İçeriğe Yönlendir

Open Loop ve Close Loop Nedir?

Ali Darbaz

Recommended Posts

Ama abi gaza abanınca da değerler sabit kalıyor son değerde. Videoda o da vardı.
Gaza Abanınca open loopa girer veyahut open loop durumunda :
Ltft ve stfr düzeltme yapmaz bekler ekseriyetle rölantide görülen değeri gösterir (Toyota da böyle)

Benzinde ltft 0,8 iken LPG de 10,6 şuan
Ltft tek başına bilgi vermez Ltft +stft toplamı 0 a yaklaşma durumuna bakılır zira stft zamanla Ltft yi 0a çeker
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
(düzenlendi)

Bizim gibi basit araçlarda o2 sensörü geniş aralıkları ölçemez. Çok zengin veya çok fakirde kalınca değer göstermemesi veya donuk kalmasını ona bağlıyorum. Ya da araç open loop döngüsüne girince o2’den alınan veriyi kilitliyordur. Bilemedim. 

Öncelikle yedigöller’e giderken akü problemlerin vardı. Sanırım onları çözdün. Geçmiş olsun diyelim. 

ardından şimdiye gelirsek, ilk videoda zengin gördüm. İkinci de önce benzinde 0 ltf gördüm. Sonra lpg’de 4,5’lu değerler gördüm. Son olarak lpg’de trim kaç anlamadım. 9-10 mu, 4-5 mi? 

Tahir Ak yazdı:

Ltft tek başına bilgi vermez Ltft +stft toplamı 0 a yaklaşma durumuna bakılır zira stft zamanla Ltft yi 0a çeker

ali de hem ltf hem stf eksi.  Toplamını alıyoruz ve sonuç kötü gibi. -10-5=-15

tarihinde Tansu Kalafatoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Ali Darbaz yazdı:

Abi, hız sabitleyici full Closed Loop gidiyor. Yani sürekli cimri modunda çalışıyor. Bunu biliyor olmak beni mutlu etti. 

Arabamı tamir etmek, masraf çıkarmadan kurtulmakda beni mutlu etti. 

Derinden gelen titreşimiden yok olması beni çok mutlu etti. 

Ben bu gün çok mutluyum yahu. :) 

ateşlemedeki loop başka ama. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)

Durum bu :) 

Kulaklığınız takın devir saatine ve trimlere bakın. Arabdaki tekleme kaybolmuş gitmiş ölmüş bitmiş. 

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Darbaz yazdı:

Durum bu :) 

Yani ltf -10 ve o sırada stf dengelemeye çalışıyor. Normal gibi. 

benzine geçince ltf sıfır. Stf oynuyor. Ama lpg’de sürdüğün için benzin ecusu henüz normali yakalayamamış olabilir. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Yani ltf -10 ve o sırada stf dengelemeye çalışıyor. Normal gibi. 

benzine geçince ltf sıfır. Stf oynuyor. Ama lpg’de sürdüğün için benzin ecusu henüz normali yakalayamamış olabilir. 

Malumunuz ben artık arabayı benzinde kullanıcam. İçindeki tüm lpg yakmaya bakıyorum. Bom boş lpg tankıyla yola devam edecem

çok bişiy kalmadı. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Bizim gibi basit araçlarda o2 sensörü geniş aralıkları ölçemez. Çok zengin veya çok fakirde kalınca değer göstermemesi veya donuk kalmasını ona bağlıyorum. Ya da araç open loop döngüsüne girince o2’den alınan veriyi kilitliyordur. Bilemedim. 

Öncelikle yedigöller’e giderken akü problemlerin vardı. Sanırım onları çözdün. Geçmiş olsun diyelim. 

ardından şimdiye gelirsek, ilk videoda zengin gördüm. İkinci de önce benzinde 0 ltf gördüm. Sonra lpg’de 4,5’lu değerler gördüm. Son olarak lpg’de trim kaç anlamadım. 9-10 mu, 4-5 mi? 

ali de hem ltf hem stf eksi.  Toplamını alıyoruz ve sonuç kötü gibi. -10-5=-15
02 verisi hiç bir zaman kesilmez. Sadece sistem open loopta sallamaz onu.
-15 oldukça fazla zengin +-5 idealdir. Zira lpg yanma şekli nedeniyle +-0 a çok fazla yaklaşamaz
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
(düzenlendi)
Tahir Ak yazdı:

02 verisi hiç bir zaman kesilmez. Sadece sistem open loopta sallamaz onu.
-15 oldukça fazla zengin +-5 idealdir. Zira lpg yanma şekli nedeniyle +-0 a çok fazla yaklaşamaz

Ben ali gibi ekran kaydı yapamıyorum. Bende gerçekten 0’a çok yakın hatta sabit hızda direkt 0 oluyor değerler. Şehir içinde -+4’ü geçmiyor. Ama 1 saat araç üstünde seyir halde ayar ile uğraştık. 

tarihinde Tansu Kalafatoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Arkadaşlar, 

Bir şekilde eski bir videomu buldum. Orda arabada sıfır enjektör var yakıt trimleri bakıldığında ordada çok değişken. LTFT değeri sabit 0.0 yazmasına bakmayın. O zamanki obd okuyucum o değerleri ölçememiş. 

Araba sıfır enjektör ile bu şekilde çalışıyorsa benim yapacak bişeyim yok . 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ben ali gibi ekran kaydı yapamıyorum. Bende gerçekten 0’a çok yakın hatta sabit hızda direkt 0 oluyor değerler. Şehir içinde -+4’ü geçmiyor. Ama 1 saat araç üstünde seyir halde ayar ile uğraştık. 
E yani. Bu sürede süper bir harita oluşur bir de Obd varsa lpg sisteminde bozulmasına izin vermez
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Tahir Ak yazdı:
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

E yani. Bu sürede süper bir harita oluşur bir de Obd varsa lpg sisteminde bozulmasına izin vermez

Obd var ama sökülü. Takılı kalınca aynalardaki kör nokta uyarı ışığı silik halde yanık kalıyor. Bunun anlamı araca obd portundan bağlanıldı demek ama sinir bozuyor gece sürüşte. Sırf bu yüzden brc taktırmak zorunda kaldım ki ayar yapınca bozulma riski düşük olsun. Sıcak havada biraz bozuluyor. Ama ondan da bişe olmaz. Yoksa lovato obd2 taktıracaktım. O zaman 2000’di. Brc 3100’e geldi bana 2018 yazında. 

Ali Darbaz yazdı:

Arkadaşlar, 

Bir şekilde eski bir videomu buldum. Orda arabada sıfır enjektör var yakıt trimleri bakıldığında ordada çok değişken. LTFT değeri sabit 0.0 yazmasına bakmayın. O zamanki obd okuyucum o değerleri ölçememiş. 

Araba sıfır enjektör ile bu şekilde çalışıyorsa benim yapacak bişeyim yok . 

Bence senin araca hiçbişe olmaz. Ver c3h8 + c4h10’u 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Obd var ama sökülü. Takılı kalınca aynalardaki kör nokta uyarı ışığı silik halde yanık kalıyor. Bunun anlamı araca obd portundan bağlanıldı demek ama sinir bozuyor gece sürüşte. Sırf bu yüzden brc taktırmak zorunda kaldım ki ayar yapınca bozulma riski düşük olsun. Sıcak havada biraz bozuluyor. Ama ondan da bişe olmaz. Yoksa lovato obd2 taktıracaktım. O zaman 2000’di. Brc 3100’e geldi bana 2018 yazında. 

Bence senin araca hiçbişe olmaz. Ver c3h8 + c4h10’u 

Biz bu kadar yazdık çizdik. Ama yarın kontak açmaya korkuyorum. Birde bakmışım herşey en başa dönmüş. Tüm problem devam ediyor. Ayten bu gün lpg geçmesi için 60 dereceyi bekledim. 55 derecede sıkıntı çıktı. 60 derecede iyi çalıştı. Araba kendine kalsa kontak açmaya mütakip 10 saniye sonra lpg geçiçek. O zamanda hiç hoş şeyler olmuyor malesef :( . 

O sorunun kaynağını halen bulamadım. 

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Ali Darbaz yazdı:

Biz bu kadar yazdık çizdik. Ama yarın kontak açmaya korkuyorum. Birde bakmışım herşey en başa dönmüş. Tüm problem devam ediyor. Ayten bu gün lpg geçmesi için 60 dereceyi bekledim. 55 derecede sıkıntı çıktı. 60 derecede iyi çalıştı. Araba kendine kalsa kontak açmaya mütakip 10 saniye sonra lpg geçiçek. O zamanda hiç hoş şeyler olmuyor malesef :( . 

O sorunun kaynağını halen bulamadım. 

lpg geç açılınca sorun oluyormu? jeep liberty ilk çalıştırmada LPG sistemi açıksa, motor bir tuhaf oluyorodu. ben de LPG nin anahtarını zamanlayıcı röleye tamıştım. 30 sn sonra LPG açılıyordu.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Dogan Arsiray yazdı:

lpg geç açılınca sorun oluyormu? jeep liberty ilk çalıştırmada LPG sistemi açıksa, motor bir tuhaf oluyorodu. ben de LPG nin anahtarını zamanlayıcı röleye tamıştım. 30 sn sonra LPG açılıyordu.

Eskiden motor suyu ısınınca belli bir km sonra geçiyordu. Son 1 yıldır, ısınmayı beklemeden geçiyor. Nedenini bulamadık. 20 gün servisde kaldı. Çözülmedi maalesef. Aklıma benzin şamandırası geliyor. Benzin az kaldığını düşünerek otomatik geçiş yapıyormuş gibi araba. 

Yorum bağlantısı
Ömer Sarıgül

Ali bey LPG ısı muşuru bozuk olmasın

Ali Darbaz yazdı:

Eskiden motor suyu ısınınca belli bir km sonra geçiyordu. Son 1 yıldır, ısınmayı beklemeden geçiyor. Nedenini bulamadık. 20 gün servisde kaldı. Çözülmedi maalesef. Aklıma benzin şamandırası geliyor. Benzin az kaldığını düşünerek otomatik geçiş yapıyormuş gibi araba. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Ömer Sarıgül yazdı:

Ali bey LPG ısı muşuru bozuk olmasın

Isı müşürü çalışıyor değerleri görebiliyorduk. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...