İçeriğe Yönlendir

Farlar Neden Buğulanır ?

Orhan Çolak

Recommended Posts

Orhan Çolak

Arkadaşlar hepinize Merhaba! Malum kış ayları geldi far buğu yapma derdi başladı benim aracımda şöyle bi sıkıntı var. 2014 astra hb aracımın sağ sol farlarını led olarak değiştirdim bide gündüz farlarını led olarak değiştirdim yuvasına sığmadığı için kapakların tırnaklarını 1 tanesini kestim taktım sürekli buğu yapmaya başladı. Fön makinası ile kurutup kapak içine poşet koyarak taktım ama çok faydalı olmadı nasıl bi çözüm bulabilirim. Çok canımı sıkmaya başladı bu durum 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Arkadaşlar hepinize Merhaba! Malum kış ayları geldi far buğu yapma derdi başladı benim aracımda şöyle bi sıkıntı var. 2014 astra hb aracımın sağ sol farlarını led olarak değiştirdim bide gündüz farlarını led olarak değiştirdim yuvasına sığmadığı için kapakların tırnaklarını 1 tanesini kestim taktım sürekli buğu yapmaya başladı. Fön makinası ile kurutup kapak içine poşet koyarak taktım ama çok faydalı olmadı nasıl bi çözüm bulabilirim. Çok canımı sıkmaya başladı bu durum 

Resim atma şansınız var mı ?
Yorum bağlantısı
  • 8 ay sonra...
Selçuk Keleş

Farın yakılması, dış ortam ısısının aniden azalması, motor veya radyatörün ısısının etkisi ve benzeri nedenler farın içindeki ısıyı artırır. Isının etkisi ile farın iç yüzeyindeki nem içeri doğru yayılır. Farın içindeki havanın nemi doyum noktasına ulaşınca da nem farın soğuk kısımlarında yoğunlaşarak buğuyu oluşturur.

Çoğunlukla otomobilin bir süre kullanılıp park edilmesi veya yıkanmasından sonra buğu oluşmasının nedeni bu esnada far içindeki ısının en yüksek değerine ulaşmış olmasıyla iç-dış ısı farkının artması ve hava dolaşımının olmamasıdır. Sağ ve sol farlar bulundukları yerler açısından farklı ısı etkilerine maruz kaldıklarından farklı tepkiler gösterebilirler.

Kaliteli farlar ısı sirkülasyonu da hesaplanarak tasarlanmakta, buğu önleyici kaplama teknikleri kullanılmaktadır. Farın içinde ısı sirkülasyonunu etkileyecek değişiklikler yapıldığında buğu oluşabilmektedir.

Nemin dışarı atılması için farın çeşitli noktalarında havalandırma delikleri bulunmaktadır. Hava sirkülasyonu iyi dizayn edilmiş bir farda bile buğu oluşabilir ancak buğu kısa bir süre sonra kendiliğinden kaybolur.

Oluşan buğu uzun süre sonra bile kaybolmuyorsa, su sızması ihtimali gözönünde bulundurularak far camı ve contası, arka kapak, kablo soketi vb. yerlerde kırık ya da çatlak olup olmadığı kontrol edilmelidir. 

2294712454_5bde18da1.jpg

• Beğen 6
  • Teşekkür 2
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Köksal Yılmaz

Yeni konu açmamak için buradan sorayım, kangooya yerli far almıştım(ayfar olabilir), yağmurlu havalarda nemden fazla bildiğin ıslanıyor içi boncuk boncuk oluyor. Geçmesi de uzun sürüyor. İncelemeye nereden başlamak lazım?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

havanlandırma tapası olmalı kapalı olabilir?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 11 ay sonra...
Sinan Kaya

Benim aracta uzunlarda led var fanlı zaten zar zor sıgdıgı için kapak kapanmıyor.Ama yine de bu kadar buglanma yapmıyor.Malum yagmurlu bölgedeyim bazen yıkama yaparken yaprakları cıkarmak için yogun su tuttugum zaman biraz oluyor  o da hemen geciyor,İki tarafında far kapakları tamamen acık yani yaklaşık iki seneyi gecmiştir bu şekilde kullanıyorum hic bi sıkıntım da olmadı

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Mustafa Yanar

Fiesta 2011 mercekli far camı buğulanıyor, farı söküp baktım çatlak yok, arka kapamlar sağlam, sebeni ne olabilir, bunu çözmek için ne yapabilirim. Tecrübesi olan arkadaşlardan çözüm önerisi bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bir yerden illaki su yada nem alıyor. 

Tahliye delikleri vardır.. Su değil de nem tahliyesi.. tıkalı olabilir. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Farı yaktıktan bir süre sonra buğu kayboluyorsa sorun yoktur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Garip hiç farı buğulanan arabam olmadı. Sis farı bile buğulanmadı. Acaba sonradan yapılan müdehaleler sebebi olabilirmi. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

eski farlar iyi idi buharlanmazdı, yenilerde aydınlatma da iyileştikçe buharlanıyor

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar
Ali Darbaz yazdı:

Garip hiç farı buğulanan arabam olmadı. Sis farı bile buğulanmadı. Acaba sonradan yapılan müdehaleler sebebi olabilirmi. 

Müdahale görünmüyor, inceledim ama geçen aşırı yağmur yağdı ve nem oranı yüksek, bakalım biraz daha takip edeceğim

Koray Demir yazdı:

Aracınızı basınçlı su ile yıkamayın.

Musluk hortumuna tabanca takıp yıkıyorum, yağmurda oldu bu buhar, 

Selçuk Keleş yazdı:

Farı yaktıktan bir süre sonra buğu kayboluyorsa sorun yoktur.

Evet buhar yarım saat far açık kalsa gidiyor

Mehmet Ozyurek yazdı:

Bir yerden illaki su yada nem alıyor. 

Tahliye delikleri vardır.. Su değil de nem tahliyesi.. tıkalı olabilir. 

Hava tahliye deliklerine bakayım abi belki örümcek böcek falan yuva yapmış olabilir

Çağlar Bayur yazdı:

eski farlar iyi idi buharlanmazdı, yenilerde aydınlatma da iyileştikçe buharlanıyor

Aydınlatması b sınıf arabaya göre iyi Çağlar Abi, 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Halojenler sıcaklık yayar. Oluşabilecek nemi de engellerler. Halojene göre tasarlanmış fara led takınca buğu yapabilir

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...