İçeriğe Yönlendir

Mondeo IV - Otomatik Vites Silkelemesi 2008

Onur Yeniçeri

Recommended Posts

Onur Yeniçeri

Merhaba değerli abilerim.Bugün 2008 model Ford Mondeo otomatik Titanium paket araç aldım.Aracın gidişi falan çok güzel ancak bugün eve dönerken 140-150 km/h civarlarında aracın egzozundan kara duman çıkmaya başladı ve ekranda "otomatik vites kutusu çok sıcak" gibi bir uyarı yazdı.Aracı hemen sağa çektim ve motorundan  mazot kokusu gibi bir kokuyla birlikte duman çıkıyordu.D konumunda devam ederken fren yapınca araç vites düşürürken kendini aniden ileri doğru atmaya başladı.Bu olay 2 ve ya 3 kez oldu. Vitesi manuele çekip 6. vitese aldım ve eve ağır ağır geldim.Geldiğimde koku ve buhar yoktu.Hararet göstergesi bu olaylar olurken tamamen normaldi.Sizce aracımın sorunu ne olabilir?(Bu arada araca 1000 km önce motor yapılmış.)

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

koku +duman+arıza bildirimi sebeğleri çokça olabilir, marş basmayın çekici ile götürün ustanıza. ihtimlaller arasında biryerlerden egzos manifolduna yağ atmış olması ağırlıklı bu da marşa basmamak için sebep.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Onur Yeniçeri
Selim Bilgin yazdı:

Bugün aldınız ve aldığınız gün bu mu oldu?

Evet.

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

Ciddi bir arızanın saklanarak satılmış olması muhtemel. Alırken bir yere gösterdiniz mi?

Yorum bağlantısı
Erkan Işık

satıcı  arkadas ile görüşün şanzımanın kavraması da bitmiş olabılır şanzıman ısınmıs saga cekın demıs arac kendını 

Yorum bağlantısı
Onur Yeniçeri
Selim Bilgin yazdı:

Ciddi bir arızanın saklanarak satılmış olması muhtemel. Alırken bir yere gösterdiniz mi?

Evet abi aracı Ford servisine gösterdik. Notere giderken bir şey yoktu araçta.Ne olduysa ben biraz sıkıştırınca oldu. 

Erkan Işık yazdı:

satıcı  arkadas ile görüşün şanzımanın kavraması da bitmiş olabılır şanzıman ısınmıs saga cekın demıs arac kendını 

Tahmini masrafı ne olabilir? 

Yorum bağlantısı
Erkan Işık

sanayi pahalı bilemıyorum sen götür sanayıye bir tesbıt yapdır sonra satıcı ile görüş orta yolu bulun 

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

Motorin kokusu, motorin hortumlarındaki oringlerin kaçırmasından gelebilir,

265 binde ise hiç şanzıman yağı değişmemiş olabilir sıcaklık uyarısı da bundan olabilir,

150 kmh hızda duman atması daha geniş bir konu, sanırım pompa enjektör gibi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Onur Yeniçeri
Hasan Karabekiroglu yazdı:

Motorin kokusu, motorin hortumlarındaki oringlerin kaçırmasından gelebilir,

265 binde ise hiç şanzıman yağı değişmemiş olabilir sıcaklık uyarısı da bundan olabilir,

150 kmh hızda duman atması daha geniş bir konu, sanırım pompa enjektör gibi

Şanzıman yağı konusunda ben de aynı fikirdeyim abi,yarın sabahtan götüreceğim zaten.Duman atma olayı da 4-5 dakika sürdü ondan sonra kesildi.Bugün işe gittim geldim mesela sabah da baktım duman atma koku falan yok,vites geçişleri de problemsiz.İçimin  rahat etmesi açısından yarın yine de ustaya götüreceğim.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
ilhami Gülbitti

Aynı durumu yaşadık, motorun ön tarafında gaz kelebeğinin altındaki pnömatik vakum hortumları çıkmıştı. 

Yorum bağlantısı
Onur Yeniçeri
Can Fındık yazdı:

son durumu merak ettim.

ilhami Gülbitti yazdı:

Aynı durumu yaşadık, motorun ön tarafında gaz kelebeğinin altındaki pnömatik vakum hortumları çıkmıştı. 

Şimdi girebildim foruma kusura bakmayın.Direksiyon yağı fazla konmuş,direksiyonu sağ-sol yaptıkça yağ yukarı doğru kalkıyor ve kapaktan motor bloğuna ve hortumlara damlıyormuş.Mazot gibi kokmasının sebebi de direksiyon yağı yandıkça kokusu ona benziyor.Şimdilik bir problem yok.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...