İçeriğe Yönlendir

Focus I - Benzin Pompası Sorunu, Benzin Kokusu Sorunu ve Abs Işığı

Hakan Saraç

Recommended Posts

Hakan Saraç

Merhaba arkadaşlar bundan 2-3 yıl önce bi tatil beldesinde arabam çalışmadı. lpgde çalıştırmayı denedim. çalıştı.

daha sonra tamirciye götürdüğümde benzin pompası yandığını öğrendim. değiştirdim. çeyrek depo benzin üstünde tutarak arabayı sürmeye devam ettim.

5-6 ay sonra araba ilk çalıştırmada teklemeye başladı ve sonra böyle bine bine 1 ayda yine benzin pompasını yaktı. bu sefer gittim. komple şamandırayı değiştirdik. 

bu sefer 1-1.5 sene sene sonra araba yine benzin pompasını yaktı. yine benzin pompasını değiştirdim. 

son değişimimde araba düzeldi ama benzin göstergesi sıfırda kaldı. şu an bu şekilde biniyorum. ayrıca arabanın içine her daim bi benzin kokusu geliyor.

artık bu problem bana neredeyse arabayı sattıracak. o kadar yoruldum ki. ne derdimiz var anlamıyorum. 

3. kez değiştirdiğim pompayı kullanıyorum. şu an tekleme vs bi problem yok. ama inanılmaz içeriye benzin kokusu veriyor. 

ustanın dediğine göre şamandıradaki hortumlardan buhar şeklinde kaçırma yapıyor. gözle görülen bi sızıntı yok. o hortum ve tokalarını (terimi atıyorum ona benzettim) değiştirmek gerekiyormuş onlar da tek satılmıyormuş. yine şamandırayı değiştirmek lazımmış.

güncel depo problemlerim bunlar: koku ve benzin göstergesi hep sıfırda. hiç oynamıyor. ( depoyu fulledim hiç değişmedi, koku inanılmaz arttı.)

ayrıca bi problem de geçen gün oldu. yolda giderken sert bi fren yaptım abs ışığı yandı. o andan beri abs çalışmıyor. 1 ay oldu. 

kendimi abs'siz ve benzin kokulu arabada diken üstünde hissediyorum.

çok boş vaktim de olmuyor arabayı göstermek götürmek hepsi çok yorucu işler çok sanayide tanıdığı olmayan insanlar için.

problemlerin ne olduğu konusunda bi fikriniz var mı? ne yapmam lazım? izmir'de yaşıyorum. tanıdığım güvendiğim hiç bir usta yok. önereceğiniz gidebileceğim bir yer var mı?

arabam 8 senedir ben de. genel olarak problemsiz. seviyorum kendisini. bu problemlerimi halledip yoluma devam etmek istiyorum.

Yorum bağlantısı
Yılmaz Gökçe

araç gaza geçtikten sonra da benzin pompası çalışmaya devam ettiği için benzin pompasını yakmış olabilirmi ?

Gaza geçince benzin pompasını kapatan bi cihaz taktırmıştı arkadaşım 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Benzin pompası için her zaman şamandıra ile beraber değiştirilmesi gerektiği iletilir. Ayrıca mutlaka orjinal önerilir. Sanıyorum sizde yan sanayi tercih edilmiş.

Benzin kokusu için muhtemelen pompa kapağı iyi kapatılamamış, içeri benzin kaçırıyor.

ABS için, DTC kod verir, GAUGE MENU'den baktınız mı?

Yorum bağlantısı
Hakan Saraç
(düzenlendi)

Şimdi baktım.

Dtc 9202

Dtc 262

@Sani Gerşon

tarihinde Hakan Saraç tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

9202 yakıt hattına işaret eden bir hata kodu. Zaten bu konuda bi sorun yaşıyorsunuz.

d262 kodu ise iletişim hatası olarak çıkıyor karşıma internette. Sorun edilecek bi şey değil.

ABS için bence bir yetkili servis cihazı ile okunsa nokta atışı sorun bulunur derim.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

koku sebebi farklı olabilir, bunca işlmeden sonra şamadıra contası kaçırıyor derim en yakın tahmin ama baktırın. abs motoru , çalışma sonrası kitlenmiş olabilir. normalde olmaz ama pahalı parça olarak araç dışına alınıp sökülüp temizlenerek denenebilir, düzelmez ise değişecek.

haftada bir klimayı abs yi bilerek çalıştırmalı faydası olur.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Hakan Saraç

arkadaşlar şamandırayı pompası dahil komple değiştirdim. koku ve benzin gösterge sorunu halloldu.

abs ile ilgili henüz bir işlem yaptırmadım. her kafadan farklı bir fiyat çıkıyor 6bin tl'yi diyen bile duydum.

Yorum bağlantısı
Ömer Sarıgül

Hakan kardeşim merhaba sürekli olarak benzin pompası bozuluyor ise benzin filtresi tıkalı olabilir onada bir baktır (dıştan arabanın altında benzin deposunun kenarında, şamandıra çıkışında diye biliyorum, arka sağ tekerin altından bakınca görülür ). Buyuk ihtimal filtre tıkalı olabilir benzin pompası zora geliyor kısa sürede motorunu yakıyordur. orjinal otosan filtre 35tl civarı

Yorum bağlantısı
Hakan Saraç

Haklısınız değiştireceğim

Absışığı için makineye baglattim. Abs pompası bozukmus. Beyin oluyormuş sanırım. Tamiri de beynin tamiri yada değişimiymis. Tecrübesi olan var mı bu yönde

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

@Çağlar Bayur bunun tamirinin olmadığını ve değişmesi gerektiğini söylemişti bi yerde. Ona göre bakınmanızı öneririm.

Bu konuda söylemiş yahu :D

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Hakan Saraç
2 saat önce, Sani Gerşon yazdı:

@Çağlar Bayur bunun tamirinin olmadığını ve değişmesi gerektiğini söylemişti bi yerde. Ona göre bakınmanızı öneririm.

Bu konuda söylemiş yahu :D

Anladım teşekkürler.

Pardon 😅

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...