İçeriğe Yönlendir

Punto - Bir Kere Gelen Duman

Volkan Eyi

Recommended Posts

Volkan Eyi

Öncelikle Merhaba 

Aracım 2007 Grande Punto 1.3 dizel 75 lik olanı, km: 55000 

Dün evimin altında olan oto yıkamaya aracımı götürdüm altı üstü güzelce yıkandı,  1 saat  sonra yola çıktım  2 km kadar normal kullandıktan sonra bir kavşakta arkadan arabalar geldiği için 1. viteste seri bir kalkış yaptım gaza biraz yüklendim. aynadan arkama baktığımda beyaz bir dumana benzer bulut gibi birşey gördüm. gece olduğundan arkamdan gelen aracın farıda görmeme sanırım yardımcı oldu. daha sonrasında birkaç sefer daha yüklendim fakat böyle birşey olmadı. hatta park halinde gaza bastım olmadı. bu sabah ilk çalıştırmada yaptım yine yok. motor ısındıktan sonra iş yerinin otoparkında yüne yüklendim gaza yine yok.  Acaba egzoza su falanmı girdi yıkamada yüklenince dışarı attı emin olamadım. bir sorun olsa sürekli yapmasımı lazım bilemedim. Konuya vakıf arkadaşlarım bilgilendirirse sevinirim. 

Yorum bağlantısı
Eray Çalışkan

O araçta DPF olduğunu zannetmiyorum. Yerden toz kaldırmış olabilir. Öyle olmasa dahi sorun edilecek bir şey kesinlikle yok bence. Sürekli her kalkışta duman atsa o farklı olurdu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin
Eray Çalışkan yazdı:

O araçta DPF olduğunu zannetmiyorum. Yerden toz kaldırmış olabilir. Öyle olmasa dahi sorun edilecek bir şey kesinlikle yok bence. Sürekli her kalkışta duman atsa o farklı olurdu.

Benim bildiğim o araçta DPF var üstad.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Volkan Eyi
(düzenlendi)
Eyüp Çetin yazdı:

Benim bildiğim o araçta DPF var üstad.

internetten araştırdığım kadarıyla DPF  (Dizel Partikül Filtresi) olup olmadı belli değil. 2010 sonrası euro 5 motorlarda varmış ama bendeki euro 4 olanı olduğu için egzoz sistemine bakmak lazım sanırım.   dediğiniz gibi de olabilir!  arkadaşların dediği gibi su yada yerdeki birikmiş tozda olabilir. 

aracı çok olmadı alalı, bir sorun olmasından endişelendim açıkçası. 

tarihinde Volkan Eyi tarafından düzenlendi
teknik bilgi değişikliği
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin
Volkan Eyi yazdı:

internetten araştırdığım kadarıyla DPF  (Dizel Partikül Filtresi) araçta mevcut.   dediğiniz gibi de olabilir!  arkadaşların dediği gibi su yada yerdeki birikmiş tozda olabilir sanırım. 

aracı çok olmadı alalı, bir sorun olmasından endişelendim açıkçası. 

Bende daha önce Bravo kullanırken o endişeye kapıldım. Sonra araştırma yapınca DPF temizliği olduğunu öğrendim. 😊

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Eyüp Çetin yazdı:

DPF temizliği olmuştur tahminimce.

Dpf, dışarı dumanın hiç bir şekilde çıkmaması demek. 

Dizel araçlar düşük devirde ani gaz verilince eser miktarda duman atar. Arkadan vuran farın ışığı ile görülen duman, sanki araba yanıyor gibidir ama sigaranın bir fırtı kadar bile değildir çıkan 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin
Servet Aydın yazdı:

Dpf, dışarı dumanın hiç bir şekilde çıkmaması demek. 

Dizel araçlar düşük devirde ani gaz verilince eser miktarda duman atar. Arkadan vuran farın ışığı ile görülen duman, sanki araba yanıyor gibidir ama sigaranın bir fırtı kadar bile değildir çıkan 

O zaman DPF kaynaklı değil mi sorun?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Volkan Eyi
Servet Aydın yazdı:

Aşırı dolmuş ise ihtimal evet 

Bende emin olamadım, egzoz aşağıya baktığından asfalttan kalkan tozda olabilir. yıkama sonrası egzozun içine dolmuş suda olabilir. Eyüp bey'in söylediği gibi Dpf de olabilir. sonradan olmadığı için. Sıkıntılı birşey olmadığını düşünüyorum. Bu durumda nasıl kontrol etmem gerekir acaba araç soğukken mi rölantide ?  yada yüksek devirde ?   kontrol etmeliyim.  sıcakkenmi rölanti yada yüksek devirde kontrol etmeliyim? bakmam gereken biryer varmıdır acaba.

Yorum bağlantısı
Ömer Sarıgül

Dpf değildir su buharı olabilir. Dpf temizliği yapabilmesi için egzoz gazının 500 600'C ye ulaşması gerekir ki biriken kirli gaz kurumları yakarak atsın. Bu da aracı uzun yolda bağırtarak iyice zorlayarak kullanmayla olur. 

Yorum bağlantısı
Volkan Eyi
(düzenlendi)
Çağlar Bayur yazdı:

30-40 bin km bakımı fiat servisinde mi yapıldı dışarda mı?

Özel  serviste yapıldı. Ne tarz bir bakım yapılıyor acaba 30-40 bin km 

tarihinde Volkan Eyi tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...