İçeriğe Yönlendir

Bu Soketin İsmi Nedir?

Yaşar Yüce

Recommended Posts

Yaşar Yüce
Mehmet Ozyurek yazdı:

Bunun bir ismi olmaz ki.
Tesisatın bir parçası o.

Soket türü olarak sormuştum. Bu sokette boş pinler var. Bir tane pine bağlantı yapmam gerekiyorda.

Yorum bağlantısı
Yaşar Yüce
Metin Akbal yazdı:

Pinle soketin ismi arasindaki baglantiyi cozemedim desem. Size tam olarak ne lazim?

Şöyle anlatayım Aracım 2016 ford focus titanium geri görüş kamerası takacağım. Kamerada gözüken mesafe çizgilerinin direksiyonun sağa yada sola dönüşüne göre eğilmesi için kameranın LIN bağlatısının yapılması gerekiyo. LIN bağlantısıda bu soketteki 32. Pinden alıması gerekiyo. Ama soketin 32. Pini boş. 32. Pine kablo bağlamak için soruyorum. 

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Yaşar hocam multimedya direksiyon açısını can-bus’tan okumuyor mu? Neden ihtiyaç oluyor böyle bir bağlantıya?

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Şöyle anlatayım Aracım 2016 ford focus titanium geri görüş kamerası takacağım. Kamerada gözüken mesafe çizgilerinin direksiyonun sağa yada sola dönüşüne göre eğilmesi için kameranın LIN bağlatısının yapılması gerekiyo. LIN bağlantısıda bu soketteki 32. Pinden alıması gerekiyo. Ama soketin 32. Pini boş. 32. Pine kablo bağlamak için soruyorum. 
Soketi acip 32. pine takacaksiniz olacak bitecek :) Soketin ismine gerek yok.

Bende eski aracim Bora ya hiz sabitleyici takarken ecu soketinin 71 72 73 ve 56. pin sokette yaziyordu soketin ismini aramadan hallettim.

Kolay gelsin.
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Soketin içindeki tek pinin adını öğrenmek istiyor Yaşar hocam. Biraz baktım ama bulamadım. Aliexpress’te varsa vardır. Detaylı bakmak gerek. Öncesinde soketi çıkarıp pine bi bakmak gerek, kaç mm ve hangi tipte olduğunu bilmek gerekiyor.

Yorum bağlantısı
Yaşar Yüce
(düzenlendi)
Mustafa Arıkan yazdı:

Soketin içindeki tek pinin adını öğrenmek istiyor Yaşar hocam. Biraz baktım ama bulamadım. Aliexpress’te varsa vardır. Detaylı bakmak gerek. Öncesinde soketi çıkarıp pine bi bakmak gerek, kaç mm ve hangi tipte olduğunu bilmek gerekiyor.

Evet Mustafa @Mustafa Arıkan hocam amacım aslında pinin adını ve ölçüsünü öğrenmek. 

SYNC2 multimedia sisteminin kamera bağlantı şeması aşağdaki gibi

7B6n7v.png

Elektrik bağlantısı bagaj bölümü sigorta panelindeki F29 nolu sigortadan alınıyo.

Video sinyali APIM modülü soketinin 14. (+) ve 15. (-) pinlerinden alınıyo. Aşaıdaki soket.

jqyOQr.jpg

LIN bağlantısını BCM' den (Yolcu Bölümü Sigorta Paneli) C2280B soketinin 32. Pininden almam gerekiyo. Bu sokette aşağıda işaretlediğim soket.

9Ym1Q3.jpg

Bu soketin 32. pini benim aracımda navigasyon paketi olamadığı için boş. (Navigasyon paketin de geri görüş kamerası da var. Bu arada ben navigasyonu da aktif ettim çalışıyo.) Amacım aşağıdaki terminalin ölçüsünü bulmak. Bu terminalden bulup 32. pine bağlantı yapmak.

p563Wm.jpg

Bağlatıları tamamladıktan sonra ELM327 cihazıyla FORSCAN programından APIM modülü ayarlarından araçta kamera var seçeneği aktif edilince kamera çalışıyor. 

Perşembe gün ELM 327 cihazıyla denemek için kamera yokken  kamerayı aktif ettim. Geri vitese takınca ekranda "kamera bulunamadı aracı servise götürün" uyarısı verdi. 

tarihinde Yaşar Yüce tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...