İçeriğe Yönlendir

Ceed - 2011 1.6 Çözülemeyen Motor Sesi

Rıdvan Ertaş

Recommended Posts

Rıdvan Ertaş

Merhaba herkese kolay gelsin ben aracı yaklaşık 8 ay önce aldım ilk başlarda bukadar ses yapmıyordu sonrasında yabaş yavaş rahatsız etmeye başladı 5.30 filtrelerle birlikte 3 defa değişti motor yıkandı motor katkıları kullanıldı ama çözüm olmadı bazı ustalar zincir fincanlar yani iticiler turbo diyenler oldu ama tatmin edici bir cevap veremedi kimse motor sıcak soğuk fark etmez bazen bu ses bazen çok sessiz bazende aşırı rahatsız edici şekilde çalışıyor daha önce karşılaşan yada öneride bulunacak kimse varmı araç 150.000 kmde şimdiden tşk  https://youtu.be/TQdiuj0_QEc

Yorum bağlantısı
Onur Bulut
(düzenlendi)

Lifter sesi bu şu ürünü denermisiniz ?  https://www.hepsiburada.com/liqui-moly-lifter-katkisi-300-ml-1009-pm-otson1009

Crdi motorlarda bu sorun çok oluyor. Özellikle kaliteli yağ ve orijinal yağ filtresi taktırın. Dediğim katkıyı attığınız halde ses devam ederse lifterler değişcek. Ses devam ederse yağ pompası değişcek. 

tarihinde Onur Bulut tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Onur Bulut yazdı:

Lifter sesi bu şu ürünü denermisiniz ?  https://www.hepsiburada.com/liqui-moly-lifter-katkisi-300-ml-1009-pm-otson1009

Crdi motorlarda bu sorun çok oluyor. Özellikle kaliteli yağ ve orijinal yağ filtresi taktırın. Dediğim katkıyı attığınız halde ses devam ederse lifterler değişcek. Ses devam ederse yağ pompası değişcek. 

Lifter sesi daha metalik olmaz mı? Daha tiz? Bu ses tok. Sanki emme kısmında hava bir yere çarpıyor gibi. Kalın borulara vuruyor gibi. Titreşim veya sert plastik kauçuk sesi gibi geldi bana?

Yorum bağlantısı
Rıdvan Ertaş
Onur Bulut yazdı:

Denedim düzelme olmadı 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

liquimoly nin lifter ses katkısı hiçbir işe yaramıyor boşuna para harcamayın.

Rıdvan Ertaş yazdı:

Merhaba herkese kolay gelsin ben aracı yaklaşık 8 ay önce aldım ilk başlarda bukadar ses yapmıyordu sonrasında yabaş yavaş rahatsız etmeye başladı 5.30 filtrelerle birlikte 3 defa değişti motor yıkandı motor katkıları kullanıldı ama çözüm olmadı bazı ustalar zincir fincanlar yani iticiler turbo diyenler oldu ama tatmin edici bir cevap veremedi kimse motor sıcak soğuk fark etmez bazen bu ses bazen çok sessiz bazende aşırı rahatsız edici şekilde çalışıyor daha önce karşılaşan yada öneride bulunacak kimse varmı araç 150.000 kmde şimdiden tşk  https://youtu.be/TQdiuj0_QEc

VW PD motorlarda mesela egzantrik milinin üzerindeki badem şekilli dalgalar aşınıp valflerin aşağı dokunmasına izin veriyor belli km den sonra ses öyle oluşuyordu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Rıdvan Ertaş
(düzenlendi)

Ne yapılması gerekiyor usta egzantrik triger zinciri mi oluyor 

tarihinde Rıdvan Ertaş tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Murat Öngür
(düzenlendi)

turboya bakıldı mı ?  ve triger zincirinin durumuna crdi motor 150 binde bu sesleri yapmaz ama 150 bin de triger zincir kontrolü yapılması lazım gerekli ise değiştirilmeli bence ikisinden birisi + olarak krang kasnağınıda kontrol ettir, Değişmediyse .

kontrol ettir.

tarihinde Murat Öngür tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Rıdvan Ertaş yazdı:

Ne yapılması gerekiyor usta egzantrik triger zinciri mi oluyor 

egzantrik mili valfleri açıp kapattıran mildir. çentikleri zaman içinde aşınırsa valf zamanlaması doğru olmaz. ondan ses yapar.

trigger zinciri yada kayışlı ise kayışı, motorun hareketini valfleri açıp kapatan egzantrik millerine iletir.

Yorum bağlantısı
Onur Bulut
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Lifter sesi daha metalik olmaz mı? Daha tiz? Bu ses tok. Sanki emme kısmında hava bir yere çarpıyor gibi. Kalın borulara vuruyor gibi. Titreşim veya sert plastik kauçuk sesi gibi geldi bana?

Lifter sesi daha metalikten ziyade tam bu videodaki ses gibi oluyor. Araba traktör gibi ses çıkartıyor. İ20 var arkadaşımda aynı dertten muzdarip Crdi motor için söylüyorum.

Rıdvan Ertaş yazdı:

Denedim düzelme olmadı 

O zaman lifterler degişcek ses kesilmezse son seçenek yag pompası. Sorununuz bence lifter aracı servise veya saglam bir ustaya götürün sonucu tekrardan buradan yazarsınız.

Yorum bağlantısı
Rıdvan Ertaş
Murat Öngür yazdı:

turboya bakıldı mı ?  ve triger zincirinin durumuna crdi motor 150 binde bu sesleri yapmaz ama 150 bin de triger zincir kontrolü yapılması lazım gerekli ise değiştirilmeli bence ikisinden birisi + olarak krang kasnağınıda kontrol ettir, Değişmediyse .

kontrol ettir.

Burada sağlam tamirci olmadığı için dediklerine biraz zor baktırırm turbocu yok motor ustası zincir için 1000 işçilik istiyor motor indirme yapılması lazım krank kasnağına gelince Bi ona baktırmadık şimdiye kadar araca alıcı çıksa bu masrafı düşüp satıcam artık 

Dogan Arsiray yazdı:

egzantrik mili valfleri açıp kapattıran mildir. çentikleri zaman içinde aşınırsa valf zamanlaması doğru olmaz. ondan ses yapar.

trigger zinciri yada kayışlı ise kayışı, motorun hareketini valfleri açıp kapatan egzantrik millerine iletir.

Hocam bellimi işin teknik konusunda bilginiz var ama ben şuan hangi parçada baktırayım yüksek ihtimalli sorun tahmin edebilirmisiniz sesten ne olabileceği bence ustası dinledimi bilmesi lazım teşekkürler 

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

Yagı degistirmissiniz. Yag dogru ise, mekanik problemlere bakmak lazım. Zaten hersey yazılmıs. 

Egzantrik milinin kendisi asınınca da olabilecegi isin valf kapagını sokup bakmak gerekir.

Yorum bağlantısı
Rıdvan Ertaş

Eyw hocam teşekkürler zincir değişim işçilik fiyatı hakkında bilginiz varmı 

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

2000 tl odersiniz zincir vs icin. Zincir gergisi,  Egzantrik, valf iticisi vs ise farklı cıkar maaliyetler. Bence zincir saglamdır.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Rıdvan Ertaş

Zincir turbo egzantrik bakıldı sorun iticiler denildi düzelmesi için nasıl bir yol izlenilebilir

Yorum bağlantısı
Onur Bulut
(düzenlendi)
Rıdvan Ertaş yazdı:

Zincir turbo egzantrik bakıldı sorun iticiler denildi düzelmesi için nasıl bir yol izlenilebilir

Rıdvan kardeş en başından beri Lifter diyorum. Sorunun iticiler olduğundan emin olman iyi olmuş. Düzelmesi için yolu sana ilk mesajda yazdım. Lifterler komple değişcek. Kaliteli yağ ve orijinal yağ filtresi kullanmalısın. Ses devam ederse en son çare yağ pompası. İzleyeceğin yol bu geçmiş olsun.

tarihinde Onur Bulut tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...