İçeriğe Yönlendir

Fusion - Kapı Açık Uyarısı

Fatih Eroglu

Recommended Posts

Fatih Eroglu

Arkadaşlar öncelikle herkese merhaba 2011 Ford fusion 1.4 TDCİ  aracımın ön yolcu kapısı göstergede sürekli açık lambası yanıyor defalarca sert kapatmama rağmen genede açık gözüküyor yalnız araçtan inip uzaktan kumanda anahtar ile kapıları kitledigim zaman hepsi kitli gözüküyor yani kapı kitleniyor ne gibi bir arızası vardır , çok masraf çıkartır mı , yoksa basit bir şekilde halledilirmi?

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

Kapıdaki switchte sorun vardır. Önce bir temizlenip yağlanabilir mekanizma. Olmazsa değişecek

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Switch kilidin içerisinde, en kötü ihtimal kilit değişir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

Yagsiz kontak spreyle bi deneyin. Belki cozulur.. Cozulmezse arkadaslarin adimlarina gecersiniz.

Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl

Kilidin oturduğu demir halkasında aşınma var mı ona bakın bir de. 

Yorum bağlantısı
Fatih Eroglu
Sinan Akgöl yazdı:

Kilidin oturduğu demir halkasında aşınma var mı ona bakın bir de. 

Hafif ten var , sanki kapı kapanırken tok bir ses vermiyor sanki bir yerlerde bir sorun var gibi.

Ü.Emre Kartal yazdı:

Kapıdaki switchte sorun vardır. Önce bir temizlenip yağlanabilir mekanizma. Olmazsa değişecek

Peki kapı normalde kapalı ama göstergede kapı açık ışığı yanıyor switchlemi alakalı

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Fatih Eroglu yazdı:

Hafif ten var , sanki kapı kapanırken tok bir ses vermiyor sanki bir yerlerde bir sorun var gibi.

Peki kapı normalde kapalı ama göstergede kapı açık ışığı yanıyor switchlemi alakalı

Evet switch sağlıyor bu iletişimi

Yorum bağlantısı
Fatih Eroglu
Selçuk Bakış yazdı:

Switch kilidin içerisinde, en kötü ihtimal kilit değişir.

Komple mi kilit takımı o çok pahalı 700 veya 800 TL biliyorum fiyatları.

Ü.Emre Kartal yazdı:

Evet switch sağlıyor bu iletişimi

Peki tek kapı degisirmi yoksa komple kilit sistemi mi değişiyor, fiyatı ne kadar acaba

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Fatih Eroglu yazdı:

Peki tek kapı degisirmi yoksa komple kilit sistemi mi değişiyor, fiyatı ne kadar acaba

Bunun kilitle ilgisi yok sadece gövdedeki kısıma kapıyı kapattığınızda kapıyı tutan ve kapının açık kapalı olduğu bilgisini ileten kısımlar var. Sizin sorun iletimde gibi. 

Kapı döşemesi sökülerek o mekanizma çıkarılacak kabloda kopukluk temassızlık var mı bakılacak. Temizlik yağlama gibi işlemlerle olabilecek bir şeyse sıkıntı yok. Değişim ise fiyatları nedir bilmiyorum ama çıkma bakmanızı öneririm pahalıdır. 

ilk önerim kendiniz bir yağsız kontak spreyi alıp iyice sıkıp temizleyin sökmeden bir yeri. Çok bir masrafı yok, deneyin. Sıkın akıtın iyice hemen kapıyı kapatın açın birkaç defa. Sonra ikinci kez sıkın yine kapıyı kapatıp açın. En son sıvı uçucudur uçmasına izin verin. Deneyin bakalım. 

Yorum bağlantısı
Fatih Eroglu
Fatih Eroglu yazdı:

Birde arkadaşın arabasında aynısı olmuştu usta arızalı kapıyı yaptı fakat göstergeyi devre dışı bıraktı yani kapının açık veya kapalı olduğunu ancak elle kontrol ederek anlıyordu, ben ona karşıyım küçük çocuk var tehlikeli

Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl
Fatih Eroglu yazdı:

Aşınma var ise orta direkte bulunan kilidin oturduğu kısımda elektrik bandı ile bir miktar sarın birde öyle deneyin durumda değişiklik olabilir.

Yorum bağlantısı
Fatih Eroglu
Ü.Emre Kartal yazdı:

Bunun kilitle ilgisi yok sadece gövdedeki kısıma kapıyı kapattığınızda kapıyı tutan ve kapının açık kapalı olduğu bilgisini ileten kısımlar var. Sizin sorun iletimde gibi. 

Kapı döşemesi sökülerek o mekanizma çıkarılacak kabloda kopukluk temassızlık var mı bakılacak. Temizlik yağlama gibi işlemlerle olabilecek bir şeyse sıkıntı yok. Değişim ise fiyatları nedir bilmiyorum ama çıkma bakmanızı öneririm pahalıdır. 

ilk önerim kendiniz bir yağsız kontak spreyi alıp iyice sıkıp temizleyin sökmeden bir yeri. Çok bir masrafı yok, deneyin. Sıkın akıtın iyice hemen kapıyı kapatın açın birkaç defa. Sonra ikinci kez sıkın yine kapıyı kapatıp açın. En son sıvı uçucudur uçmasına izin verin. Deneyin bakalım. 

Akşam üstü wd 40 sıktım sağına soluna bir sıkıntı olurmu

Fatih Eroglu yazdı:

Sizin dediğinizide yarın deneyeceğim

Sinan Akgöl yazdı:

Aşınma var ise orta direkte bulunan kilidin oturduğu kısımda elektrik bandı ile bir miktar sarın birde öyle deneyin durumda değişiklik olabilir.

Duzelirse o zaman kapı ayarı mı gerekiyor

Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl
Fatih Eroglu yazdı:

Sizin dediğinizide yarın deneyeceğim

Duzelirse o zaman kapı ayarı mı gerekiyor

wd40tan hiç bir sıkıntı olmaz, düzelirse valla hiç bir ayar gerekmiyor bildiğim kadarıyla. Atlanabilen bir durum benim söylediğim kilide odaklanıp unutulan bir nokta gibi. Denemekten zarar gelmez.

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış
Ü.Emre Kartal yazdı:

İşte o kısımlar kilidin içerisinde, gövdede böyle bir parça yok.

Geçmiş konularda da açıklaması yapılmış.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Selçuk Bakış yazdı:

İşte o kısımlar kilidin içerisinde, gövdede böyle bir parça yok.

Geçmiş konularda da açıklaması yapılmış.

Merkezi kilitten bahsediyorum, iletim hattı kapıda gövdede değil. O parçada mekanik sıkıntı  yoktur muhtemelen. Öyle olsa kapıyı tutmaz veya geç bırakır. Sıkıntı onun iletim hattında. İçerideki konnektörlerde pinlerde temassızlık vardır. 

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış
Merkezi kilitten bahsediyorum, iletim hattı kapıda gövdede değil. O parçada mekanik sıkıntı  yoktur muhtemelen. Öyle olsa kapıyı tutmaz veya geç bırakır. Sıkıntı onun iletim hattında. İçerideki konnektörlerde pinlerde temassızlık vardır. 
Kapı açık uyarısı kilide bağlı olarak çalışır. Hangi kapı açık ise o kapının kilidinin içerisinde onun açık olduğunu belli eden switch var. Sorun orada, ha kablosu kopmuştur yada temassızlık vardır ona bişey diyemem.
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
Ü.Emre Kartal yazdı:

Selçuk anlatmış büyük ihtimnalle onunla ilgili. Ön yolcu kapısı açık görünüyormuş, o kapının sviçinde sorun var gibi. Siviç kilidin içindeyse kilit temizlenmeli-değişimeli.

Yorum bağlantısı
Fatih Eroglu

Evet bugün oto kilit ustasına gösterdim arabayı kilit değişecek dedi , swich değişimi olmuyormuş, kilitte çok pahalı dedi , onun yerine kapının gövdeye iletimini keselim bir daha kapik açık işareti yanmaz dedi bende kararsız kaldım hiç bir şey yaptirmadan geldim.

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Kablolar kontrol edilebilir, bence tamirat olabilir.

Yorum bağlantısı
Fatih Eroglu
Selçuk Bakış yazdı:

Kablolar kontrol edilebilir, bence tamirat olabilir.

İki oto kilitciye götürdüm ikisi de aynı şeyi söyledi hatta bir tanesi Bizim yanımızda arıza vermesi lazım dedi , Allah tan arıza da verdi , sonra tamam dedi kapıyı iptal edelim bir daha govdede lamba yanmaz dedi , başka çaresi yok mu diye sordum yok dedi en ucuz bu dedi 50 TL'ye yaparım dedi bende yaptırmadım , kapı açık uyarısını iptal edecekti

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

makul çözüm. sadece geceleri o kapı açlınca tavan lambası yanmayacak

Yorum bağlantısı
Fatih Eroglu

Şu an için ara sıra arıza veriyor ama götürdüğüm usta giderek artar dedi arıza 

Çağlar Bayur yazdı:

makul çözüm. sadece geceleri o kapı açlınca tavan lambası yanmayacak

Abi birde kapının açık veya kapalı olduğunu anlamayacagız  ancak elle kontrol edecez açık mı kapalı mı diye sürekli bir tedirginlik olacak.

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

Ford kapı ve bagaj kilitlerinin içinde switch var. Plastik içine gömülü şekilde dışarıdan bakılınca görünmüyor. O switchin değişmesi lazım. Geçen yıl mondeo aracımın bagaj kilidinde olmuştu. Bagaj kapağını açınca lambası yanmıyordu. Kilit değişecek dediler, tanıdığım elektrikçiye gidince anahtarcıya yolladı. Adam el dremeli ile oyarak switch i çıkarıp değişti. Üstüne plastik kaynağı yapıp kapattı.  Sorun 50 tl şeymiş, ödeyince sıkıntı gitmişti.

Yorum bağlantısı
Fatih Eroglu
Metin Uzunoğlu yazdı:

Ford kapı ve bagaj kilitlerinin içinde switch var. Plastik içine gömülü şekilde dışarıdan bakılınca görünmüyor. O switchin değişmesi lazım. Geçen yıl mondeo aracımın bagaj kilidinde olmuştu. Bagaj kapağını açınca lambası yanmıyordu. Kilit değişecek dediler, tanıdığım elektrikçiye gidince anahtarcıya yolladı. Adam el dremeli ile oyarak switch i çıkarıp değişti. Üstüne plastik kaynağı yapıp kapattı.  Sorun 50 tl şeymiş, ödeyince sıkıntı gitmişti.

Bende anahtarcıya gittim , switchi değiştirelim dedim , randıman alamazsın dedi bir kaç müşteriye yaptık tekrar bozuldu dedi, ya kilit değişecek çok pahalı dedi çıkmasını bulman lazım , yada ön yolcu kapısını devre dışı bırakacağız kapı açık lambası yanmaz dedi bende şu an beklemedeyim ne yapacağım karar vermedim.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...