İçeriğe Yönlendir

Vw Scirocco 1.4 Tsi Cth Motor Detaylı 60.000 Km Bakımı [Engine Flush Uygulamalı]

Anıl Ercan

Recommended Posts

Anıl Ercan

Merhaba Arkadaslar

Uzun zamandır bakım videoları izliyorum Engine Flush nasıl bişeydir ne melem bişeydir merak ederdim. 

Sciroccoyu 54 bin km'de aldım aldıktan 1 ay evvel bakımı yetkili servisde yapılmıs fakat bende oto yedek parca sektorunde oldugumdan bide ben detaylı bakım yapmak İstedim. Arac Suan 58.000 Km'de.

Bu bakımda neler değişti Hemen bakalım ; 

* MANN Marka YAG,HAVA,YAKIT,POLEN Filtresi

* LİQUİ MOLY Toptec 4300 LL Motor Yag 5w30

* LİQUİ MOLY Engine Flush Katkısı

* NGK Marka İridyum Buji

* FERODO Marka Ön Arka Fren Balataları

* SWAG Marka Antifriz

* SWAG Marka Dot 4 Plus Fren hidroligi

* Engine Flush Duruluma İçin SARDES Yag Filtresi ve Lubex Motor Yag

Öncelikle Engine Flush u Eski Yag'a Döktük, 15 dk calıstırıp Yagı Bosalttık Filtreyi Değiştirip Yan Sanayi Filtre taktık Lubex Yag koyduk 15 Dk Daha Calıstırdık. Maksat Engine FLushun Kalıntılarınız  temizlemek. Tekrar Yagı Bosalttık ve Yag Filtresini söktük. Liqui Moly yagımızı ve Mann Filtremizi taktık. Ve Diger işlemlere gectik.

Tüm Bakımın videosunu asama asama izlemek için asagıdaki videoyu izleyebilirsiniz.. Sormak istediginiz bişey varsa yardımcı olurum.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Engine Flush, motor içi temizleme sıvısı imiş bunu anladım.. 

Lubex de çöpe gitti değil mi ?

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

Hayırlı olsun.

Ancak bu kalitesiz yağla çalkalama işinin çok bir anlamı yok bence. Liqui Moly'ye mail de attım ben konuyla ilgili, önermiyoruz gerek yok dediler.

Çalkalama için bile olsa lubex'i koymazdım ben o motora, flush ile iyice boşaltıp direk yeni yağı koyabilirsiniz.

İlgilisi için gelen cevap: 

After a application from one of these cleaning additives it is not necessary to flush the engine with fresh oil again.
This means, add the additive into the old warm oil, let the engien run on idle for 10 min. and after this change the oil and the filter with the correct oil type.
That´s all.

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Anıl Ercan

Evet lubex i zaten durulama için almıstım bide yag filtresi sardes marka almıstım oda cope gitti. Lubex yag da zaten dpf özellikli aldım. Bakımdan sonra asagı yukarı 100 km dir kullanıyorum oyle ahım sahım fark gormedim zaten arac 200 ps nin hakkını veriyor. 

Uzun vadede insallah yararını gorurum. Gün gectikte gozlemlerimi yazarım sadece bilgilendirme amaclı videoyu cektik. 

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

tamamen gereksiz bir uygulama eğer araçta yağa su karışması, yada motor bloğunda rektefiye vs yoksa. bütçeyede çevreye de fazladan yük.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hakan Tarım

Benim superb'i aldığımda da enginie flush yapmıştık. Benim araç 170 binde falandı aldığımda. 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Kullanılan bölgeye göre, 60.k 100.k gibi temizliğin zararı olmayacaktır, faydası tartışmaya açık

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Dogan Arsiray yazdı:

tamamen gereksiz bir uygulama eğer araçta yağa su karışması, yada motor bloğunda rektefiye vs yoksa. bütçeyede çevreye de fazladan yük.

Aynı görüşteyim ve gereksiz buluyorum.. 

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

Ben engine flush yapıyorum arada. Faydası da var bence. Ama bu çalkalama işi yağ israfı gibi.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

km si olması gereken rakamda, daha çok yol yapanda risk fazla olur yağ kanal temiziğinde. Yağ kanal temizliği olsa da makinası 2 bakımda bir yaptırabilsek ama yatırımı yüksek, müşterinin de para tuzağı kazıkçı usta dediği bir uygulama.

Aynısı otomatik şanzıman temizliği makinası için de geçerli, carbon clean desen yığınla hatalı yalan yanlış bilgi oraya girmeyelim...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Koray Demir yazdı:

Psikolojiyi düzeltiyor daha ne olsun 😀

Aslında mantığım şunu diyor, yağın renk değişimi segmanlardan kartere inen yanmış yakıt dumanı. Başka türlü imkan yok yağın rengi değişemez. Bu durumda bizim yaptığımız aynı tavada her seferinde yeni yağ ile aynı yemeği yapmak. Misal patates kızartma. Ama demiyoruz ki şu tavayı arada bir yıkayayım da kendine gelsin. Blok içinde mutlaka yağ harici kurum var. Bunlar elbet sağda solda birikiyor. Ben arada bir 0km iken aldığım araçlarda mazot ile yıkama yaparım ama. Kabaca 80.k gibi veya 4 bakımda bir. 

Çağlar Bayur yazdı:

km si olması gereken rakamda, daha çok yol yapanda risk fazla olur yağ kanal temiziğinde.

290.k ve karteri almadan yapmam diyor ustam. Pompayı kucağa alırız der 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Servet Aydın yazdı:

Pompayı kucağa alırız der 

pompa olsa iyi, ana baba hısım akraba kol yatak divan zigon ne varsa sıraya girer valllaaa....

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Aynen öyle. Karteri de motorun alt bloğu arabanın. Sök tak 500 tl gidecek sadece içini görmek için. Ama meraktan ölüyorum ayrı 

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Servet Aydın yazdı:

Ama meraktan ölüyorum ayrı 

helvanı da yeriz yani...beter ol , bişeyi de merak etme=?

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Merak iyidir. Bi koşu gidip döksem motora? Bagajda bir yıldır geziyor. Yayık ayranı oldu 

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Elinize sağlık.

Motor iç temizleme ben de bir kez yaptım ama aracım 200 küsür bin km’de idi.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Servet Aydın yazdı:

Bagajda bir yıldır geziyor.

Aaaa katkıMMM orda mıydı

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Kural değil. Yukarıda yazdığım mutlaka her motorun başına gelecek olandır. Zararı şartlar uygun ise kesinlikle yoktur. Dediğim gibi faydası da kayıtlara geçen yok 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Servet Aydın yazdı:

Dediğim gibi faydası da kayıtlara geçen yok 

82 sene önce kadosanda ki carbon clean seminerinde sen nerdeydin?

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Çağlar Bayur yazdı:

82 sene önce kadosanda ki carbon clean seminerinde sen nerdeydin?

Pilli araba yapmak ile meşgulüm 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Servet Aydın yazdı:

Pilli araba yapmak ile meşgulüm 

hidrojen bombası vardı bir de?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...