İçeriğe Yönlendir

İşten Kovulma Hikayem..

Metin Mankal

Recommended Posts

Ömer Yürekli
Servet Aydın yazdı:

Yazı kalır söz uçar. Sözleşme yap. Notere tastik ettir 

hah bende tam bunu sormuştum zaten.  Resmi geçerliliği olan bir belge şart hocam size. Zira bu olaylar yeniden hortlarsa canınız sıkılmasın. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Mankal
Servet Aydın yazdı:

Yazı kalır söz uçar. Sözleşme yap. Notere tastik ettir 

Özel okuldan bahsediyoruz Servet. Bu dediğin mümkün değil maalesef. Hadi gel dese 2000 liraya çalışacak 100 öğretmen bulur..Yapacağın her hareketi kırk sefer tartman gerekiyor..İnsanın hacetinde boncuk arıyorlar..

Ömer Yürekli yazdı:

hah bende tam bunu sormuştum zaten.  Resmi geçerliliği olan bir belge şart hocam size. Zira bu olaylar yeniden hortlarsa canınız sıkılmasın. 

Ömer sözleşmeler 1 senelik oluyor. Başka bir alternetifimiz yok maalesef..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ömer Yürekli
Metin Mankal yazdı:

Özel okuldan bahsediyoruz Servet. Bu dediğin mümkün değil maalesef. Hadi gel dese 2000 liraya çalışacak 100 öğretmen bulur..Yapacağın her hareketi kırk sefer tartman gerekiyor..İnsanın hacetinde boncuk arıyorlar..

Ömer sözleşmeler 1 senelik oluyor. Başka bir alternetifimiz yok maalesef..

Abi şimdi akıl vermek benim haddime değil de nacizane size faydalı olabilecek şeyler düşünmeye çalışıyorum. Hem mesleki hem hayati tecrübeleriniz benden fazla. İçinde bulunduğunuz kurumu en iyi siz bilirsiniz. Kurumda kaldığınızı düşünelim,  şahsi veya genel anlamda herhangi bir olumsuzlukta sizin arkanızda duracak birisi var mı ?Bence birisi sizin özverinizi gözardı etmeyip kalmanız yönünde bir adım atmış veya vesile olmuş.  bir de şöyle soru sormak istiyorum, kalma isteğiniz var ise maddi sebepler dışında bunun nedeni nedir ? 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Metin, özel sektör tamam da, yasalar artık o kadar içi boş değil. İsteyen kafasına göre at koşturamıyor artık. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)

Kovuldugu isletmeye geri çagrilip, yerinde yükselen çok kişi gördüm ben. Biraz zaman herşeyi unutturur. 

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya
Arkadaşlar cevap yazamadım kusura bakmayın.İlginiz için çok teşekkürler.Ayrıca bu durumu ilk sizlerle paylaştım..Ne bileyim ..Tanışmasakta güveniyorum bu platforma..
Hiiiç istemesemde bende kalma taraftarıyım..Zira diğer kurumda nasıl olsa bize gelecek diyerek sanırım pazarlığa pek yanaşmadılar..(Eğitimciyiz ve pazarlıktan bahsediyoruz.Aslında çok acı...)Daha öncede dediğim gibi..Gönlüm gitmrkten yana ama ...Mantık farklı konuşuyor.

Abi öncelikle geçmiş olsun. Diğer kurum dediğin yerde ücret konularında biraz elleri sıkı. Bu sene özellikle. Hakkında hayırlısı olsun. Çalıştığın kurumda da daha önceki senelerde de sorunlar olmuştu. Allah yardımcınız olsun.
Metin, özel sektör tamam da, yasalar artık o kadar içi boş değil. İsteyen kafasına göre at koşturamıyor artık. 
Abi özel okullar mevsimlik işçi gibi sözleşme imzalıyor. Yani her yıl yenileniyor. Gerekçe göstermeden yollarımızı ayırdık diyebiliyor.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Keskin

Ne kara verirseniz hakkınızda hayırlısı olsun ama bu iş yerin de artık eskisi gibi hiç bir şey olmayacak. 6ay hadi 1 sene sonra mutlaka bi huzursuzluk ve anlaşamamzlık sizi bekleyecek bence o yüzden yeni okul bakmak en mantıklısı. Özel sektör her zaman çok zor hiç bi durum yokken bi cuma öğle den sonra insan kaynakları çağırıp teşekkür edebiliyor.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin

2010-2011 yıllarıydı sanırm eşim bir dershanede yönetici yardımcılığı yapmıştı. O zamanın parası ile  (700-800 tl asgari ücretti ) öğretmenlere 600 lira para teklif ediyorlardı. (Eşim asgari ücretten fazla alıyordu.)inanılmaz sözleşme yapıyorlarmış, atıyorum günde 6-7 saat ders, boş kaldığın zamanlarda da rehberlik ek ders vs gibi. ve en büyük kural ''kayıt olan öğrencilerin birbirlerine kayıt ücretlerini söylememesiydi'' , dershaneler kapandı sahibi şimdi okul açtı. ama biliyorum ki aynı mantık ile işliyordur orası aklıma geldi, Allah kolaylık versin değerlerimiz olan öğretmenlerimizin böyle pazarlık durumlarını duymak , görmek çok üzücü. Hakkınızda hayırlısı olsun. Zor bir karar arefesindesiniz ben olsam şartları uygun bir yer bulduğumda ayrılırdım. Servet abiye katılıyorum.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

İşinize sahip çıkın arkadaşlar.. 

Sorumluluklar varsa, hissi düşünme zamanı değil. Bir şeyleri sineye çekip mantıkla hareket etmek gerek.

• Beğen 12
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Burada yaşadığınız sıkıntıları tekrar yaşama ihtimali her zaman var ancak taş yerinde ağırdır. Gittiğiniz yerin buradan iyi olma ihtimali olduğu gibi kötü olma ihtimali de var ki zaten maddi olarak daha kötü diye yazmışsınız. Mantıklı düşünerek ve gemileri de yakmadan kalmak daha mantıklı görünüyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İbrahim Arslan

Eğer kovan  kişi patron olsaydı bırakın derdim.

Ama neticede o da maaşlı yöneticiymiş.

Bir rüzgar eser bakarsınız o yönetici güvenlik eşliginde kapıdan çıkarılmış gitmiş.

İş hayatımda bunun ne örneklerini gördüm.

Fabrikaya kan kusturan, keyfi adam ezen  60 yaslarındaki müdür yolsuzlugunu yakalayan 30 yasındaki müffettiş tarafından kovuldu gitti.

Müdürün tek talebi aman ben fabikadan çıkana kadar kimseye duyurmayın olmuştu.

Sabredin bu da geçer.Duyguyla değil mantıkla hareket etmek gereken zamanlardayız.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Benim dusuncem bir seyin %50 si hicbiseyin %100 unden daha iyidir. Hakkinizda hayirlisi olsun bu cumlemle de hem ters dusmus hemde dogrulayacak bir karar olarak yerimde kalir gerekirse baska il vs uygun sartlari kovalardim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Azad Mirzade

Bence de devam.

Rızk Allah'tan ileride yine sıkıntı çıkarsa illa bir yer bulunur aynı şartlarda(şu an geçmeyi düşündüğünüz yerle alakalı)

Hem yeni bir pozisyon ve yeni bir tecrübe de söz konusu şu anda sanırım.

Bence tadını çıkarın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serhat Işık

Ben olsam kalırdım. sonuçta size yapılan bu haksızlığa  kimse sahip çıkmıyor. patronun bile haberi yokmuş. bu nedenle işinize devam edin ama iyi şartlarda bir işe bakın zaman içinde.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Mankal

Eskiden öğretmeni koruyan yasalar vardı..Belki hala da vardır ama ne uygulayan var ne de kontrol eden var.Mesela özel okulda çalışan öğretmen devletteki dengi meslektaşından %10 fazla ücret alırdı..12 aylık sözleşme yapılır ihbar ve kıdem tazminatları sıkı takip edilirdi. Şimdilerde bunların hiçbirisi kalmadı..Tabiri caizse okulların yüzde sekseni merdiven altı atolyeler gibi çalışıyor. 1800-2000 tl maaşla öğretmen çalıştırıp, sözleşmeleride 10 aylık yapıyorlar.Haziranda işten çıkarıp eylülde tekrar işe alıyorlar. Kesinlikle fazla mesai ya da ek ders ücreti gibi bir şey ödenmiyor..Ankara'da bayağıda tanınmış bir okul yeni mezun öğretmen adaylarını bir sene boyunca stajerliğinizi kaldırıyorum bu yeter diyerek sadece yol parasına  çalıştırıyordu..Şimdilerde 500 lira veriyormuş..

Sıkıntı çok çözüm üreten yok maalsef..Benim durumuma gelirsek..Bu gün görüştüm..İşime devam edeceğimi bildirdim..Zira işten çıkarılmama çalışanlar ..Ağızlarının payını aldılar..Onlara verilen en büyük cezada benim orada hala çalışıyor olmam olacak zaten..11 senedir bu kurumdayım ve çokta memnunum..Ayak oyunlarını hiç bilmem.Kimsenin arkasından iş çevirmem.Allah her zaman haklının yanındadır derim.Nitekimde öyledir..İlginiz alakanız için çok teşekkürler arkadaşlar...Saygılar..

• Beğen 12
Yorum bağlantısı
Serhan Kaya

Ekonomik şarlar sizin işe devamınızı söylüyor, manevi duygular ise yeni okula... hangisi sizde ağır basıyorsa orayı tercih edin derim. Burada bizler manevi olarak sizin duygularınızı yasayamadigimiz için ekonomik düşünüyoruz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cihaner Öztürk

Bence kararınız doğru. 11 yıldır çalışıyorsan başarılısın demektir. Münferit şeyler olabilir. İşini iyi yapan insanı hiç kimse çıkarmak istemez. İş kanunları aslında çok sıkı, bence ilerisi içinde konu ile ilgili bir hukukçudan bilgi alırsanız çok faydası olur. Bence bu olayı unutun ve iş arkadaşlarınızla bile konuyu görüşmeyin, çünkü sürekli sizin moralinizi bozmaya çalışırlar. Kendinize güvenin işinizi iyi yapın gerisi kendiliğinden gelir. 32 yıl özel sektörde her kademede çalışmış, GM iken emekli olmuş, çok tecrübeli biri olarak bunları söylüyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Bülent Tarakçı
(düzenlendi)

Metin hocam "Çocuğun  ücreti ..." diye başlayan cümlenizden, çocuğunuzun da sizinle aynı kurumda olduğu çıkarımında bulunarak, çocuğunuzun okulunun değişmemesi adına da bulunduğunuz kurumda kalmanız en doğru karar gibi geldi. Özel okullarda rüzgar her an her yerden esebilir.

Branşınıza gelince...

Ne diyeyim bu memlekette en önemli dersler Fen, Fizik, Kimya, Matematik, birazda biyoloji,Türkçe, Sosyal dersler. Beceri dersleri olsa da olur, olmasa da mantığı hakim. Bu kafayla memleket olarak da gelinen durum ortada, maşallah her yerden bilim insanları ve düşünürler, fikir insanları, sanatçılar fışkırıyor. Demek ki sadece Fen ve Matematikle bu iş olmuyor. Allah sana kolaylık versin. Belki bir gün bir atölye açarsın da fırsatımız olursa bizde gelir ziyaret ederiz...

tarihinde Bülent Tarakçı tarafından düzenlendi
Anlam bütünlüğünün bozulması.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...