İçeriğe Yönlendir

Nozul Çapı

Yusuf Davaz

Recommended Posts

Yusuf Davaz

Merhaba arkadaslar. 2005 2.0 mondeo aracimda lovato easy fast plus ve j enjektorler var. Yaptirdigim ayar sirasinda usta lpg ms lerin dengesiz , enjektorinde sorun var dedi. Ama aracimda calismama, tekleme, gaza gecmeme vs sorunlar yok. Lpg kiti 9 yillik ve yaklasik olarak 85.000 km lik. Ben vikars super enjektor aldim. Nozul capi 1.8 mm olarak geldi. Aracim icin dogru nozul capi 2.2 mi yoksa 2.4 mudur. Ben hangisine gore ayarlayim nozul capini. Simdiki enjektorlerimde nozul capi ufakmis onu buyutmuslerdi ama kac mm oldugunu bilmiyorum. Ondaki nozulda yeni aldigim enjektore uymadigi icin mecbur yeni enjektorun nozullarini kulanmak zorundayim. Hangi nozul capini aracimda uygulayim. 

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

Üzerindeki enjektörlerin markasını ve modelini öğrenip ölçülerine bakarak bir üst ölçüye ayarlarsanız bence daha garanti olur. Ya da basitçe montaj yapılan yerlerin paylaştığı ürün model bilgilerinden yola çıkın. Eğer hiçbirini bilmiyorsanız bence 2.2 olarak ayarlayın. Zaten yetersiz gelirse dengesizlikler olacaktır. 

Yorum bağlantısı
Koray Demir

Bence sistemin üzerinde gelen orjinal nozulu neyse onu kullanın. Kalibrasyon ve debi ayarlarınız doğru olursa sorun çıkmayacaktır. Şu da var farklı bir yere danışmakta fayda var mevcut mekan sizi kandırma niyetinde olabilir.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Yusuf Davaz yazdı:

Lpg kiti 9 yillik

komple kit değişim zamanı gelmiş zaten

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yusuf Davaz
Ü.Emre Kartal yazdı:

Üzerindeki enjektörlerin markasını ve modelini öğrenip ölçülerine bakarak bir üst ölçüye ayarlarsanız bence daha garanti olur. Ya da basitçe montaj yapılan yerlerin paylaştığı ürün model bilgilerinden yola çıkın. Eğer hiçbirini bilmiyorsanız bence 2.2 olarak ayarlayın. Zaten yetersiz gelirse dengesizlikler olacaktır. 

şuan üzerinde lovato j enjektör var ve ben bunların şuandaki nozul çaplarını bilmiyorum. aracımda şuan hissettigim fazla yakıt problemi hariç başka bir sorunum yok. usta tavsiyesi üzerine enjektörlerimi yenileyecegim. yanlış bir ölçü ile ayarlayıp 2. kez bir nozul daha almak istemiyorum. daha önce ayarlatan arkadaşlardan veya hesaplamasını yapabilecek arkadaşlardan bilgi istiyorum

Koray Demir yazdı:

Bence sistemin üzerinde gelen orjinal nozulu neyse onu kullanın. Kalibrasyon ve debi ayarlarınız doğru olursa sorun çıkmayacaktır. Şu da var farklı bir yere danışmakta fayda var mevcut mekan sizi kandırma niyetinde olabilir.

sistemde 1.8 geliyor. o nozul çok ufak gelir. 

Çağlar Bayur yazdı:

şuanda sistemimde herhangi bir sorun yok. aracımın çaılşması normal .sadece yakıt fazlalıgı var. lpg ms lerinde sapma varmış.  usta tavsiye etti , bende uzun yıllar kullanıldıgı için yenilersem belki yararıı olur düşüncesi ile yenilemek istedim. 

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Yusuf Davaz yazdı:

şuan üzerinde lovato j enjektör var ve ben bunların şuandaki nozul çaplarını bilmiyorum. aracımda şuan hissettigim fazla yakıt problemi hariç başka bir sorunum yok. usta tavsiyesi üzerine enjektörlerimi yenileyecegim. yanlış bir ölçü ile ayarlayıp 2. kez bir nozul daha almak istemiyorum. daha önce ayarlatan arkadaşlardan veya hesaplamasını yapabilecek arkadaşlardan bilgi istiyorum

sistemde 1.8 geliyor. o nozul çok ufak gelir. 

şuanda sistemimde herhangi bir sorun yok. aracımın çaılşması normal .sadece yakıt fazlalıgı var. lpg ms lerinde sapma varmış.  usta tavsiye etti , bende uzun yıllar kullanıldıgı için yenilersem belki yararıı olur düşüncesi ile yenilemek istedim. 

9 yıllık bir kit hiçbir sorunu olmasa bile kanunen 10. Yıl itibari ile tankı ve bağlantı kısımları yenilenmek zorunda. Araç için önerilen kit ne ise onun enjektörlerine uygun çapı ayarlamanız lazım. Üzerindekinin çapı neye dayanarak genişletilmiş ne kadar genişletilmiş bunlar önemli. 

Göz kararı veya olur olmaz ile karar verilecek bir şey değil bu. Teknik datasını bulmanız lazım. 

Yorum bağlantısı
Yusuf Davaz
(düzenlendi)
Ü.Emre Kartal yazdı:

9 yıllık bir kit hiçbir sorunu olmasa bile kanunen 10. Yıl itibari ile tankı ve bağlantı kısımları yenilenmek zorunda. Araç için önerilen kit ne ise onun enjektörlerine uygun çapı ayarlamanız lazım. Üzerindekinin çapı neye dayanarak genişletilmiş ne kadar genişletilmiş bunlar önemli. 

Göz kararı veya olur olmaz ile karar verilecek bir şey değil bu. Teknik datasını bulmanız lazım. 

2020 yılında zaten lpg tankım degişecek. tesisatımda felan bir sorun gözkükmüyor. zaten sorun olursa bile hemen yaptırırım. lpg bu ihmale gelmez. araç için 2 ohm destekli bir enjektör gerekiyor. eski enjektör nozullarını büyüttüklerini biliyorum ama kaç mm yaptılar bilmiyorum. geçen gün aldıgım enjektörün nozullarını 2.2mm olarak açtırdım. yeterli gelmez ise 2.4 e çevirecem. yanlız şimdi letgoda bir satıcıda Lovato enjektör takımı buldum. Lovato J enjektör ( aracımın üstündeki model ) birde Lovato K enjektör. her ikiside sıfır. takımı için 200 tl istiyor. benim yeni enjektörüm vikars süper enjektör olarak geçiyor. 2 ohm destegine sahip. ama ben daha enjektörü takmadım. şimdi bu aldıgım enjektör mü yoksa lovato J veya K enjektörmü iyidir. vikars enjektörü iade etme hakkım oldugu için bunu soruyorum. aynı paraya daha kaliteli bir enjektör sahibi olabilirim

tarihinde Yusuf Davaz tarafından düzenlendi
düzeltme
Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan

Seneye tank değişimi bu sene de enjektör değişimi yapmak yerine arkadaşların da dediği gibi komple kit değişimi bence daha mantıklı. Atiker kit işinizi hayli hayli görür hemde tüm sistem tazelenmiş olur. Diğer türlü parça parça değişim yapmak sağlıklı olmayacak gibi 

Çağlar Bayur yazdı:

Ü.Emre Kartal yazdı:

9 yıllık bir kit hiçbir sorunu olmasa bile kanunen 10. Yıl itibari ile tankı ve bağlantı kısımları yenilenmek zorunda. 

Yorum bağlantısı
Yusuf Davaz
Mustafa Karaca yazdı:

Seneye tank değişimi bu sene de enjektör değişimi yapmak yerine arkadaşların da dediği gibi komple kit değişimi bence daha mantıklı. Atiker kit işinizi hayli hayli görür hemde tüm sistem tazelenmiş olur. Diğer türlü parça parça değişim yapmak sağlıklı olmayacak gibi 

Guzel soyluyorsunuz ama suanda iyi bir kit taktirmak 3000 tl gibi bir fiyatlarda. Ben simdi 200 250 arasi enjektorumu yeniliyorum. Seneye ise ort 750 tl ye depomu yenileyecegim. Dolayisiyla extradan eski sistemi sokme islemi, yeni sistemi takma islemi icin bir ucret olmayacak. Birde eski sistem ile yeni sitemimin baglanti yerleri delme bicme yerleri birbirine uymayacak. Arac delik desik duruma gelecek bu durumda. Motordaki bir kac parca degisimi yerine motoru komple degistirmek gibi bir durum bu. Keyfiden yapilan bir butce giderinden baska birsey degil. Amacimiz lpg ile tasarruf etmek. Lpg yi extra bir masraf yapmamak

Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan
Yusuf Davaz yazdı:

Guzel soyluyorsunuz ama suanda iyi bir kit taktirmak 3000 tl gibi bir fiyatlarda. 

Böyle düşünmekte haklısınız ama atiker sistem ucuzdur ve iş görür her türlü. Benim arkadaşım da sizin gibi sorunlar yaşadı önce depo değişti sonra enjektör sıkıntısı başladı sonra map sensörü vs derken randıman alamadı. En baştan sistem yeniletse en güzeli olacaktı. Bizimkisi bir tavsiye uyup uymamak mantıklı bulup bulmamak size kalmış. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...