İçeriğe Yönlendir

Ev Yangınlarına Karşı Almış Olduğumuz Tedbirler

Mustafa YILDIRIM

Recommended Posts

Mustafa YILDIRIM

Araç Muayenesinde yangın tüpü olmaması yada bakım tarihinin geçmiş olması hafif kusur sayılıyormuş. Bu nedenle birçok kişi aracında yangın tüpü bulundurmuyor yada periyodik bakımını yaptırmıyor. Yangın tüpü varsa bile çoğu araçta bagajda ulaşılması zor bir yerde duruyor. 

Peki Evlerinizde yangına karşı ne gibi tedbir alıyorsunuz ?

Mesela kaç kg lık yangın tüpü ve tüpün içindeki kimyasal madde türü nedir?

Yangın tüpü nerede duruyor? Periyodik bakımları düzenli yapılıyor mu?

Duman dedektörü kullanıyor musunuz ?

Duman dedektörü nerede ve kullandığınız cihazdan memnun musunuz? (Alacak olan arkadaşlara referans olması açısından)

Yada önerebileceğiniz ve kullanmış olduğunuz farklı güvenlik önlemleri var mı?

Ben evimde 6 kg lık köpüklü yangın tüpü kullanıyorum (Köpüklü olanı satın aldığım firma tavsiye etmişti. Ufak bir yangında kullanıldıktan sonra köpük sıkılan yüzeyin kolay temizlendiğini söylemişti.)

Yangın tüpü koridorda duruyor.

Kullandığım Duman dedektörü bu https://www.amazon.com.tr/Ei-Electronics-Ei105B-Pilli-Dedektörü/dp/B07MZ57HYD/ref=sr_1_8?__mk_tr_TR=ÅMÅŽÕÑ&crid=12DC4GHT1Q98L&keywords=duman+dedektörü&qid=1559120045&s=gateway&sprefix=duman+de%2Caps%2C191&sr=8-8

duman-dedektoru.th.jpg

9 volt pil ile çalışıyor ve kaliteli pil ile 1 yıldan fazla dayanıyor, pil bitmek üzereyken alarm veriyor. 

Duman dedektörüm mutfak tavanında ama ocağa en uzak noktada duruyor. Mutfağa takılmasını pek önermiyorlar ama ben faydasını bir çok kez gördüm. Ocakta yanan yemek, yumurta vb olduğunda sizi uykunuzdan uyandıracak şiddetle alarm çalıyor. Ortamdaki duman gitmediği sürecede susmuyor.

Kesinlikle ihmal edilmemesi gereken bir konu olduğunu düşünüyorum. Kullanmış olduğumuz ürün ve cihazları paylaşarak alacak arkadaşlara fikir vermiş oluruz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur

Allah yaşamasında.
Evde 1 tane yangın tüpü var ve full herşey sigortalı.

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

Daire giriş kapımın yanında apartman koridorunda yangın dolabı var, 6 kg lık kuru toz söndürücü var, Ayrıca apartmanda 10 tonluk yangın su deposu ve hidroforu var. 

Mutfakta tavanda gaz kesici özelliği olan alarm var. Bundan sonrası Allah kerimdir.

Yorum bağlantısı
Mustafa YILDIRIM
Bir saat önce, Alpay Sumer yazdı:

Allaha emanetiz😊Sadece duman ve gaz dedektoru var

Sizin eve yangın tüpü lazım 😀

52 dakika önce, Alptuğ Özcan yazdı:

Sadece duman dedektörü

Sizin eve yangın tüpü lazım 😀

23 dakika önce, Metin Uzunoğlu yazdı:

Daire giriş kapımın yanında apartman koridorunda yangın dolabı var, 6 kg lık kuru toz söndürücü var, Ayrıca apartmanda 10 tonluk yangın su deposu ve hidroforu var. 

Mutfakta tavanda gaz kesici özelliği olan alarm var. Bundan sonrası Allah kerimdir.

Siz bütün tedbirleri almışsınız. Yangın söndürücülerin kullanımı konusunda ev halkını da bilinçlendirmek lazım.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Evde kkt tüpüm vardı, taşınırken babamda kalmış olabilir. 

Hemen daire kapısının yanında yangın hortumu ve kkt tüp var. 

Yorum bağlantısı
Azad Mirzade
2 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Yangın sigortam var, tüp de alsammı ki :)

Bence alın, sigorta var diye ufak bir yangını söndüremeyip evdeki bütün anıların yanmasını kimse istemez.

Bizde 2 tane tüp var 🤓

Yorum bağlantısı
Çiğdem Bilen

Allah göstermesin apartmanda her evde yangın dedektörü alarm her katta yangın su hortumu ve yangın söndürücü tüp var. Ayrıca evde de yangın söndürücü var.  👍Eşim iş güvenliği uzmanı kontroller yapıldı, eğitim alındı 😂

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
A. Yıldırım Yıldız

Belki tuhaf gelebilir ama en cok yangin sebeplerinden biride cakmak. Gecen yil tasinma arifesinde es dost ziyaretlerindeyken bir evde muhabbet esnasinda arkadasin cakmak tv dolabinin ustundeydi. Hemen arkasinda perde var. Cakmak birden patladi ve perse alev aldi. Sukur az zararla sondurduk ama o an el altinda tup olmasaydi daha buyuk problemle karsilasmak an meselesi. Akabinde itfaiyede calisan biriyle konustugumuzda bunun yaygin oldugunu ama tesbitinin zor oldugu icin kayitlara pek gecmedigini, fakat gittikleri yanginlarda baslangic esnasinda orda bulunanlarin soylediklerinden bu durumun yaygin oldugunu belirtmisti. Ozellikle sicak yaz gunlerinde gunese perde arkasindan dahi maruz kalan cakmaktan korkmak lazim. O gunden beridir evde cakmak bulundurmuyorum. Ilk mesajda linki verilenin bir benzerini kullaniyorum. Kiraci olunca boyle pilliler daha rahat. Tup zaten epey zamandir var. Fakat gecen yil bu olayla karsilastigimdan beri bakimlarina daha bir dikkat etmeye basladim. Kucuk deyip onemsemedigimiz bircok seyin buyuk sikinti potansiyelini ihmal etmemek lazim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur
Bir saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Yangın sigortam var, tüp de alsammı ki

Abi komşularıda senin sigortaya dahil et o zaman. :)

Küçük bir tane eve almakta fayda var.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
5 dakika önce, Erdoğan Temur yazdı:
Bir saat önce, Azad Mirzade yazdı:

Bence alın, sigorta var diye ufak bir yangını söndüremeyip evdeki bütün anıların yanmasını kimse istemez.

5 dakika önce, Erdoğan Temur yazdı:

Alayım o zaman ya. 

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Bizde hiçbir tedbir yok, evlerin en tehlikeli kısmı mutfak. Bizim mutfak krom istesen de yakamazsın zaten  :D

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

evlerde yangının önemli sebebi elektriktir. Bunlar genellikle üçlü priz ve gevşek duvar çoklayıcıları gibi şeylerden ya da ezilen koltuk sandalye altında kalan kablolardan oluşur. Özellikle mutfak ve banyoda beyaz eşyanın duvara takıldığı yerlerin temiz, sıkı sallanmayan ve gücü tek prizden ince kablodan çok yüksek almayan şekilde yapılmış olması gerekir.  

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Mutfak davlumbazı birinci derece risklidir. Düzenli filtre bakımı veya değişimi gerekir. Filtre sökük olduğu halde iken emici motorun pervanesi rahat dönüyor mu kontrolü gerekir. 

Prizlerde genelde çoklayıcı sabit kalır bende. Bir pirizi sürekli kullanmak aşınmayı hızlandırıyor ama çoklayıcı ile risk minimum oluyor rastgele kullanıldığı için. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Evde arabadan kalma 2 kiloluk kuru toz var, zamanı geçik, sadece basıncına bakıyorum arada. Dedektör falan yok ama yeni evimize herhalde taktıracağız..

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Bir saat önce, Servet Aydın yazdı:

Mutfak davlumbazı birinci derece risklidir. Düzenli filtre bakımı veya değişimi gerekir. Filtre sökük olduğu halde iken emici motorun pervanesi rahat dönüyor mu kontrolü gerekir. 

Prizlerde genelde çoklayıcı sabit kalır bende. Bir pirizi sürekli kullanmak aşınmayı hızlandırıyor ama çoklayıcı ile risk minimum oluyor rastgele kullanıldığı için. 

Fırın artı bulaşık mak yahut dolap aynı pirizden demek istedim aslında. Bi de mdf yakınsa..

Yangında genellikle korku basar istenilen kolay yapılamaz. O nedenle önlem daha önemli

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
28 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Fırın artı bulaşık mak yahut dolap aynı pirizden demek istedim aslında. Bi de mdf yakınsa..

Yangında genellikle korku basar istenilen kolay yapılamaz. O nedenle önlem daha önemli

Şu serfloor denilen muşambalar mutfakta çok tehlikeli hocam.

Tavana dandik plastik kasalı yuvarlak floresan armatür takmışlar, balast ısınıp armatürü eritmiş yere damlamış evi yakmıştı.

• Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Mustafa YILDIRIM
Gece şarjdaki telefonlar için ne diyorsunuz?
Şarj aleti orijinal ise herhangi bir sorun teşkil etmez. Çünkü batarya dolunca şarjı kesecek yada çekilen akımı minimuma düşürecektir. Ama yinede kullanım sonrası prizden çıkarmakta fayda var.
Bizde hiçbir tedbir yok, evlerin en tehlikeli kısmı mutfak. Bizim mutfak krom istesen de yakamazsın zaten  [emoji3]
Ama davlumbaz ve bacada biriken yağ kalıntıları bir risk taşımaktadır. Ayrıca yemek pişirirken kullanılan yağda risk taşımaktadır.
Riskleri göz ardı etmeyelim. :-)
Mutfakta çıkabilecek yangında nasıl müdahale yapılacağı konusunda ev halkının bilgilendirmesi iyi olur.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa YILDIRIM
Evde arabadan kalma 2 kiloluk kuru toz var, zamanı geçik, sadece basıncına bakıyorum arada. Dedektör falan yok ama yeni evimize herhalde taktıracağız..
Dedektörü ihmal etmeyin
hem gaz için hemde duman için dedektör alın.
Ayrıca küçük bir yangın başlangıcında yapılan yanlış müdahalede yangının büyümesine neden olabilir.
İtfaiyeciler Yangın eğitimlerinde bu konuyu özellikle anlatıyorlar. Bu nedenle ev halkının bilinçlendirilmesi çok önemli
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
12 dakika önce, Mustafa YILDIRIM yazdı:

Şarj aleti orijinal ise herhangi bir sorun teşkil etmez. Çünkü batarya dolunca şarjı kesecek yada çekilen akımı minimuma düşürecektir. Ama yinede kullanım sonrası prizden çıkarmakta fayda var.Ama davlumbaz ve bacada biriken yağ kalıntıları bir risk taşımaktadır. Ayrıca yemek pişirirken kullanılan yağda risk taşımaktadır.
Riskleri göz ardı etmeyelim. :-)
Mutfakta çıkabilecek yangında nasıl müdahale yapılacağı konusunda ev halkının bilgilendirmesi iyi olur.

Doğru tabi ama, riskleri kaynağında yok etmek gerekir. Yağ riskini yok etmek için yağ kullanmamak veya çok kızartma yapmamak gibi :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
4 saat önce, Evren Erakçora yazdı:

Gece şarjdaki telefonlar için ne diyorsunuz?

Oem şarj cihazı ve cihazlar kapalı halde devam 

3 saat önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Ha okey. Tek priz ciddi risk. Zaten kablolama genelde 1.5 mm ile yapılıyor. Evi alırken inşaat halindeydi. Biraz maliyetli oldu ama tüm pirz hatları amyant kablo ve prizler anahtarlar harbi güçlü. Sigorta hattı her odanın bağımsız. Bi dünya sigorta var iki katta da 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
(düzenlendi)

Evinizde kullanılan prizler kaliteli olsun. Yine kullandığınız cihazların fişleri kaliteli olsun. 

Priz eğerki fişi gevşek kavrıyor ise ark (şelale) oluşur. Bu da fiş ve prizin ısınmasına zamanla da yanmasına sebep olur. Özellikle yüksek güçlü cihazlarda bu duruma çok dikkat edilmelidir. Yüzlerce kez bu durumla karşılaştım. İşin kötü yanı müşteriye bu durumu anlatamıyoruz.

Tesisatın yapım aşamasında bir çok hata yapılıyor malesef maliyetleri düşürmek için. Özellikle mutfakta veya diğer beyaz eşyalara ait prizlerin linyeleri  (sigorta kutusundan prize kadar olan hat) bağımsız olması gerekir. Bu durum sizi bir çok riske girmekten kurtarır. Örneğin eğerki linye hatları ayrı olursa sigorta kutusunda bu linyelere ait birer de sigorta bulunacaktır. Özellikle çamaşır makinesi bulaşık makinesi gibi beyaz eşyaların fişlerinim çekilmesi mümkün değildir. Ama ayrı sigortaları olursa özellikle evden 1-2 günden fazla ayrı kalınacak günlerde bu cihazların sigortaları kapatılarak riskler minimuma indirilmiş olur. 

Evde kullanmak için aldığınız seyyar priz gibi ürünlerde kaliteli markaları tercih edin. Markasız ucuz ürünlerde kablo üzerinde 1.5mm2 yazmasına rağmen içindeki telin kesiti 0,75mm2 bile olmayabiliyor. 

Evinizde kullanılan sigortalar mutlaka kaliteli olsun. (Legrand, General Electric, Eaton gibi markaları tercih edin. Malesefki Siemens’in çakması çok fazla. O yüzden yazmadım.) Üzerinde 16A yazmasına rağmen 25-30A akım akarken bile bana mısın demeyen çin işi çok sigorta gördüm. Üstelik tepki süreleri de berbattır.

Tesisatınızda 30mA’lik kaçak akım koruma rölesi mutlaka olsun. Yeni yapılarda zorunlu ama eski yapılarda yoksa taktırmanızı şiddetle tavsiye ederim.

Yıldırım düşmelerine karşı tesisatı ve evdeki tüm elektrikli eşyaları korumak adına 250V parafudr kullanılmasını tavsiye ederim. (Elektrik dağıtım şirketinden kaynaklı faz-faz bağlantı hatalarında veya nötr kopması gibi durumlarda da koruyuculuk sağlar.) Bu tarz hatalarda elektrik dağıtım şirketleri zarar gören cihazların bedelini karşılıyor ama yine de kimse uğraşmak istemez bu işlerle.

Eski yapılarda topraklama hattı ölçülüp gerekirse mutlaka yenilenmelidir. Zira yıllar içerisinde topraklama namına bir şey kalmıyor. Sadece topraklama tesisatı olması sizi kurtarmaz. Topraklamanın sağlıklı değerlerde olması gerekir.

Elektrik kaynaklı yangınlara sebep olacak durumları aklıma geldikçe eklerim. 

tarihinde Mustafa Arıkan tarafından düzenlendi
  • Beğen 6
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...