İçeriğe Yönlendir

Corolla Geri Viteste Frene Basarken Gelen Ses

Halil İbrahim Bilgiç

Recommended Posts

Halil İbrahim Bilgiç

Hayırlı cumalar arkadaşlar. Aracım geri viteste giderken frene bastığımda corklama sesi geliyor, bazen baya kuvvetli bir ses çıkıyor nedeni ne olabilir?

Yorum bağlantısı
Barış Göktürk

"Corklama" nasıl bir sestir; tanımlayamadım ben ancak arka fren balatalarınız aşınmış/sertleşmiş olabilir.

Duyduğunuz ses de buna bağlı bir ses olabilir. Eğer sorunun kaynağı balatalarınız ise makul bir maliyet ile

halledilebilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Burak Uzel

Bende de corolla var, geri geri giderken frene basınca bazen fena şekilde ötme yapıyor. İnsanı frene basmaya utandırır o derece yani :)
Bazen de hiç ses yapmıyor.
Ön balatalar bitmeye yakın. Birkaç ay içinde değiştireceğim. Değişim sonrası bakalım ses kesilecek mi göreceğim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Halil İbrahim Bilgiç
Barış Göktürk yazdı:

"Corklama" nasıl bir sestir; tanımlayamadım ben ancak arka fren balatalarınız aşınmış/sertleşmiş olabilir.

Duyduğunuz ses de buna bağlı bir ses olabilir. Eğer sorunun kaynağı balatalarınız ise makul bir maliyet ile

halledilebilir.

Barış Bey, Burak Beyin de dediği gibi ötme sesi var ben tam anlamıyla anlatamadım :) 

bazen aşırı şekilde oluyor, bazen de az bir ses geliyor sadece geri viteste yapıyor

Burak Uzel yazdı:

Bende de corolla var, geri geri giderken frene basınca bazen fena şekilde ötme yapıyor. İnsanı frene basmaya utandırır o derece yani :)
Ön balatalar bitmeye yakın. Birkaç ay içinde değiştireceğim. Değişim sonrası bakalım ses kesilecek mi göreceğim.

Aynen Burak Bey etrafımda insan varken geri geri gidince frene basmak gelmiyor içimden çoğu zaman :)

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Balata aşınım yönü ile alakalı olabilir. Eski aracımda geri gidip frene basınca taak sesi gelirdi.

Burak Uzel yazdı:

Tatsız tuzsuz yavan gelmiştir o şimdi :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Geri gelirken bende de ciyaklama var. İleri giderken bir şey yok. Balatalar daha yarıya gelmedi. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Balataların aşınma yönü ile alakalı diye düşünüyorum ben de. Bir de toz, kir vb, de bunu etkiliyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Burak Uzel

Tatsız tuzsuz yavan gelmiştir o şimdi [emoji3]

Haha [emoji854] Ben de senin gibi Borayı arıyorum bazen üstad. Ama araç ful olunca idare ediyoruz. Anahtarsız giriş ve çalıştırma, otomatik far, yağmur sensörü, geri görüş kamera, park sensörleri, otomatik park etme(gayet güzel çalışıyor) - yarı deri koltuklar, multimedia sistemi, CVT şanzıman, araç içi genişlik ... vs vs.
Lakin süspansiyon konforu pek iyi değil. Kasislerden geçerken gayet iyiyken, çukurlarda çok kötü. Araç giderken kaymak gibi yeni asfalt otobanda bile sürekli kısa frekansta yaylanıyor gibi hissettiriyor. Başka corolla lara bindim onlarda da aynı durum var. Ama herkes hissetmiyor bu durumu :)

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Haha [emoji854] Ben de senin gibi Borayı arıyorum bazen üstad. Ama araç ful olunca idare ediyoruz. Anahtarsız giriş ve çalıştırma, otomatik far, yağmur sensörü, geri görüş kamera, park sensörleri, otomatik park etme(gayet güzel çalışıyor) - yarı deri koltuklar, multimedia sistemi, CVT şanzıman, araç içi genişlik ... vs vs.

Lakin süspansiyon konforu pek iyi değil. Kasislerden geçerken gayet iyiyken, çukurlarda çok kötü. Araç giderken kaymak gibi yeni asfalt otobanda bile sürekli kısa frekansta yaylanıyor gibi hissettiriyor. Başka corolla lara bindim onlarda da aynı durum var. Ama herkes hissetmiyor bu durumu default_smile.png

Benim Astrayi kutuk sanirdim vallaha Toyotadan iyi imis. Mesai arkadasimin araca bindim duz asfaltta aynen dedigin besik gibi ufak puruzleri bile hissettim. Astrada bunu hic yasamadim.

Yorum bağlantısı
Tahir Ak
Bende de corolla var, geri geri giderken frene basınca bazen fena şekilde ötme yapıyor. İnsanı frene basmaya utandırır o derece yani default_smile.png

Mor balata kullanıyor iseniz yapar nıbk olan ses yapar. Orijinal kullanın ses olmaz
Yorum bağlantısı
Burak Uzel
Mor balata kullanıyor iseniz yapar nıbk olan ses yapar. Orijinal kullanın ses olmaz

Üzerinde fabrika çıkışı orjinal balatalar var.
Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Burak Uzel

Ön balataları TRW marka ile değiştirdikten sonra ses falan kalmadı. 10 aydır ses yok :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Çağatay Kılınç
(düzenlendi)

Selamünaleyküm arkadaşlar konu aynı olunca yeni başlığa gerek duymadan burdan sorayım. 2017 Corolla  var aldığım kişi fren balatalarını değişeli 15 bin km ye yakın olduğunu söyledi. Jantın arasından bakınca balata iyi görünüyor fakat durmaya yakın metal sürtme sesi, geri gelirken tiz bir sürtme sesi geliyor. Ne marka takılmış göremedim.Bunların balatalarının ortasında kanal varmış o sesi kesiyormuş ama ne marka almalıyım bilemiyorum. Değişmişken disk de değiştirmeyi düşünüyorum zira onlar da baya yıpranmış gibi. İlk kez japon arabasına biniyorum . Fikirlerinizi merak ediyorum. Bu arada araç 58 binde.

tarihinde Çağatay Kılınç tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Çağatay Kılınç yazdı:

balatalarının ortasında kanal varmış o sesi kesiyormuş

ona pah kırmak denir tornacılarda yapılır, tozu içeri hapsedip ses kesmeyi ümit ederek deneme yöntemidir, bence balatanız kalitesiz, kaç km de olduğu önemli değil, ben sıfır balatayı çöpe attım ciyak ciyak gidilmiyor

Yorum bağlantısı
Çağatay Kılınç

Öneriniz ne olur peki bosh iyi fiyatta şu an ama sert ses yapar diye okudum. Trw de kimi memnun kimi ses yapıyor diyorlar. Toyota üretici olarak ne kullanıyor acaba? @Tansu Kalafatoğlu nda Corolla vardı sanırsam bir de onun önerisi ne olur ?

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Arkadaşlar yıl olmuş 2023 hala aranızda balata falan kullananlar görüyorum 😂

Neyse, maden balata takılacak, nibk marka öneririm. Kullanıp da memnun olmayan yok. Ben de tutmuştum elimle. Gerçekten hissiyatı da kaliteli

toyotaclubtr’den bu balatayı kullananlar epey memnunuz yazmışlar. Ses şikayeti de yoktuk. Oradan da okuyabilirsiniz. Benim frenler 150.000km gider ama değiştirirsem bu markadan takacağım

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Çağatay Kılınç
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Arkadaşlar yıl olmuş 2023 hala aranızda balata falan kullananlar görüyorum 😂

Neyse, maden balata takılacak, nibk marka öneririm. Kullanıp da memnun olmayan yok. Ben de tutmuştum elimle. Gerçekten hissiyatı da kaliteli

toyotaclubtr’den bu balatayı kullananlar epey memnunuz yazmışlar. Ses şikayeti de yoktuk. Oradan da okuyabilirsiniz. Benim frenler 150.000km gider ama değiştirirsem bu markadan takacağım

O sayfadan denk geldim bu markaya n11de satıcısını da buldum. Fiyat olarak sanki daha yüksek ama. Neyse peki disk olarak ne önerirsiniz?

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Çağatay Kılınç yazdı:

O sayfadan denk geldim bu markaya n11de satıcısını da buldum. Fiyat olarak sanki daha yüksek ama. Neyse peki disk olarak ne önerirsiniz?

Aynı markanın diski de var galiba. Disk balata aynı önermiştim. 

hocam bu işler biraz şans işi. Toyota ustasına uğrayıp hangi balata diskten memnuniyet aldıysa onu da alabilirsiniz. Onlar sürekli takıyor. Geri dönüş alıyorlardır kullanıcılardan. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Çağatay Kılınç
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Aynı markanın diski de var galiba. Disk balata aynı önermiştim. 

hocam bu işler biraz şans işi. Toyota ustasına uğrayıp hangi balata diskten memnuniyet aldıysa onu da alabilirsiniz. Onlar sürekli takıyor. Geri dönüş alıyorlardır kullanıcılardan. 

Vala Tansu bey bulunduğum ilçede brodvey hariç araçtan anlayan yok. O yüzden sizlere danışmak istedim. Teşekkür ederim bilgiler için.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Çağatay Kılınç yazdı:

Vala Tansu bey bulunduğum ilçede brodvey hariç araçtan anlayan yok. O yüzden sizlere danışmak istedim. Teşekkür ederim bilgiler için.

bilirsiniz, bir şey önerirsiniz, karşı taraf memnun kalmaz. Mahçup olursunuz. O yüzden abi bunu al, bırak diğerlerini demek zor. Benim de ilk toyota aracım. Hiç balata değişmedim. Ama okuduklarımdan bunları anladım. 

facebook gruplarından kalabalık olanlara girip, sorun hocam. Size daha faydalı olabilirler. En azından fikir verir

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...