İçeriğe Yönlendir

Focus II - Benzinli Sensörler Sibob ve DPF Hakkında Bilgi

Emre Akbas

Recommended Posts

Emre Akbas

Merhaba

Konu hakkında bilgisi olan arkadaşlardan yardım rica ediyorum 2011 focus hb benzinli araçlarda

1. Temizlenebilcek hangi sensörler mevcuttur ve konumu netaraftadır?

2. Bu model araçlarda siboblar alüminyum mudur yoksa çelikmidir focus lpg lerde kronik sibob erimesinden bahsedilmiş böyle bir kronik sorun varmı gerçekten?

3. Bu modelde dpf bulunmaktamıdır. 

Yorum bağlantısı
Koray Demir
(düzenlendi)

1. Sensör temizleme rutin bakım prosedürü arasında yer almamaktadır.

2. Subaplar çelik değildir pig dökümdür ama LPG’ye uzun süre dayanır kronik değildir. Ti-Vct 115 lik motorun LPG’ye uyumu tamdır. 100 hp lik ilk nesil Euro 4 duratec motor lpg kullanımı açısından yeni focuslara nazaran (emisyon normları sebebiyle magnezyum alaşımlı parçalarla modifiye edildi) daha uyumludur. Subap erime sorunu ise kullanıcı ile lpg montaj, ayar ve bakım hatalarından kaynaklıdır. (Sibop lastiğin hava kaçırmasını önleyen plastik parçadır bu arada)

3. Dpf (adı üzerinde dizel partikül filtresi baş harflerinin kısaltması) benzinli focuslarda bulunmamaktadır.

tarihinde Koray Demir tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Ti vct denenler 115 lik. LPG de bı gün mutlaka üst kapak ister. LPG ayarına göre bu 20 bin de olur 80 bin de.

Temizlenecek sensör yok. O2 sensörü değişir map değişir. 

Dpf yok benzin de katalizör var yüksek kmde değişir

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
11 saat önce, Mustafa Tüfekçi yazdı:

Ti vct denenler 115 lik. LPG de bı gün mutlaka üst kapak ister. LPG ayarına göre bu 20 bin de olur 80 bin de.

bence MAP sensörü illaki kir kaplanıyor, yağ kaplanırsa temizlemek sanal arızaları gideriyor.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Benzinli de çok farketmez tabi orjinal hava filitresi zamanında değiştirse.

Dizelin turbo yağ buharı vs gibi değil

Yorum bağlantısı
Koray Demir
43 dakika önce, Dogan Arsiray yazdı:

LPG varsa.. epey kirleniyor parçalar.

Lpg benzine nazaran homojen (belli oranlarda bütan+propan karışımından ibaret) olduğundan daha temiz yanar ve carbon salınımı daha düşüktür. Dolayısıyla motoru, subapları ve yanma odasını; ayrıca aşınmalardan sonra meydana gelebilecek kurşun, vernik ve karbon atıklarının ulaşabileceği valfleri, pistonları ve segmanları temiz tutar. Gaz ve filtre kalitesi istasyon temizliği bunlar önemli faktörler. Lpg yerine deodorant gazlı kurum benzin yerine çamur koyulursa vay o motorun haline.

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

Benim deneyimim bu şekilde değil malesef. Aldığım LPG de hep opet aygaz olmuştur.

Yorum bağlantısı
Koray Demir
Bir saat önce, Dogan Arsiray yazdı:

Benim deneyimim bu şekilde değil malesef. Aldığım LPG de hep opet aygaz olmuştur.

Lpg filtresini söküyorum tertemiz çıkıyor bi terslik var bu işte marka veya istasyonla ilgisi olabilir.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
3 saat önce, Dogan Arsiray yazdı:

LPG varsa.. epey kirleniyor parçalar.

LPG silindire gidiyor. Sensör kirletmez. Subab sıkıntısı fakir karışım yanma odası ısısını yükseltiyor diye

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Mustafa Karabulut
On 04.06.2019 at 01:02, Mustafa Tüfekçi yazdı:

Adaşıma katılıyorum. 115 lik lpg'ye tam uyumlu değildir. İlla ki bir gün siboplar değişir, üst kapak rektefiye ister. Sorun ilk başta kendini rölantide sallantı ile gösterir. Kompresyon testi ile teşhis konulur.

Adaş benim katalizör doldu sanki, tam teşhis nasıl konulur. Yenisi çok para diyorlar bir çaresi var mı ?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
2 saat önce, Mustafa Karabulut yazdı:

katalizör doldu sanki, tam teşhis nasıl konulur.

egzos emisyon testi ile

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...