İçeriğe Yönlendir

Fiesta IV - Yağ Yakma Sorunu ve Düşük Devirde Şanzıman Sesi

Necmi YAVUZYILMAZ

Recommended Posts

Necmi YAVUZYILMAZ

Merhabalar, 1998 Fiesta flair 1.25 araç 2 sene önce orj 59000 de aldım tüp yok hiç takılmadı. şu an 80000 de ilk aldığımdan beri yağ eksiltme sorunu var en son 2018 kasım ayında yağ ve filtre yıllık bakıma girmişti. Kurban bayramı öncesi kontrol edip 2 lt daha ilave ettim araç geçmişinde de uzun süre garaj da yattı yerde hiç yağ damlası birikintisi olmuyor castrol 5-30 kullanıyorum. Ayrıca diğer sorun 2000 devir altı 3 ve 4 . viteslerde kalırsam  gelen metal kutu içinde metal parçaları sallanıyormuş gibi ses gelmesi. uzun yolda da 5.vites 100 le giderken 3000 devir i geçmesi bana çok geldi. İyi günler yardımcı olursanız sevinirim.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

O model ford'larda kadranda 5 hanedir km sayacı. Yani aracınız 80bin de olabilir, 180bin de 280bin de.

Yağ için bi kompresyon testi yaptırın. Metal vurma sesi pek hayra alamet değil.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Necmi YAVUZYILMAZ

küçük sahil kentinde öğretmenlik yapıp orada yaşayan teyzemden aldım arabayı km si doğru. Yere akmayıp, yakması o km için tuhaf geldi öneriniz için teşekkürler yarın sabahtan sanayiye bırakacağım içim rahat etmedi sizlere de bir danışayım istedim.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Necmi YAVUZYILMAZ yazdı:

küçük sahil kentinde öğretmenlik yapıp orada yaşayan teyzemden aldım arabayı km si doğru. Yere akmayıp, yakması o km için tuhaf geldi öneriniz için teşekkürler yarın sabahtan sanayiye bırakacağım içim rahat etmedi sizlere de bir danışayım istedim.

Teyzeniz ilk sahibiyse sorun yok. Belki de bakımlarını aksattı ya da hararet yaptırdı da bu sesleri duyuyoruz. Umarım düşündüğüm gibi değildir motorun durumu.

Yorum bağlantısı
Necmi YAVUZYILMAZ

aracı km konusunda biliyoruz teşekkürler, araba hiç uzun yol görmemişti. Birde bir sorum anlamadığım aldığımda 4000 devirde kesiciye girer gibi birden boşa düşüyordu gaz yemiyordu şuan 5000 ni geçince yapıyor aynı olayı, 1.25 zetec motor, çekişinde de bir problem yok gayet seri. motor konusunda ne düşünmüştünüz

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Bu tip motordan metal sesleri genelde yatak vurma sesidir. Yani motor artık bitmiş demektir. Rektefiye gerekir.

Yorum bağlantısı
Necmi YAVUZYILMAZ

Beni yanlış anlamayın lütfen ben anlatamadım tam , motorda çalışırken rölantide, durup kalınca veya yolda bir ses gelmiyor yavaşlayınca 20-30 gibi tekrar 3 de veya 4 de yürümeye kalkınca arada bir şıkırtı geliyor oda her zaman değil. şanzımandan gelme ihtimali varmı ?

Evren Erakçora yazdı:

Gerçekten 59bin km ise müzelikmiş bu araba.

evet teşekkürler nazar değmesin.

Yorum bağlantısı
Ersin Gökdemir
Necmi YAVUZYILMAZ yazdı:

Beni yanlış anlamayın lütfen ben anlatamadım tam , motorda çalışırken rölantide, durup kalınca veya yolda bir ses gelmiyor yavaşlayınca 20-30 gibi tekrar 3 de veya 4 de yürümeye kalkınca arada bir şıkırtı geliyor oda her zaman değil. şanzımandan gelme ihtimali varmı ?

evet teşekkürler nazar değmesin.

gelen şıkırtı gibi ses avans sesi olabilir. ( yani kullanıcıya; bu araba, bu viteste, bu hızla gitmez, vites küçült diyor) 

ayrıca fazla binilmiyorsa depodaki benzin özelliğini kaybetmiş olabilir.

kasım 2018 den beri 2 lt yağ koymuşsun ama kaç km yaptıktan sonra bu kadar eksiltme oldu o belli değil.

eğer araç uzun süre yattı ise ve bir sorunu gözükmüyorsa, motor muhtemelen sağırlaşmıştır. yağını suyunu sık sık kontrol edip, devirli (uygun viteste) kullanmak gerekir.

20-30 km hızlarda 3 veya 4 viteslerde kullanmaya çalışmak doğru değil. devirsiz (baygın) kullanmak her zaman araca zarar verir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Necmi YAVUZYILMAZ yazdı:

yavaşlayınca 20-30 gibi tekrar 3 de veya 4 de yürümeye kalkınca arada bir şıkırtı geliyor oda her zaman değil.

Ersin bey'in dediği gibi, bu avans olabilir. Ancak 2LT yağ eksiltme normal değil.

Bence önce bi yağ 5-30 olarak, filtresi ile bir değişsin. Sonra gözlemleyelim derim. 1 senede 10bin yapmıyorsanız, her bin km'de bir bakalım derim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Necmi YAVUZYILMAZ
(düzenlendi)

kasım 2018 den beri 6000 küsur km yaptım araç 2 senedir bende aktif olarak kullanıyorum. düzenli kontrol ediyorum castrol 5,30 kullanıyorum ve ilave ediyorum radyatöre de petrol ofisi kırmızı antifriz koyuyorum eksildikçe ilave ediyorum. yıllık bakım değişimini kasımı beklemeden yaptırmalıyım ozaman ?

tarihinde Necmi YAVUZYILMAZ tarafından düzenlendi
yeni bilgi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Necmi YAVUZYILMAZ yazdı:

kasım 2018 den beri 6000 küsur km yaptım araç 2 senedir bende aktif olarak kullanıyorum. düzenli kontrol ediyorum castrol 5,30 kullanıyorum ve ilave ediyorum radyatöre de petrol ofisi kırmızı antifriz koyuyorum eksildikçe ilave ediyorum. yıllık bakım değişimini kasımı beklemeden yaptırmalıyım ozaman ?

Bi dakika, taşlar yerine yeni oturuyor :)

Siz aracı kasım 2018'de aldınız, 6000km yaptınız ve 2LT yağ eksildi. Doğru muyum? Eğer ki böyle ise, kaçak yoksa masmavi duman atıyor olmalı araç.

Normal şartlarda ne antifreeze ne de yağ eksilmeli.

Siz bir kompresyon testi yaptırın, yağı yakıyor mu yakmıyor mu, anlarız zaten.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Necmi YAVUZYILMAZ
(düzenlendi)

Aracı 15.01.2018 de aldım yağ filtre bakımları ben almadan 1 ay öce yapılmıştı. kasım 2018 dede kendim yıllık bakımını yaptırdım. Duman atma olayıda hiç yok aracın anlamadım  .aracı servise bıraktım sabahtan, görüştük şimdi sen fazla ilave etmişsin 0,5-1 lt kadar dedi.  8-9 ayda okadar 1-1,5 eksiltmesi normal ben 2012 model mercedes kendi araba yağ ilave ediyorum dedi, motordan radyatöre dönen hortumda biraz kaçak varmış onu değiştiriyor. şimdi bujilerini kontrol edicem dedi sizin söylediğiniz kompresyon testi istedim aracında bişey yok 20 senelik arabadan çok şey bekliyorsun uğraşma paranıda zamanınıda yazık etme bu şekilde kullan sıkıntısı yok diye yanıt aldım.  öğlen tekrar görüşüp arabayı teslim almaya gideceğim.

tarihinde Necmi YAVUZYILMAZ tarafından düzenlendi
ek bilgi
Yorum bağlantısı
Necmi YAVUZYILMAZ

ilginiz için herkese teşekkürler bağlantı kelepçelerini felen değiştirmiş. herşey normal için rahat etsin sıkıntı çıkarmaz çıkarcak bişey yok dedi. kendim aylık kontrol etmeye devam ediyim.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Necmi YAVUZYILMAZ yazdı:

Merhabalar, 1998 Fiesta flair 1.25 araç 2 sene önce orj 59000 de aldım tüp yok hiç takılmadı. şu an 80000 de ilk aldığımdan beri yağ eksiltme sorunu var en son 2018 kasım ayında yağ ve filtre yıllık bakıma girmişti. Kurban bayramı öncesi kontrol edip 2 lt daha ilave ettim araç geçmişinde de uzun süre garaj da yattı yerde hiç yağ damlası birikintisi olmuyor castrol 5-30 kullanıyorum. Ayrıca diğer sorun 2000 devir altı 3 ve 4 . viteslerde kalırsam  gelen metal kutu içinde metal parçaları sallanıyormuş gibi ses gelmesi. uzun yolda da 5.vites 100 le giderken 3000 devir i geçmesi bana çok geldi. İyi günler yardımcı olursanız sevinirim.

3000 devirde 90 km hız yapıyorum. Sizin arabanız 3000 devirde 100 km hız yapıyorsa çok iyi :) 

Ayrıca aracınızın yaşı nedeniyle Şanzıman yağı özelliğini yitirmiş olması muhtemel. Araca uygun şanzıman yağı kullanın. 

Kullanılması gereken gerçek yap tipini el kitabından bakıp ona göre alın. Eski arabalarda tam senstetik yağ kullanmak sıkıntı olabilir. Aracın üretildiği döneme uygun bir yağ tipi seçin ve kullanın. 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Necmi YAVUZYILMAZ yazdı:

aracında bişey yok 20 senelik arabadan çok şey bekliyorsun uğraşma paranıda zamanınıda yazık etme bu şekilde kullan sıkıntısı yok

5dk sürecek testi yapmamak için 5dk'lık konuşma yapmış usta. Ne diyeyim ki...

Yorum bağlantısı
Tolgahan Doğru

Usta klişe laflar etmiş bence. Ay yıl hesabına girmiş. On dakkalik işten kaçıp. O km de Fiesta nin 6 bin km de o kadar yağ eksiltmesi normal degil.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...