İçeriğe Yönlendir

Ruhsata LPG İşletme Prosedürü

Murat Ersel Çevik

Recommended Posts

Murat Ersel Çevik
2 saat önce, Ali Gök yazdı:

teste inanmayın :) 

O zaman alalım silahları kendimiz tapalım testi. Bence mantıklı bir test. O zaman hiç bir şeye güvenmemek lazım. 

Yorum bağlantısı
Ali Gök

doğru güven bırakmadılar hiç. çoğu  testin altında bir hile çıkıyor sonradan

Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik
41 dakika önce, Ali Gök yazdı:

Tankın üretildiği malzemeye bakıldığında bunun doğru olacağına inanıyorum. Hem de atış yapan silahları ve bırakacağı izleri iyi tanıyan biri olarak. 

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

Fazlasiyla saglam.Kalinlik olarak normal benzin deposundan nerdeyse 2 kati daha saglam oldugunu tank montaji yapilirken farketmistim.Bu videoyu trt de de izledim.

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

Lpg tankının içeride olması kullanıcı açısından daha riskli, bagaja simit yada düz şekilde konulan tankların şamandırası veya o mekanizmadaki bir kaçak durumunda bagajda gaz birikmesi olur, daha önceleri bagaj kapağını açtığında patlayan bir sistem hatırlıyorum, istasyona gelen LPG eğitimcilerinin bana gösterdiği bir video idi bulursam buraya eklerim. 

Özetle video şöyleydi, lpg tankından gaz kaçağı oluşuyor ve sedan aracın bagajında gaz birikmeye başlıyor, araç sahibi geliyor ve bagajı açıyor sonra güm, patlamanın sebebi bagajda biriken gazın bagaj içindeki aydınlatmanın bagaj kapağını kaldırılması ile aktifleşip gazı tetiklemesiydi.

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
2 dakika önce, Hasan Karabekiroglu yazdı:

Lpg tankının içeride olması kullanıcı açısından daha riskli, bagaja simit yada düz şekilde konulan tankların şamandırası veya o mekanizmadaki bir kaçak durumunda bagajda gaz birikmesi olur, daha önceleri bagaj kapağını açtığında patlayan bir sistem hatırlıyorum, istasyona gelen LPG eğitimcilerinin bana gösterdiği bir video idi bulursam buraya eklerim. 

Özetle video şöyleydi, lpg tankından gaz kaçağı oluşuyor ve sedan aracın bagajında gaz birikmeye başlıyor, araç sahibi geliyor ve bagajı açıyor sonra güm, patlamanın sebebi bagajda biriken gazın bagaj içindeki aydınlatmanın bagaj kapağını kaldırılması ile aktifleşip gazı tetiklemesiydi.

Tam korku filmi desene..

bu nedenle bagajdaki stepneye yapilan montajlarda kablolama ve havalandirma tahliye cikis zorunlulugu var.Basta sacma geliyor ama mantigi gayet dogru..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
16 saat önce, Ali Gök yazdı:

Youtube de testler var izleyebilirsin alayıda güvensizlik yaratacak değil :)

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
14 saat önce, Hasan Karabekiroglu yazdı:

Montaj hatası var orda o zaman. Çünkü hangi tank tipi olursa olsun gaz tahliye deliği borusu var. Aracın içine dolması mümkün değil.

Eski aracımda silindir tank vardı, şamandıranın olduğu bölümden dışarı tahliye borusu vardı.

Şimdiki aracımda simit tank var, aracın silindir tankın tabanında delik var içinde de (Kemal Sunaldaki replik aklıma geldi :D ) birşey yok, tank üst kısımdan kapağı yalıtımlı, aracın tabanına da delik açtılar. Gaz kaçağı varsa oradan sızıyor zaten.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Levent Güzelkalp

Edirneye gelen yunan ve bulgar plakalı araçların nerede ise tamamında tank aşağıda kalıyor burada lpg ye dönüşümlerde araç dışına istiyorlar genelde

Yorum bağlantısı
Mustafa YILDIRIM
14 saat önce, Hasan Karabekiroglu yazdı:

Bagajda bulunan normal tankların kesici ve vana bölgesini kapatan kapak aynı zamanda bu bölgede kaçak oluşması durumunda gaz borusunun geçirildiği plastik hortum aracılığıyla gaz kaçağını doğrudan araç dışına atılmasını sağlıyor.

DSC_14255.jpg

Hatta bu kapak havalandırma kapağı diye satılıyor.

http://www.ladaci.com/otogaz-lpg-sistemleri/lpg-tanki-havalandirma-kapagi.html

Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik

Netice de bence benzin tankı daha tehlikeli. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
4 saat önce, Murat Ersel Çevik yazdı:

Netice de bence benzin tankı daha tehlikeli. 

Aynen, yukarıda yazdıklarım başa gelmiş işler tabi ki bunların olmaması için teknik geliştirmeler veya önlemler alınıyor, kimse kaza yapmak istemez fakat risk her zaman vardır.

Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik
1 saat önce, Hasan Karabekiroglu yazdı:

Aynen, yukarıda yazdıklarım başa gelmiş işler tabi ki bunların olmaması için teknik geliştirmeler veya önlemler alınıyor, kimse kaza yapmak istemez fakat risk her zaman vardır.

Aynı risk benzin deposu içinde geçerli

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

En guvenli depo boş depodur. 8 litre benzin ve ortalama 15 litre gaz ile gezerim. 

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
10 dakika önce, Ali Darbaz yazdı:

En guvenli depo boş depodur. 8 litre benzin ve ortalama 15 litre gaz ile gezerim. 

Dusuk depo benzin pompaya zarar verirse cok masraf cikar haberin olsun 😉

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik
30 dakika önce, Ali Darbaz yazdı:

Benzin pompası için üzüldüm şimdi. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Bir saat önce, Alpay Sumer yazdı:

Dusuk depo benzin pompaya zarar verirse cok masraf cikar haberin olsun 😉

49 dakika önce, Murat Ersel Çevik yazdı:

Benzin pompası için üzüldüm şimdi. 

Hangi benzin pompasi, çalişmayan pompa niye bozulsun. 

:)

Yorum bağlantısı
Koray Demir
2 saat önce, Ali Darbaz yazdı:

En guvenli depo boş depodur. 

Emin miyiz boş depo patlarsa daha tehlikelidir.

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
1 saat önce, Ali Darbaz yazdı:

Hadi öyle olsun.😉

Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik
On 5.04.2019 at 20:40, Ali Darbaz yazdı:

İlk çalışma da lpg ile oluyor o zaman. 👍

On 5.04.2019 at 21:21, Koray Demir yazdı:

Emin miyiz boş depo patlarsa daha tehlikelidir.

Çünkü patlamayı gerçekleştiren  yakıt buharı daha fazla birikim yapar boş depoda. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Bir saat önce, Murat Ersel Çevik yazdı:

İlk çalışma da lpg ile oluyor o zaman. 👍

Çünkü patlamayı gerçekleştiren  yakıt buharı daha fazla birikim yapar boş depoda. 

Arkadaslar, depo kucuk. 8 litre epey cok benim pompa icin. Arabada 4.5 litreye kadar sikinti olmuyor. Ben nerdeyse 2 katini doldurmuşum. Ama benzin deposu boşken patlama ihtimalinin cok oldugunu bilmiyordum acikcasi. 

Benim ufaklik lpg den benzine gecme suresi 1 dakikanin altinda. 

Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik
5 saat önce, Ali Darbaz yazdı:

Arkadaslar, depo kucuk. 8 litre epey cok benim pompa icin. Arabada 4.5 litreye kadar sikinti olmuyor. Ben nerdeyse 2 katini doldurmuşum. Ama benzin deposu boşken patlama ihtimalinin cok oldugunu bilmiyordum acikcasi. 

Benim ufaklik lpg den benzine gecme suresi 1 dakikanin altinda. 

Toplam kaç lt depo? Merak ettim. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
1 dakika önce, Murat Ersel Çevik yazdı:

Toplam kaç lt depo? Merak ettim. 

40 litre

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...