İçeriğe Yönlendir

Focus - Frenden Gelen Ses

Eren Bekar

Recommended Posts

Eren Bekar

Ford ford focus comfort 2004 aracımı yeni çalıştırıp yola çıkınca frenden ses geliyor biraz gidince ses kesiliyor neden olabilir acaba?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Frenden olduğuna emin misiniz? Mesela ses gelirken frene bastığınızda seste değişme oluyor mu?

Yorum bağlantısı
Eren Bekar

Hayir frene basmadan ses gelmiyor frne basınca aynı ses geliyor araç ısınınca geçiyor 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Balatalarınız bitmiş, diskiniz azalmış olabilir. Bence onlar kontrol edilmeli.

Ben ilk olarak sürekli ses geliyor sandım. Sanırım sadece fren yaparken duyuyoruz sesi.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Eren Bekar

Evet sadece fren yaparken acaba sonra neden kesiliyor öyle bir durum olsa devamlı yapmazmı?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Yok, balata azalınca olabiliyor.

Benim aracımda da aynı şekilde ısınınca ses kesiliyor. Balatalarım bitmek üzere.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Erkan Işık
Eren Bekar yazdı:

Teşekkürler 

Fiestada şu basıma geldı fren balatası belli sevıyenın altına düşünce balata üstündeki metal diske sürtüyo ve 30 km hızlara kadar barız duyuyorsun sesi arac hızlanınca duymuyorsun balatayı kontrol edın 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
İsmail Sefer

Merhaba. Aracım Focus 3 TDCİ .Parke taşlı yollarda arka tekerlerden (daha çok sağ arka) çaldır çaldır ses geliyor. Hareket ederken el frenini çekersem ses kesiliyor. Balatanın ses yaptığına eminim. Bosch marka taktırmıştım 2019 Ekimde. Halbu ki araca uyumlu balata almıştım. Balata değişimi yapmadan nasıl çözeriz bu sorunu. Balatalar daha çok yeni, çöpe atmak istemiyorum. Bazı yerlerde balataların üzerinde bi tel var onunla ayar verilerek ses kesildiği yazılmış. Ne önerirsiniz sayın abilerim. @Çağlar Bayur

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Balata değil de el freni halatı bir yerlere sürtüyor muhtemelen.
Araç kanalda iken kelepçe ile sabitlemek gerekir. Liftte iken teker sarkacağı için yapmak uygun olmaz

Yorum bağlantısı
İsmail Sefer
Mehmet Ozyurek yazdı:

Balata değil de el freni halatı bir yerlere sürtüyor muhtemelen.
Araç kanalda iken kelepçe ile sabitlemek gerekir. Liftte iken teker sarkacağı için yapmak uygun olmaz

Abi benim sorun için mi yazdın bunları? El freni halatı öyle açık bi yerde mi ki sarsıntıyla bir yerlere sürtecek? Yani dıştaki balataya bastırıyorum öyle ses yapacak gibi bir gevşeklik yok. Ya içteki balata yada dediğin gibi fren halatında sorun.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
İsmail Sefer yazdı:

Abi benim sorun için mi yazdın bunları? El freni halatı öyle açık bi yerde mi ki sarsıntıyla bir yerlere sürtecek? Yani dıştaki balataya bastırıyorum öyle ses yapacak gibi bir gevşeklik yok. Ya içteki balata yada dediğin gibi fren halatında sorun.

Evet İsmail.

Bozuk yolda yapıyor demişsin. el freni çekince kesiliyor demişsin. 

El freni halatı bazı araçlarda bu tür sese sebep olur. Çözüm, yukarıda yazdığım gibi.. araç kanalda iken, lastikler yere basarken cırt kelepçe

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 5 ay sonra...
İsmail Sefer
Mehmet Ozyurek yazdı:

Evet İsmail.

Bozuk yolda yapıyor demişsin. el freni çekince kesiliyor demişsin. 

El freni halatı bazı araçlarda bu tür sese sebep olur. Çözüm, yukarıda yazdığım gibi.. araç kanalda iken, lastikler yere basarken cırt kelepçe

Tamir ettireli uzun zaman sonra oldu ama sorumun cevabını yazayım belki birine fikir sunar. Sorun dediğim gibi balatalarda imiş. kalipere küçük geliyordu usta balataların uçlarına kaynak attırdı sıfıra sıfır kalipere oturttu ve sorun düzeldi. Artık ses gelmiyor

Yorum bağlantısı
Cem Işık

O halde ya kaliper ya da balatalarınız araca uygun değilmiş, o anlaşlılıyor buradan. Kaynak inşallah kalıcı bir çözüm sağlamıştır.

Sorunun çözüldüğüne sevindim.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...