İçeriğe Yönlendir

Kia Carnival Tanıtımı

Bora Bozkurt

Recommended Posts

Abdülaziz Arslan
Ali Darbaz yazdı:

Koştuklarda kılıf benzeri bişey varsa ilgili kolu veya düğmeyi kamufle etmiş olabilir. Resmini çekermisiniz. 

Koltuklar orjinal haliyle duruyor deri, resim yükleyeceğim ilk fırsatta.

Yorum bağlantısı
Abdülaziz Arslan
Yurdaer Elay yazdı:

Hoşgeldiniz. Aracınız hayırlı olsun :nazar: 

Koltukları yerinden söküp ters olarak takıyorsunuz sanırım. Koltuğun arkasında bir kayış olması lazım onu çekince arka taraf yerinden çıkıyor. Sonra ön tarafı söküyorsunuz. Aracın koltukları lego gibi :) 

Hoşbulduk, teşekkür ederim. Koltuğun arkasındaki kayışı çekince koltuk yatıyor ve sonra da sökülebiliyor. Geriye doğru çevirince ise koltuk zemine sabitlenmiyor, zaten zemindeki yuvalar koltuğun geriye dönük pozisyonuna uygun yapılmamış. Kullanım kılavuzunda da koltuğu sökmeden bir kolu çekip döndürmekten bahsediyor, işte o kolu bulamadım ben. Büyük ihtimalle yok araçta bu özellik.

Alpay Sumer yazdı:

aziz bey hosgeldiniz.

Teşekkür ederim hoşbulduk.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay

O halde en doğru bilgiyi konu sahibi arkadaş verir. Ama eğer bu işin pratik bir yolu yoksa dediğiniz gibi donanım farkından dolayı sizin araçta bu özellik olmayabilir. 

Yorum bağlantısı
Bora Bozkurt
Abdülaziz Arslan yazdı:

Merhaba, foruma yeni üye oldum, Ankara'da ikamet ediyorum ve bir kaç gün önce 2004 model Kia Carnival satın aldım. Araç ile ilgili bu başlık altında bilgi veren arkadaşlara teşekkür ederim, almadan önce bayağı faydalandım. Aracı aldıktan sonra yaşadığımız bir sorunu aktarmak istiyorum. Aracın ikinci sıra koltukları arkaya dönüyor diye biliyorum fakat kullanım kılavuzunu da incelememe ve koltukları bayağı bir kurcalamama rağmen döndürmeyi başaramadım. Bu konuda bilgisi olan var mı? Belki dönmüyor diyeceğim ama konu başlığında tanıtılan araç ile aynı ve yukarıdaki fotoğrafta onun koltukları arkaya dönük görünüyor. Bir de Ankara'da bu araçlar ile ilgili servis ve usta tavsiyeniz olur mu? Bu arada araç gerçekten çok kullanışlı, umarım problemsiz bir şekilde kullanmak nasip olur. 

Merhaba Abdülaziz bey 2004-2006 arası koltuklarda dönme problemi var evet koltuklar dönmüyor fakat ufak bir teknik değişiklik ile çevirebiliyorsunuz tabi ki sorun olucak bir mevzu vardır oda şudur ki şöför koltuğu arkaya çok geldiğinden kaynaklı şöför arkası koltukta biraz problem yaşanıyor ama bunun çözümüde var tabi ki koltuğu söktükten sonra arka kısmında ip vardır 2 adet zaten koltuğun arkasında hangisinin sökülüp takılmaya yardım ettiği gözükür örnek olarak fotoğraflar atacağım söküldükten sonra koltuk altındaki plastikleri sökmemiz gerekiyor toplamda 8 adet vida var sağlı ve sollu olmak üzere çift taraflı bunları yıldız bir tornavida yardımı ile alttan kastırarak çıkartıyoruz alt kısmında tırnak mevcut dikkat edin kırmayın ardından hafif bir şekilde esneterek parçayı ters çevirip takıyoruz kolay bir şekilde yerlerine oturucaktır fakat bazı araçlarda oturmuyor benim aracımda oturdu ardından koltuğu rahat bir şekilde takabilirsiniz eğer şöför arkası koltukta yer ile alakalı problem çıkarsa koltuğun rayını tutan civatayı söktükten sonra rayı ters çevirip takıyoruz bu şekilde arkaya çekme kolunu öne çekerek şöför ile arasında olan boşluğu arttırmış oluyoruz ve bütün problemler ortadan kalkıyor.

Sani Gerşon yazdı:

Konu sahibi en son 11 haziran'da oturum açmış :(

geldim kusura bakmayın :)

Yurdaer Elay yazdı:

O halde en doğru bilgiyi konu sahibi arkadaş verir. Ama eğer bu işin pratik bir yolu yoksa dediğiniz gibi donanım farkından dolayı sizin araçta bu özellik olmayabilir. 

pratik yolu vardır fakat şöyle zaten koltuklar 2004-2006 (bazı modellerde 2003 haziran sonrası üretimlerde dahil ) koltuklar dönmesi için tasarlanmamış fakat bir kaç pratik yol ile bu sorunu ortadan kaldirabiliyoruz :)

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Bora Bozkurt

Araç 2021'e girdiğimizde 8 yıldır bizde bulunmuş olucak hali ile bir çok keşif ve bir çok araştırma ve deneyim mevcut eğer takıldığınız yada sorun yaşadığınız herhangi bir problem olursa her daima burda olacağım :) saygılarla...

Yorum bağlantısı
Bora Bozkurt
(düzenlendi)

Abdül bey mesaj kısmından sormuş fakat arkadaşları bilgilendirmek için burdan yazmak istedim benim aracımın kullanım kitağçığı mevcut değil elimde yurt dışı kaynaklı siteler ve uzun süreler araştırma sonucu bir kaç döküman bulabildim.

aracın orjinal lastik ebadi 215/65/15 bundan kaynaklı 35 psi deniliyor model yılı fark edilerek farklı psi'lar kitapçıklarda yazabilir bunun hakkında net birşey diyemeyeceğim benim kitapçığımda 35 yazıyor tonajdan kaynaklı az gözükebiliyor özellikle ön lastikler çok düşük gibi gözükebiliyor fakat her zaman farbikanın verdiği değerlerde lastik basınçları kullanılmalıdır özellikle aracın tasarımı itibari ile yük ön kısma fazla olarak verildiğinden motor bloğu ve parçaları çelik üretimi olduğundan kaynaklı yüklü bir ağırlık mevcut ön tarafta. 

Ama fabrika verilerinin kullanılmasını önemle tavsiye ediyorum 8 yıldır aracı kullanıyorum hiçbir şekilde psi yükseltmedim hiçbir problemde yaşamadım gerek yol tutuşu olsun gerek ani manevralar olsun.

aracı servis tavsiyesi olarak birkaç yer var hatta bu sadece bu araçla ilgilenen bir usta var ama hiç gitmediğim için birşey diyemiyorum aldığımdan bu yana ilk 4 sene hep başayar ankara kia sevisinde yaptırdım aracın bakımlarını ardından kendi özel servisimde yaptırmaya başladım parça gerekli olduğu konumda bulabilirsem parçacılardan ha ki bulamazsam servisten parça temin yapıyorum.

tarihinde Bora Bozkurt tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Bora Bozkurt
(düzenlendi)

Yanlız şu hususta vardır ki aracımda hiçbir şekilde teknik büyük bir arza yada sorun çıkmadığından ötürü sadece bakımları ve yeri geldiğinde alt takım ekipmanları değiştirdim bunun dışında herhangi bir teknik işlem yaptırmadığım için bileğine güvendiğiniz sağlam ustalar varsa özellikle teknik bir sorun çıkmadığı taktirde bakımlarını yapması yeterlidir. Not : araç zaten bakımlı ise herhangi bir teknik arza yada sorun kolay kolay  çıkartmıyor.

Yorum bağlantısı
Abdülaziz Arslan

Çok teşekkür ederim Bora bey, buradan yazdığınızı görmeden mesaj kısmından cevap yazmıştım zaten fakat buradan da teşekkür etmek istedim. Mesajdan da sorduğum gibi usta ya da servis tavsiyeniz olursa sevinirim. Lastikler benim araçta kışlık ve 195,65,15 takılmış. Orijinal ebat olmadığı için biraz stres yaptım ama kış geçtikten sonra yazlıkları orijinal ebatlarda alacağım inşallah. 

Yorum bağlantısı
Bora Bozkurt

Bu araçla özel olarak ilgilenen yer HARMAN OTO KİA Oto Sanayi Sitesi 2551. Cadde 2519 Sokak No:13, 06105 ( Şaşmaz ) Daha öncesinde bir kaç arkadaşım tavsiye etmişti ama hiç gitmediğim ve işçiliklerini bilmediğim için birşey diyemiyorum özel servis olayını mesajlardan cevaplayacağım.  inşallah hayırlısı olsun tekrardan güle güle kullanın saygılarımla. :)

Yorum bağlantısı
Ferhat Genç

Ben yukarıdaki mesajlarda fotoğrafları olan aracımı sattım. Bu zamana kadar 2 Carnival sahibi oldum 2002 ve 2004 model. 2002 model 175 bindeydi, 2004 model 250 binde. 2002 model 9 kişilikti. Koltuk sistemleri 2004 den farklıydı, 360 derece olduğu yerde arkaya dönebiliyordu. Bu araçlar çok keyifli, tam uzun yol aracı. Alışan bir daha başka bir modele binmez. Tabi olumsuz bazı yanları da var 2 farklı Carnival sahibi olduğum için tecrübe ile sabittir bu deneyimlerim. Eğer aracınız iyi ve düzgün kullanılmışsa ve biraz da şanslıysanız sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum. Güle güle kullanmanızı diliyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar
Hacı Şenyurt yazdı:

Ben merak ettiklerimi yazayım.
1. Bagaj fotoğraflardan küçük izlenimi uyandıyor. Tüm koltuklar kullanım halinde iken bagaj hacmi ne kadar?
2. Bagaj yükleme eşiği ne durumda mümkünse fotoğrafla görmek isterim.
3. Diğer mpv ler gibi içerisinde saklı göz, gözlük kabı var mı?
4. Klima tüm koltuklar dolu iken yeteri kadar soğutuyor mu? Kış için ek ısıtıcı var mı?
5. Motorundan anlayan ustası var mı? Ortak olarak çıkan başka modeller var mı?
6. Tam dolu iken yokuş performansı nasıl?
7. Tam dolu halde kasis geçişlerinde altı yere vuruyor mu?
8. Arkadaki yolcular için mutimeyda sistem kurulabilir mi? Ses sistemi sizce nasıl?

Bu arada güle gule kullanın.

Bu aradaklarınız için Ford Galaxy bakmalısınız. 

Yorum bağlantısı
Ferhat Genç
Mustafa Yanar yazdı:

Kesinlikle. 

Hacı Şenyurt yazdı:

Ben merak ettiklerimi yazayım.
1. Bagaj fotoğraflardan küçük izlenimi uyandıyor. Tüm koltuklar kullanım halinde iken bagaj hacmi ne kadar?
2. Bagaj yükleme eşiği ne durumda mümkünse fotoğrafla görmek isterim.
3. Diğer mpv ler gibi içerisinde saklı göz, gözlük kabı var mı?
4. Klima tüm koltuklar dolu iken yeteri kadar soğutuyor mu? Kış için ek ısıtıcı var mı?
5. Motorundan anlayan ustası var mı? Ortak olarak çıkan başka modeller var mı?
6. Tam dolu iken yokuş performansı nasıl?
7. Tam dolu halde kasis geçişlerinde altı yere vuruyor mu?
8. Arkadaki yolcular için mutimeyda sistem kurulabilir mi? Ses sistemi sizce nasıl?

Bu arada güle gule kullanın.

1. Tüm koltuklar kullanım halinde iken bagaj yetersiz. Portbagaj şart. Ben de portbagaj takmıştım.

2. Yükleme sıkıntısız. Kolay ve geniş.

3. Maalesef yeteri kadar yok. Daha çok olması gerekirdi.

4. Araç ön arka bağımsız çift klimalı ve çok iyi soğutuyor. Kışın ek ısıtıcı var.

5. Motorundan anlayan usta İstanbul da bile maalesef tam olarak yok. Ortak olarak çıkan Hyundai Teracan diye bir jip var. Fakat o da bilinen bir model değil.

6. Tam dolu iken de, boş iken de yokuş performansı zayıf. Çünkü araç 2200kg boş ağırlığa sahip. Bu ağırlık eski teknoloji olmasından kaynaklanıyor. Ayrıca 4 ileri otomatik şanzıman da buna etki ediyor.

7. Altı yere vurmaz.

8. Ses sistemini ben beğeniyordum. Kötü diyemeyiz. Multimedya çok iyi bir şekilde kurulur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hacı Şenyurt

Hiç kullanma fırsatım olmadı. Denemem lazım. Voyager da olabilir gibi ama onu da deneme şansım olmadı. Şimdilerde şirket aracına binmek durumunda olduğum için satın alarak deneyemeyeceğim.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar
Hacı Şenyurt yazdı:

Hiç kullanma fırsatım olmadı. Denemem lazım. Voyager da olabilir gibi ama onu da deneme şansım olmadı. Şimdilerde şirket aracına binmek durumunda olduğum için satın alarak deneyemeyeceğim.

Benim 2 yıla yakın S max, 1 yıldır da Galaxy tecrübem var, Galaxy bu yazdıklarınızı %99 oranında karşılayacak bir araç, iyi bir galaxy bulursanız sizi üzmez, bu aracın avrupa reklamı arkasında büyükçe bir çekme karavanla dağlık bir yoldaydı. ben de yokuştaki performansına ilk kullandığımda şaşırdım. Mutlaka otomatik alın, 2009 üzeri olsun. 

Yorum bağlantısı
Ferhat Genç
Hacı Şenyurt yazdı:

Voyager çok kullandım. Carnival dan üstün bir araç. Motor performansı daha yüksek ve daha yeni teknoloji bir araç. Parçası daha bol. Anlayan ustası daha fazla. 

Mustafa Yanar yazdı:

Benim 2 yıla yakın S max, 1 yıldır da Galaxy tecrübem var, Galaxy bu yazdıklarınızı %99 oranında karşılayacak bir araç, iyi bir galaxy bulursanız sizi üzmez, bu aracın avrupa reklamı arkasında büyükçe bir çekme karavanla dağlık bir yoldaydı. ben de yokuştaki performansına ilk kullandığımda şaşırdım. Mutlaka otomatik alın, 2009 üzeri olsun. 

Bizde şuan S-Max var. 2.0 TDCİ manuel vites. S-Max ve Galaxy lerde 2 tip otomatik şanzıman var diye biliyorum. Powershift olanlar pek önerilmiyor. S-Max ve Galaxy gerçekten çok iyi modeller. Hala 2007 2008 modelleri gurbetçilerde görüyoruz. Yeni jenerasyonlar zaten eskiler kadar tat vermiyormuş.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar
(düzenlendi)

Evet katılıyorum. Ayrıca galaxy bagaj ve iç yükseklik, arkadan öne tavanda saklama gözleri, 3.sıra için ayrı klima, 3.sıra koltuğun öne arkaya kaydırılıp bagajın genişletilmesi gibi yönlerden daha avantajlı, bir de ön koltukları daha konforlu, 

En son kasalarda fiyatlar uçuk zaten, iç mekan mondeo ile aynı görsellikte, canlı olaeak görmedim ve kullanmadım, o sebeble yorum yapamam, ama mondeo 2015 ve üzeri olanları çok beğemiyorum. 

tarihinde Mustafa Yanar tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Bora Bozkurt
(düzenlendi)
Ferhat Genç yazdı:

Ben yukarıdaki mesajlarda fotoğrafları olan aracımı sattım. Bu zamana kadar 2 Carnival sahibi oldum 2002 ve 2004 model. 2002 model 175 bindeydi, 2004 model 250 binde. 2002 model 9 kişilikti. Koltuk sistemleri 2004 den farklıydı, 360 derece olduğu yerde arkaya dönebiliyordu. Bu araçlar çok keyifli, tam uzun yol aracı. Alışan bir daha başka bir modele binmez. Tabi olumsuz bazı yanları da var 2 farklı Carnival sahibi olduğum için tecrübe ile sabittir bu deneyimlerim. Eğer aracınız iyi ve düzgün kullanılmışsa ve biraz da şanslıysanız sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum. Güle güle kullanmanızı diliyorum.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...