İçeriğe Yönlendir

Bahçede Kullanılan İlaç Çeşitleri

Ali Gök

Recommended Posts

Ali Gök

Merhaba,

bahçenizde kullandığınız ilaç ve gübreleri tercih ederken nelere dikkat ediyorsunuz.

internette tarımsal ürün satan güvenilir bir site varmı kullandığınız.

bilgi alışverişi yapılabilir düşüncesindeyim.

Yeni ektiğim limon fidanlarında kış mevsimindeki soğuktan kökü korumak ve geliştirmek için toz deniz yosunu gübresi tavsiye ettiler. hatta fidancı direk aşağıdaki linki attı ama üzerinde marka olmadığı için tam içine sinmedi. Sordum markayı henüz dönüş almadım ama siz benzer bir ürün kullandınızmı. Kışa girerken yeni ekilen fidanlara ne tür bir hazırlık yapıyorsunuz. Fidana sadece su verdik bugüne kadar henüz gübre ilaç vs vermedim. damlama ile haftada 1 gün suluyoruz sıcak gidiyor hava tarsusda.

https://www.tarimspot.com/toz-deniz-yosunu?keyword=toz deniz

bilgi fikir paylaşan paylaşacak olan herkese teşekkür ederim. 

Yorum bağlantısı
Eren Yavuz

Selam ,yapraklarını dökünce bordo bulamacı yapman yeterli,gübre sezonu geçti kışa giriyoruz.Ben de hobi olarak ceviz ve badem ektim yaylaya.Damlama ile suluyorum 10 günde bir.Gübre yapraklanma döneminde(mart-nisan gibi birde temmuzda) az olarak verebilirsin.Şeker gübre,şekerli demir gübresi ya da kaliteli besin gübresi verebilirsin.Bu tür ürünleri internetten alma bence,zirai ilaç satan yerler var,hem aldığın ürünü anlatıyor hemde uygulama şeklini söylüyorlar. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mithat Tuğrul

Paylaştıgınız siteyi çok tanımıyorum. Güvenilir ürün için etiketli ve barkodlu ürünleri tercih edin. Gübretaş gübrede güvenilir şirketlerden biridir. https://gubretasbahcem.com.tr/tarimsal-urunler

Bu ürünleri internet yada en yakın tarım kredi kooperatifinden alabilirsiniz. Özel bayi ve kooperatiflerden en iyi bilgileri elde edersiniz. Benim çalıştıgım yörede domates,biber ağırlıklı. Tarsus civarında turunçgil ağırlıklı.

Yorum bağlantısı
Ali Gök
Eren Yavuz yazdı:

Selam ,yapraklarını dökünce bordo bulamacı yapman yeterli,gübre sezonu geçti kışa giriyoruz.Ben de hobi olarak ceviz ve badem ektim yaylaya.Damlama ile suluyorum 10 günde bir.Gübre yapraklanma döneminde(mart-nisan gibi birde temmuzda) az olarak verebilirsin.Şeker gübre,şekerli demir gübresi ya da kaliteli besin gübresi verebilirsin.Bu tür ürünleri internetten alma bence,zirai ilaç satan yerler var,hem aldığın ürünü anlatıyor hemde uygulama şeklini söylüyorlar. 

Eren abi merhaba,

limon yaprak dökmüyor. ağaçlar daha yeni ekildi. kışın kök güçlendirici bir gübre mutlaka vermemi söylüyorlar. kafa karıştı biraz napsak diye 

Yorum bağlantısı
Mithat Tuğrul

Deniz yosunu kök gelişimini teşvik etmez. Kök gübresi kullanmanız gerekir.  15.15.15/ 13.24.12/ 18.46.0/ 20.20.0  (hepsi 50kg)t arzında gübreler. Onlarıda internetten almanız size pahalıya gelir.  Kök gelişimini için; hümik asit, fosforlu gübrler ve kök gelişim düzenleyicleri kullanabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Ali Gök
Mithat Tuğrul yazdı:

Deniz yosunu kök gelişimini teşvik etmez. Kök gübresi kullanmanız gerekir.  15.15.15/ 13.24.12/ 18.46.0/ 20.20.0  (hepsi 50kg)t arzında gübreler. Onlarıda internetten almanız size pahalıya gelir.  Kök gelişimini için; hümik asit, fosforlu gübrler ve kök gelişim düzenleyicleri kullanabilirsiniz.

soğuktan korumak için işe yararmı peki ? 

Yorum bağlantısı
Mithat Tuğrul

Bitki soğuktan korumak için , hastalık ve zararlılar için bordo bulamacı yada bakırlı ilaçlar kullanmanız gerekir.

Yorum bağlantısı
Eren Yavuz
Ali Gök yazdı:

Eren abi merhaba,

limon yaprak dökmüyor. ağaçlar daha yeni ekildi. kışın kök güçlendirici bir gübre mutlaka vermemi söylüyorlar. kafa karıştı biraz napsak diye 

Ali bey limon yetiştiriciliği hakkında pek bilgim yok.Kök gelişimi için gübre verebilirsiniz ama dönemini bilmiyorum.Cevizde bitki uyanırken ve yazın ortası atılıyor.Mithat beyin dediği gübreleri kullanın.Vereceğiniz Oranlarını iyi öğrenmeniz lazım. İnternetten almayın,zirai ilaç satan dükkana gidip inceleyin.Şeker gübresi falan kiloyla satılıyor oralarda. 

Yorum bağlantısı
Hamit inan
Ali Gök yazdı:

soğuktan korumak için işe yararmı peki ? 

Karadenizde 11. ay gibi kara gübre denen bir gübre atılıyor fındık bahçelerine. Hem köklendirmek hemde sıcak tutmak için diyor köydeki arkadaşlar. Tam bir bilgim yok. Tarım ürünleri satan bir yere danışsanız. Hatalı işlemden dolayı emeğin ve zamanın boşa geçmesi üzüyor insanı...

Yorum bağlantısı
Ayhan Asil

Ali öncelikle fidanların hayırlı olsun, sağlıklı büyüsünler. Tarsus kışın da ılıman geçer o nedenle çok fazla birşey yapmana gerek yok. Abilerin de söylediği gibi Bordo bulamacı işi halledecektir. Ben Osmaniye'de bu tür fidanlara düz mantıkla; soğuktan korumak amacıyla poşet sardıklarını bile görmüştüm. Hatta bahçe içerisinde lastik yakanı da. Bence Tarsus'da sadece bordo bulamacı ihtiyaca cevap verecektir. Yeniden hayırlı olsun. "İnsanın bir dikili ağacının olması güzel şeymiş değil mi?"

Ayrıca fidanların fotolarını bekliyoruz. 

Yorum bağlantısı
Ali Gök
Ayhan Asil yazdı:

İnsanın bir dikili ağacının olması güzel şeymiş değil mi?

çok güzel abi cidden insanın aklı kalıyor napıyorlar noldu diye.

haftaya gidecem büyük ihtimal güzel resim çekerim çocukların :)

iyi bir ziraatçıya gidip uygun olanları alayım o zaman internet işi uygun değil bu konuda anladığım

tavsiyeler için teşekkür ederim 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Asil
Ali Gök yazdı:

çok güzel abi cidden insanın aklı kalıyor napıyorlar noldu diye.

haftaya gidecem büyük ihtimal güzel resim çekerim çocukların :)

iyi bir ziraatçıya gidip uygun olanları alayım o zaman internet işi uygun değil bu konuda anladığım

tavsiyeler için teşekkür ederim 

Bu sayede görme şansımız olur bizim de. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...