İçeriğe Yönlendir

Mercedes W221 S350 (M272) Katalizör Öncesi O2 Sensörü ve OBD Kodları

Furkan Avcı

Recommended Posts

Furkan Avcı
(düzenlendi)

Diğer bir konuda katalizör sonrası arızalı olan o2 sensörlerini değişmiştim.

Genel OBD okuyucuların okuduğu arıza kodlarıyla markaya özel kodların detay kodlarda tutmadığınıda söylemiştim.

Örnek olması açısından, geçen gün arıza lambası yeniden yandı okuduğum kodlar şu şekildeydi:

s350_catoncesi_o2.png

P2240, P0153 : Katalizor öncesi sol silindir sırasındaki O2 sensöründe bir gariplik olduğunu bildirmesine rağmen yanında diğer gördüğünüz hata kodlarını da veriyordu, Özellikle P0410 İkincil Hava enjeksiyon sistemi önemli benim için, çünkü hem c320 de hemde bu motorda özellikle ilk çalıştırma anında küçük bir motor ekstra hava basıyor girişe:

295030d1410720118-original-purchasers-w2

Velhasıl kelam, orjinal mercedes arıza tespit cihazına bağladık ve genel olan kodlar birer bir tuttu, O2 sensörü ve İkincil Hava enjeksiyon sistemi, diğerleri ise bu arızaya bağlı kodları aynı ama ifade ettiği anlamlar farklı kodlardı.

Sol taraf arıza vermiş olmasına rağmen ben yinede her iki tarafı sipariş ettim ve değiştik, arıza kodu ve beraberindeki arızalar arıza silme işlemi yapmadan gitti.

Ayrıca farkettim ki bizim araçtaki termostat aynı zamanda elektronik olarak kontrol ediliyor ve arıza yapmış hep açık, aslında şehir içi ve şehir dışında 70-80 derecelerden farketmiştim bi gariplik olduğunu, onuda değiştirdik arada. Bunun ve O2 sensörünün yakıta etkisini takip ediyorum, şimdiden ciddi iyileşme olduğunu söyleyebilirim, netleştirince arabam konusuna yazacağım.

tarihinde Furkan Avcı tarafından düzenlendi
  • Beğen 7
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

neyse tüm arızalar çıkıp giderilsinde ondan sonra müşteri oluruz artık :D

• Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı
Dogan Arsiray yazdı:

neyse tüm arızalar çıkıp giderilsinde ondan sonra müşteri oluruz artık :D

Hep kayboluyorsunuz ama tam satarken 😛

Alırken biliyordum bunları, hangi işlemleri yaptığımı yazacağım aldığımdan beri yaptıklarım konusunda :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...