İçeriğe Yönlendir

Eve Çıkacak Kredi Nasıl Hesaplanır?

Mustafa Karahan

Recommended Posts

Mustafa Karahan

Merhabalar, borç harç var ama bir şekilde ev alabilir miyim diye hesap yaparken şöyle bir şey okudum. Eve en fazla değerinin %75i kadar kredi çıkar. Şimdi evin değerini eksper belirliyor ama peki neye göre ve nasıl? 

Diyelim ki ben ev sahibi ile 200 bin TL karşılığı anlaştım banka şunu diyebilir mi ev 200 etmez 170 eder ya da tam tersi. 

Alacağım evin değerini nasıl öğrenebilirim? Kriter nedir? 

Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Ben alırken eksperin verdiği değer, belediyeden alınan rayiç bedelden daha azdı. Küçük yerlerdeki eksperler genelde emlakçılar oluyor galiba. Bir hafta önce gösterdiği evi beğenmediğimiz bir emlakçı yapmıştı eksperi. Tabi ev sahibi bu rakamlardan fazlasını istiyordu ve ödediğimiz rakam da anlaşma rakamıydı. Ama aldığımız kredi eksperin belirlediği değere göre oldu.  

Sonuç olarak bilgi doğru. Bankanın atayacağı eksper eve ne değer biçerse, banka o rakam üzerinden kredi veriyor. 

Yorum bağlantısı

Kaç mkare

Yakında neler var

Merdiven

mermer mi

Asansör varmı

Cam balkon varmı

Pencereler plastik ahşap doğrama vb sorulardı. Arkadaşım bir dönem eksperlik yapmıştı Manisa'da ondan duymuştum.

Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl
(düzenlendi)

Bina kalitesi, daire kalitesi, bankada çalışan eksperin tecrübesi ve bankanın o sırada verdiği kredi üst limitine göre belirlenir. %75'i ne değil %75i tamamlanmış daireye de kredi çıkar, yani inşaat yapım aşamasındadır %75inin tamamlandığına eksper onay verirse kredi onaylanır. Kredi üst limitleri bankadan bankaya göre değişebilir. 

örneğinizdeki sadece çıkacak kredi onayını söyler. Sizin daire sahibiyle anlaştığınız fiyata eksper karışamaz ancak 200bin daireyede siz 300bin tl ye anlaştıysanız diye 250bin kredi çıkarmaz. Sokak, konum toplu taşıma uzaklığı vs bunlarda etkendir.

tarihinde Sinan Akgöl tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yalçın Dağlıoğlu
(düzenlendi)

Eksperin  değer biçtiği rakamın % 80 ine kadar kullanabilirsiniz.% 75  dediğiniz belki maaşınızın % 75 idir yani 3000 lira maaşınız var 2250 liraya kadar kredi kullanım durumunuzu gösterir  tabi bu rakamları ödemekte olduğunuz kredileriniz olmadığını varsayarak yazıyorum., belkide alacak olduğunuz ev inşaa halindeyse tamamlanma  durumudur.

tarihinde Yalçın Dağlıoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Ozan Yurtsever
Yalçın Dağlıoğlu yazdı:

Eksperin  değer biçtiği rakamın % 80 ine kadar kullanabilirsiniz.% 75  dediğiniz belki maaşınızın % 75 idir yani 3000 lira maaşınız var 2250 liraya kadar kredi kullanım durumunuzu gösterir  tabi bu rakamları ödemekte olduğunuz kredileriniz olmadığını varsayarak yazıyorum., belkide alacak olduğunuz ev inşaa halindeyse tamamlanma  durumudur.

%75 eskiden verilen kredi miktarıydı şimdi %80e çıkardılar onu bir süre önce.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Kendi tecrubemi anlatayim.

Dusundugumuz evi 215 e anlastik ekspere bana 180 lazim dedim eksper evi 200 lira eder demis banka 160 lira verdi bu para bana gelmez dedim itiraz ettik evi 210 gosterdi 168 e cikti miktar, yine gelmiyordu bu para adama dedim 210 a ver cikana kadar kira verme dedim anlastik.

%80 e kadar kredilendilir.

Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan
Recep Selim Kaya yazdı:

İşte eksper ne değer biçer onu bilmiyorum. O yüzden kendimiz biraz belirleyebilir miyiz acaba ona göre borç alıp arabayı satayım diyorum. Eğer fazla fark olursa arabayı satıp borç almaya değmeyecek. 

Sefa Çelik yazdı:

Eksperin vereceği değeri bilsem ona göre niyet edeceğim. Sonrası ev sahibi ile anlaşırız. Ama ne kadar çok çıkarsa o kadar iyi. 

Sinan Akgöl yazdı:

Bunun matematiği var mı işte merak ettiğim bu 😊

Yalçın Dağlıoğlu yazdı:

Evet %80 olmuş bu güzel haber. 

Ali Ozan Yurtsever yazdı:

%80 olması elimi rahatlatır. Aslında bir süre bekleyecektim borç bitene kadar ama hem kira artışı hem fiyatların artması hemde kredi faizi düşmesi beni biraz acele ettiriyor. 

Metin Akbal yazdı:

Her şey ekspere bağlı demek, hepsine de kredi çıkarır istese öyle o zaman. Siz iyi yapmışsınız amakeşke hepsine çıksa 

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Her şey ekspere bağlı demek, hepsine de kredi çıkarır istese öyle o zaman. Siz iyi yapmışsınız amakeşke hepsine çıksa 
Hersey ekspere bagli demeyelim de isin buyuk kismi eksperde diyelim :)

Aslinda 160 lira da geliyordu da tapu masrafi 7000 kusur ciktigi icin beni sifira sifir duruma dusurecekti o yuzden banka itiraz etti 160 tan 168 e cikti miktar.
Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl

Bir matematigi kurali yok biraz eksper odakli is. Arac kazalarindaki eksper durumunun daire versiyonu. Bankadan bankaya bile degisiyor bazen eksper ucreti aliniyor bazen alinmiyor. X marka 100 cikarirken kredi y banka 80 diyebiliyor

Yorum bağlantısı
Selim Kaya
Mustafa Karaca yazdı:

İşte eksper ne değer biçer onu bilmiyorum. O yüzden kendimiz biraz belirleyebilir miyiz acaba ona göre borç alıp arabayı satayım diyorum. Eğer fazla fark olursa arabayı satıp borç almaya değmeyecek.

Belediyeden rayicini isteyin. Taban fiyat olur en azından. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mert Üçkaleler
Mustafa Karaca yazdı:

Diyelim ki ben ev sahibi ile 200 bin TL karşılığı anlaştım banka şunu diyebilir mi ev 200 etmez 170 eder ya da tam tersi. 

Diyebilir,  demişliği vardır. Arkadaşım geçende ev alırken başına geldi. Eksper düşük fiyat biçtiği için peşinatı yetişmedi. bir miktar ihtiyaç kredisi alarak peşinatı tamamladı ve eksperin %80 için çıkardığı rakamı kabul ederek anlaşma rakamına satış gerçekleşmiş oldu

Yorum bağlantısı
Fatih Evcin

3 sene önce ben ev aldım 300.000 e anlaştık evi.

Eksper geldi eve 280.000 fiyat biçti. Geçen gün tekrar baktım da ; toplu taşımaya yakınlığından tut , evin yönüne , etraftaki binaların yaşına ve ev kiralarına kadar bir çok faktör etkiliyor değeri.

Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl
Recep Selim Kaya yazdı:

Belediyeden rayicini isteyin. Taban fiyat olur en azından. 

Dediğiniz 0 daire için. Eğer daire sıfır değil ise önceki satışlarında tapu masrafları düşük olsun diye düşük bedel gösterilmiş ise bu bir kriter değildir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Kaya
Sinan Akgöl yazdı:

Dediğiniz 0 daire için. Eğer daire sıfır değil ise önceki satışlarında tapu masrafları düşük olsun diye düşük bedel gösterilmiş ise bu bir kriter değildir.

Ben 2. el almıştım. Eksper değerinin yanında belediye rayicini de istemişti banka. Sonuç olarak bir kriter değil ama en azından fikir verir. Belediye, rayiç fiyatı nasıl belirliyor bilgim yok bu arada. 

Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl

Recep bey belediyenin bedeli yaniltir. Tapuda 50bintl gozuken daireler bile var :) o yuzden yaniltir dedim. Belediyeden ikinci el yada eski daire almadan yapilmasini tavsiye ettigim sey imar durumu ve tapudan dairenin tapusunu kontrol ettirmek uzerinde birsey olup olmadigina dair. Tapu dairelerindede uckagit donuyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Bu konu özelinde, bankanın verebileceği kredi miktarını bulabilmenin başkaca bir imkanı kalmıyor o halde.

Şahsen vergiden kaçmamak için tapuda eksperin verdiği değeri değil, satıcıya saydığım meblağı beyan ettiğim için rayicin düşük çıkabileceğini düşünemedim. Ben belediyelerin rayiç fiyat belirlerken kendi formülleri vardır diye düşünüyordum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök

misal 300 e anlaştıysan direk 350 ye alıyoruz de ekspere. evin ilan fiyatınıda 350 yapsın satıcı

ben ev alırken o zaman 167500 e anlaştık. eksper eve 130 bin değer biçti. ( o mahallede 130 bine ev ilanın bile yoktu ) evin camları takık değildi henüz bide kapı ve dolaplar. ev inşaat dedi bu sebeple sen o kadarda kredi kullanamazsın 70 bin kullanırsın dedi.

experi aradım 1 tane o paraya ev bul onu alacam dedim. itiraz ettim biraz değer artırdılar 86 bin zorla kredi çektim. üzerine kalan 105 bin lazımdı bana kredi kalan açığıda ihtiyaç kredisiyle tamamlamıştım. 

ekspere yalan söyle onu hakadiyorlar çünkü dürüst değiller. değer biçtikleri paraya 30 yıllık bile ev yoktu mahallede delirmiştim sinirden

Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl

Belediye ve devletin ihale vs rayiç bedelleri her zaman dusuktur. 2milyon dolara satilan daireleri 300bin tl gosterdiler ancak artik zor 0 dairede. O yuzden ikinci el dairede olsa yeni bina yada satisi yeni vs duzenlenmisse ona yakin bedel olabilir. 20milyon euroluk avmnin anlasmasini Almanya'da imzaladilar sirf vergi vermemek icin. 

Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan
Metin Akbal yazdı:

Bankanın da işine gelmiş bu durum 😊

Sinan Akgöl yazdı:

Evet biraz baktım eksper ücreti her banka da değişiyor. 

Mert Üçkaleler yazdı:

İşte bende fazla peşinat kalmıyor o yüzden ne kadar çok kredi çıkarsa benim için o kadar iyi olur. 

Fatih Evcin yazdı:

Nerdeyse kafa kafaya gelmiş sizinkisi. Bende de öyle olursa arabayı satıp ev alacağım. Ama ne kadar çıkar eksper gelmeden tahmin etmek güç gibi. 

Sinan Akgöl yazdı:

Daire sıfır değil. O yüzden olmuyor sanırım 

Recep Selim Kaya yazdı:

Daire sıfır değil O yüzden olmuyor sanırım

Ali Gök yazdı:

Eksper piyasayı biliyor ama artık nasıl hesap yapıyorsa düşük çıkıyor. Herkesten böyle duydum. Daha tam tamına kredi alan duymadım. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Kaya
Mustafa Karaca yazdı:

Daire sıfır değil O yüzden olmuyor sanırım

Kendi örneğim ile yanıtlayayım.

Ben evi ilk sahibinden 2-3 yaşındayken aldım. 150 ‘ye anlaştık. Belediye 136 rayiç çıkardı. Eksper 130. Banka görevlisinin rica minneti ile 139 ‘a çıktı eksper. 

Belediye 136 derken neye göre dedi bilmiyorum. İlaveten kat mülkiyetine varıncaya kadar a’dan z’ye evrak açısından kusursuzdu aldığımız daire.

Yorum bağlantısı
Arif Aykın
Mustafa Karaca yazdı:

Merhabalar, borç harç var ama bir şekilde ev alabilir miyim diye hesap yaparken şöyle bir şey okudum. Eve en fazla değerinin %75i kadar kredi çıkar. Şimdi evin değerini eksper belirliyor ama peki neye göre ve nasıl? 

2015 yılında aldım evimi. 142.500 anlaşmış olup daha inşaat halindeydi. Kredi çekileceği zaman %90 bitmiş olması gerekiyordu sanırım. Expertiz gelip eve baktığında 180.000 tl bedel vermişti bana 127.500 lazımdı almış oldum istediğim tutarı. Bildiğim kadarıyla önce %75 ini veriyordu sanırım sonrasında itiraz edince %5 ilk artış daha yapıyorlar. 

Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan
Recep Selim Kaya yazdı:

Sizde belediye rayiçine göre çıkmış desek yalan olmaz 😊

Arif Aykın yazdı:

2015 yılında aldım evimi. 142.500 anlaşmış olup daha inşaat halindeydi. Kredi çekileceği zaman %90 bitmiş olması gerekiyordu sanırım. Expertiz gelip eve baktığında 180.000 tl bedel vermişti bana 127.500 lazımdı almış oldum istediğim tutarı. Bildiğim kadarıyla önce %75 ini veriyordu sanırım sonrasında itiraz edince %5 ilk artış daha yapıyorlar. 

Alacağım ev bitmiş halde o yüzden o konuda sıkıntı yok. Allahtan şimdi %80 ini veriyorlar o biraz rahatlattı beni. Artık kavga dövüş bankadan ne koparırsak 😊

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Pınar
Mustafa Karaca yazdı:

Daha bugün yeni bir ev aldım. Müteahhit ile 335 e el sıkıştık. Eksper eve 280 değer biçti.

Biraz uğraş sonucu 295 e çektik ama, bu sefer müteahhit vergi fazla çıkacağından dolayı buna itiraz etti.Biz ihtiyacımızın bir kısmını ihtiyaç kredisi ile çözdük.

Bir arkadaşım ise 360 lık evine bir şekilde 310 kredi kullandı. Bu tamamen satıcı ve ekspere bağlı

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Arif Aykın
Mustafa Karaca yazdı:

Alacağım ev bitmiş halde o yüzden o konuda sıkıntı yok. Allahtan şimdi %80 ini veriyorlar o biraz rahatlattı beni. Artık kavga dövüş bankadan ne koparırsak 😊

ŞiMdiden hayırlı olsun. Tapuda ev bedelini doğru belirtin.  Ben çektiğim kredi değil eksperin gösterdiği tutarı söyledim. 400 500 duruma göre belki daha fazla ödüyorsunuz ama daha sonra ceza gelme durumu yok☺️ Adam geçiyor 150.000 kredi çekip evi alıyor tapuya gidiyor tapuda evi 100.000 gösteriyor 1-2 sene sonra maliyeden hem alıcı hem satıcı bir zarf geliyor ayrı ayrı mesela 1.000 tl borç satıcı hemen sana yönlendiriyor hiç yoktan 2.000 borçlanmış oluyorsun. Hiç değilse çektiğin krediden 5-10 fazla söylemeni tavsiye ederim.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...