İçeriğe Yönlendir

Almera - Motor Yağı

Muhammed Orak

Recommended Posts

Muhammed Orak

Herkese iyi günler dilerim, arabanin ufak tefek bakimlarini kendim yapıyorum ve motor yağı seçimi konusunda biraz kararsizim, herkes birseyler diyor.
Bu bakımda 5w30 mobil 1 tam sentetik motoru yağı koydum ama usta diyor ki motoru eline alırsın 10w40 yarı sentetik yağ koy diyor, araba 193 binde 2001 1.5 almera, bilen arkadaşlar sizce yanlış mı yapıyorum?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Mobil ve castrole baktım. 5w-30 öneriyor.
Sıkıntı yok.
Motoru ele alacak bir şey de yok.

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

5/30 ile 10/40 arasında motoru ele alacak kadar hasar almaz araba :) 

Yorum bağlantısı
Muhammed Orak
Mehmet Ozyurek yazdı:

İlk önerisi 5w-30 ama :)

peki önceki sahibi 10w40 kullanmış olsa yinede sıkıntı olmaz değil mi? yağ pompası yağı her türlü pompalar sanırım.

Hasan Karabekiroglu yazdı:

5/30 ile 10/40 arasında motoru ele alacak kadar hasar almaz araba :) 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Eski sahibi 10w-40 kullandıysa bazı yerlere zarar vermiştir. Ancak bundan sonra 10w-40 kullanılacak anlamına gelmez bu.
5w-30 kullanımına da engel değil.
Pompalar merak etmeyin.

Hangi ildesiniz. ?
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

Pompa da sıkıntı olmaz aynı pompa 20/50 yi de pompalayacak şekilde basınç üretir.

Eski sahibi 10/40 koymuş ise siz bunu 5/30 e çevirirsiniz, ara ara kontrol edersiniz bir miktar eksiltme yapacaktır, tamamlarsınız.

Tamamlama yaparken bir tavsiye, koyduğunuz yağı aynısı ile tamamlama yapın, yani castrol 5/30 koydu iseniz mobil in 5/30 u ile tamamlama yapmayın. Yine 1 lt castrol 5/30 ilave edin.

Yorum bağlantısı
Muhammed Orak
Mehmet Ozyurek yazdı:

Eski sahibi 10w-40 kullandıysa bazı yerlere zarar vermiştir. Ancak bundan sonra 10w-40 kullanılacak anlamına gelmez bu.
5w-30 kullanımına da engel değil.
Pompalar merak etmeyin.

Hangi ildesiniz. ?

ankara'da yaşıyorum.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
ankara'da yaşıyorum.

5w-30 için şansınızı deneyim. Ankara için daha iyi.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

kaliteli bir yağ olsunda bence yağın numaraları fark etmez o tip eski teknoloji atmosferik motorlarda.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...