İçeriğe Yönlendir

C5 - Katalizör Sorunu

Zafer Osmanoğlu

Recommended Posts

Zafer Osmanoğlu
(düzenlendi)

2006 Model citroen C5 aracım var, 120000 km de. Bakımları düzenli olarak serviste yapılmaktadır. Bir kaç ay sürekli olarak arıza lambası yandı söndü. servise götürdüm Katalizörün dolduğunu söylediler. Öncelikli olarak sürekli olarak kullandığım Shell i bırakarak BP ye döndüm. Tabiki bu arada neredeyse her 2-3 günde bir 3. viteste 2500-3000 devir aralığında 60-70 km arasında aracı yaklaşık 30 dakika kullandım. Yaklaşık olarak 20 gündür arıza lambası yanmıyor. Ancak aracın yakıt tüketimi aşırı arttı. Neden olduğunu bilmiyorum. Bu konuda bilgisi olan arkadaş varsa yardımcı olabilirmi.

Not: shell i bırakıp BP ye geçmemin nedeni sadece acaba yakıtın bu sorunla alakası olabilirmi diye, başka bir sebebi yok. Yaklaşık 4 depodur BP Ultimate Dizel kullanıyorum.

tarihinde Mustafa Arıkan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Katalizör doldu ise basmakla yakıt değişmekle boşalmaz. Egsozcuya baktırın susturucular doldu ise araci boğuyor olmasın

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Zafer Osmanoğlu

Mustafa bey teşekkür ederim, en kısa zamanda baktıracağım.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Ayrıca kat hatası yanıp sönmez kensinden pending hata bile olsa söndürünce belli bir km sonra yanıyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Zafer Osmanoğlu

Çağlar bey dtc kodu nedir anlayamadım

Mustafa bey teşekkür ederim

Yorum bağlantısı
Fikri Keleş

Ne katalizörmüş arkadaş, 90-130 bin arasi mı yanıyor bu meret 

• Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Yusuf Berke
Zafer Osmanoğlu yazdı:

Çağlar bey dtc kodu nedir anlayamadım

Araçlarda her arıza kadranda gösterilmeyebilir ama beyne kod ile beraber daima kaydedilir. DTC kodu denen şey de bu, kodlardan yola çıkarak arıza tespiti yapılabiliyor. OBD soketinden araca bağlanarak program vasıtasıyla okunur.

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Zafer Osmanoğlu

Bu araçta katalizör var

Çağlar bey hata kodu P0299 bugün servisten öğrendim 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

turbo basıncında bir sorun var, sebebi sıkça westgate valifi (selenoid valfi) denen parçadam kaynalanabilir. ehil ustada kontorlü 2 saniyelik bir iş ayrıca.

turbo deyince metal pervaneler falan bozuk demek değildir hemen 2binlik olmayın

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...