İçeriğe Yönlendir

Güvenli Sürüş Kurallara Uymak mıdır, Trafiğe Uymak mıdır?

Harun Kocaçalışkan

Recommended Posts

Deniz Kom

Cezalar ne yazık ki uygulanmıyor. Trafikte göreceli olarak yeniyim. Çekingenlikle beraber trafik kurallarına uyarak gitmeye çalışıyorum. 

- Kendi arabamı aldığım ilk hafta şehir içi hız sınırlarına uyuyorum diye yemediğim selektör, korna, küfür ve sıkıştırma kalmadı.

- Yaya yolu olayını da yayalar yanlış yorumluyor. Ben gelmeden o yolda bir yaya varsa dururum. Ben yaya yoluna kafamı sokmuşken koşarak yola çıkınca yine haklı olacaklarını düşünerek önüme atlıyorlar. Geçen hafta son anda bir tanesini ezmekten kurtuldum. Koştu koştu yaya yolunda önüme atladı. Araba kırmızı diye para mı kopartacaksın dedim. Kafasını çevirdi ve uzaklaştı. Böylelerine de dikkat etmek lazım. 

- 2 gün önce eşimle evime 1 km mesafede bir restorana yemeğe gidelim dedik. Arabamızla çıktık. Döner kavşakta sıramı beklerken kornalar, selektörler, sıkıştırmalar. Alt tarafı 10 saniye kaybedeceksin be adam...

- AVM'de kapalı park alanına girmişim. Bir yer görmüşüm ve park etmeye hazırlanıyorum. Arkadan gelen eleman gazı kökleyerek benim yerime sokuyor arabayı, hem de ben geri manevraya başlamışken... 

Evimle işim arasında E5 kara yolunu kullanmam gerekiyor. İnanın ki servis sürücülerinden çekinmemden ötürü halen işe arabamla gelemedim. Kendi kurumumun servisi de aynı şeyi yapıyor. Sürücü boşluk bulduğu anda önündeki araçları hesaba katmadan gaza yükleniyor. Taciz ediyor. Hangi birini şikayet edeceksin. 

Tamam İstanbul trafiğinde orman kuralları geçerli. Bu zaten bilinen bir durum. Ancak motorcular da her seferinde afedersiniz ama "yırtık dondan fırlar gibi" arabaların arasından, sağ şeritte takip eden aracın (şehir içinde yolcu indirecekken bile) sağından geçmek suretiyle sürekli olarak kuralları ihlal ediyor ve ne yazık ki ceza almıyorlar. 

Trafik kurallarının takibinin ve dahası uygulanmasının çok sıkı olması gerekmekte. 

Cezalar zaten yüksek. Ancak uygulanmıyor. Ayda belirsiz birkaç gün istisnasız uygulansa işte o zaman göreceksiniz ki trafik sorunuda çözülecektir. 

Kısaca, siz ne kadar kurallara uysanız da diğer sürücüler uymadığından ötürü, hayatta kalabilmek için bazen trafiğin akışına uymak gerekiyor. 

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
(düzenlendi)
Mehmet Göktürk yazdı:

Duracaksın ki o tabela ordan kalksın

Öteki türlü kural bilmez bi millet oluşuyor

Hocam kurala uyulmasın demiyorum. Her dur tabelasında tamamen durup kontrol edip mi geçiyorsunuz, yoksa yaklaşıp iyice yavaşlayıp müsait olduğunu gördüğünüzde geçip devam mı ediyorsunuz?

Ben her dur tabelasında yolun boş olduğu uzaktan görünse bile tamamen duran görmedim. Gerekli olduğunu da düşünmüyorum. Akışı bozuyor. Akış bozulduğu an herkes risk altında kalıyor.

tarihinde Mustafa Arıkan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Azad Mirzade

Bazan öyle bazan böyle.

Yaya'ya yol vereceğim misal ama solumdan birinin hızla geldiğini görünce yayanın geçmesini engelliyorum.

Napalım ölsün mü adamcağız.

Ama anca arkamızdan küfredin yol vermedi diye, hey gidi hey.

Yorum bağlantısı
Ahmet Çalışkan

İstanbul'un adı çıkmış. Siz Ankara'da bi araba kullanın, İstanbul'a gelip taksiciye dolmuşçuya sarılırsınız :D

• Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

benim araba komple boyalı, kavşakta durmam ben :f1: dileyen varsa o da durmasın

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin
Ahmet Caliskan yazdı:

İstanbul'un adı çıkmış. Siz Ankara'da bi araba kullanın, İstanbul'a gelip taksiciye dolmuşçuya sarılırsınız :D

Bende aynı fikirdeyim. İstanbul'da trafik yoğun olduğu için sorun oluyor ama Ankara'da şoförler acayip. Saygı yok fazla. Ama Antep daha beter tabi. 😬

Deniz Kom yazdı:

AVM'de kapalı park alanına girmişim. Bir yer görmüşüm ve park etmeye hazırlanıyorum. Arkadan gelen eleman gazı kökleyerek benim yerime sokuyor arabayı, hem de ben geri manevraya başlamışken... 

Geçen yıl başıma geldi. Dörtlü yakıp bekliyorum aracın çıkmasını. Geldi dangozun biri girdi beklediğim yere. Arkasına parkettim hadi çık çıkabilirsen, istersen vur umrumda değil dedim. İş kavgaya gidiyordu çevredekiler ayırdı. İnsanda terbiye olacak başka bir şey değil bu. Kural falan hikaye.

Yorum bağlantısı
Celal Aydın

Akıllı kavşakta olsam bile dururum sağdan gelen varsa.
Çoğu sürücü bilmiyor ada içinde dönene yol verilmesi gerektiğini.
Yaya geçidine trafiğin durumuna göre önem verir ya da vermem.
Yavaş akıyorsa durur, hızlı akıyorsa durmam yayaya.

En önem verdiğim şey takip mesafesi, öndekinin tamponuna girmem, arkamdan gelen de giremez, ya yol veririm geçer, ya da topuklar, anlık kara dumana boğarım (bkz 1.4 tdci fiesta) arayı açarım.

50’lik yerde 50 ile radar, eds olmadığı sürece gitmem, 70-80 civarı giderim, çünkü o yol %90 ihtimalle, 50 km/h hıza düşülecek yer değildir.
Bazı yerlerde mecburen düşersin 50’ye, zaten anlaşılır her halinden.
Saçma sapan hız kuralları mevcut ülkemizde.

Otobanda sol şeridi 140 km/h ile kapatırdım önceden, iki gişe arasında ortalama hız tespiti yok iken,
En güvenli ve rahat sürüş şekli o çünkü, sağ şeritlerde ağır vasıta ve acemi şoför karmaşası çokça var.
Şimdilerde karma hızda kullanıyorum.

Kısaca kurallara %100 uymak, %100 güvenli sürüş sağlamıyor maalesef.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Güvenli sürüş belayı önceden görmek ve kaçınmaktır, amma yazmışsınız işin özü budur :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ersin Gökdemir
Mustafa Arıkan yazdı:

Hocam kurala uyulmasın demiyorum. Her dur tabelasında tamamen durup kontrol edip mi geçiyorsunuz, yoksa yaklaşıp iyice yavaşlayıp müsait olduğunu gördüğünüzde geçip devam mı ediyorsunuz?

Ben her dur tabelasında yolun boş olduğu uzaktan görünse bile tamamen duran görmedim. Gerekli olduğunu da düşünmüyorum. Akışı bozuyor. Akış bozulduğu an herkes risk altında kalıyor.

Zaten arkandaki bağırır tabelada geç yazmasını mı bekliyorsun diye..😄

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Çalışkan
(düzenlendi)

Bugün kararımı verdim. Kesinlikle trafiğe uymaktır. Kurallara uyup yayaya yol verirsen arkadan gelen birisi böyle bindiriyor sonra.

Belki cinsiyetçilikle suçlanacağım ama kadınlara ehliyet verilmemeli.

WhatsApp Image 2019 11 15 at 08.45.35

tarihinde Ahmet Caliskan tarafından düzenlendi
Ekleme
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Kaya
Ahmet Caliskan yazdı:

Öncelikle geçmiş olsun.

Bizden iyi kullanan kadınlar da var. Bunu da göz ardı etmemeli. En doğrusu sanırım önüne gelen ehliyet vermemeli.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl

Acemi iken bende başkasına arkadan vurdum haşat ettim. Kadın erkekten ziyade acemilik olabilir dalgınlık olabilir, İstanbul trafiğinde normal şeyler. Geçmiş olsun üstünde durmayın herkesin başına geliyor yada gelebilir. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çiğdem Bilen
(düzenlendi)
Ahmet Caliskan yazdı:

Şimdiye kadar dört kere maddi hasarlı kaza geçirdim çarpanların hepsi erkekti 😅 benim istatistiklerim farklı yani. Ayrıca yirmi yıla yakındır araç kullanıyorum henüz sebep olduğum  kazam yok 1 lira trafik cezası ödemedim. Maşallah diyeyim ama bu şekilde ehliyeti olan çok kadın sürücü tanıyorum. Sizinki talihsizlik olmuş diyelim 👍 

Edit: Kadın sürücülerin de problemli olanları var biliyorum ama trafikte gördüğüm bir milyon dengesiz erkek sürücüden sonra kadınlara gelen olumsuz cevaplara bıkmadan usanmadan cevap yazarım.

tarihinde Çiğdem Kaya Bilgiç tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çiğdem Bilen

Siz kadınlara ehliyet verilmesin derken ben erkeklere ehliyet veriyorum. Gerçekler farklı yani

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Mustafa Arıkan yazdı:

Türk insanının beynini bu tür hesaplarla ağrıtan kişilere beddua ediyorum. Dur diyorsa durulacak yol ver diyorsa verilecek.   Niçin niyet okumak zorunda kalayım kolayı varken.

İşareti doğru koysun.

Yorum bağlantısı
Koray Demir
Çiğdem Kaya Bilgiç yazdı:Edit: Kadın sürücülerin de problemli olanları var biliyorum ama trafikte gördüğüm bir milyon dengesiz erkek sürücüden sonra kadınlara gelen olumsuz cevaplara bıkmadan usanmadan cevap yazarım.

Trafikteki aktif bay sürücü sayısı bayan sürücü sayısından fazla istatistik bu yüzden yüksek çıkıyor adaletsizlik var 😊

Çiğdem Kaya Bilgiç yazdı:

Edit: Kadın sürücülerin de problemli olanları var biliyorum ama trafikte gördüğüm bir milyon dengesiz erkek sürücüden sonra kadınlara gelen olumsuz cevaplara bıkmadan usanmadan cevap yazarım.

Trafikteki aktif bay sürücü sayısı bayan sürücü sayısından fazla istatistik bu yüzden yüksek çıkıyor adaletsizlik var 😊

Yorum bağlantısı
Çiğdem Bilen
Koray Demir yazdı:

Trafikteki aktif bay sürücü sayısı bayan sürücü sayısından fazla istatistik bu yüzden yüksek çıkıyor adaletsizlik var 😊

Evet o işin esprisi tabiki 😊 ama bu genele yayılacak bir mevzu değil tamamen psikomotor hareketlerin yetenek mevzusu görevli olduğum ehliyet sınavlarında elenen erkek sürücü sayısı hiç de az değil. her ne koşulda olursa olsun kadınlara yönelik yapılan sınıf ayrımına sonuna kadar karşıyım. Bahsettiğiniz trafikteki kadınların sayısının az olmasının ana sebebi de bu sınıf ayrımının sonucudur. Söz bu konuda kadınlara gelince yine yazmadan duramadım belki forumdan çıksam herkes rahat edebilir bu yüzden 😁 birçok kural kanun gibi nicel verilerle konuştuğum zamanlarda bile sen ne anlarsınki tarzında çok yorum okudum ama niyetim yok çıkmaya 👍

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...