İçeriğe Yönlendir

Fiesta VI - Bagaj Aydınlatması Montajı Resimli Anlatım

Ü.Emre Kartal

Recommended Posts

Ü.Emre Kartal

Merhabalar,

Bugünde 2015 fiestam için yetersiz olan bagaj aydınlatmasını geliştirdim.  Yaptıklarımı kısaca özetlemek gerekirse;

1)Öncelikle sağ taraftaki aydınlatma yuvasını çıkarıp içerisindeki ampulü söküyoruz.

2) Kablo kesmek istemiyorsanız eğer led ampullerden (T10) alıp onların soket kısmını ayırın.

3) Sağ ve sol taraf için (sol tarafa gelecek olan için 3-4 metre civarında kablolu, sağ taraf için ise 15-20 cm kablolu) istediğiniz uzunlukta (ben 12 şer led kullandım ölçü olarak) ledlerinizi hazırlayın.

4) Sol tarafta bulunan deliklerden içeriye kabloyu geçirin ve bagaj döşemesinin altından, bagaj kilit mekanizmasının oradan devam ederek sağ stop arkasından aydınlatma yuvasına kadar kablonuzu getirin. Bu işlem için sökme vs gerekmiyor, sadece elinizle yapabilirsiniz.

5) Sağ ve sol tarafa koyacağınız ledlerin + ve - uçlarını +,+ ve - - şeklinde yani paralel olarak bağlayın. Seri bağlamayın, hem parlaklık şiddedi farkı olabilir hemde bir ledde arıza olursa diğeri de yanmaz.

6) Daha sonra hazırladığımız T10 soketine birleştirdiğimiz kablo uçlarını tıpkı ampulun ayakları gibi geçirip sarıyoruz ve ampul takar gibi sokete yerleştiriyoruz. Eğer yanmaz ise soketin yönünü değiştirip takıyoruz. Ledlerde + ve - olayı olduğu için soketteki yöne göre olması lazım.

7) Ledlerimiz yanıyorsa sorun yok demektir, ledleri istediğimiz şekilde yapıştırıyoruz.

Gelelim resimlere, çok fazla resim alamadım, hava kararmadan bitsin diyerek aceleye geldi.

Sağ taraf

E6MKFn.jpg

Sol taraf

E6M1sh.jpg

Akşam aydınlatma görüntüsü;

E6ZMKx.jpg

• Beğen 9
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Maşallah en ufakta olsa kendin yap işlerine her bakışta çok değişik duygular hissediyor insan.

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Doğa Torpil

Maşallah gerçekten süper olmuş. Daha önce ben de böyle bir geliştirme yapmıştım fakat ledin arkasına cırt cırt takıp pandizotun arkasına yapıştırıyordum. Bu daha güzel olmuş. En kısa zamanda ben de bu şekilde değiştireyim :D

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Doğa Torpil yazdı:

Maşallah gerçekten süper olmuş. Daha önce ben de böyle bir geliştirme yapmıştım fakat ledin arkasına cırt cırt takıp pandizotun arkasına yapıştırıyordum. Bu daha güzel olmuş. En kısa zamanda ben de bu şekilde değiştireyim :D

Kesinlikle yapın, pandizotun altına getirmek için açıkta kablo bırakmak lazım pandizot yukarıya kalktığı için kablo payıda olacak yada pandizotun iplerini çıkarmak lazım bunu önlemek için. Her iki tarafada yaptığım için daha homojen oldu. Ek önerim, mutlaka ledlerin arkasına akrilik çift taraflı bant uygulayın, kendi yapışkanları sağlam değil sarkıyor zamanla.

Ledlerde arızalanma olursa ileride kablo uçlarını soketli yapmayı düşünüyorum. Böylede hiç tesisatı ellemeden şerit ledi sök tak yapabilirim :)

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...