İçeriğe Yönlendir

Hatay’da Freni Boşalan TIR, Çok Sayıda Aracı Ezerek Durabildi: 5 Ölü

Erhan Doruk

Recommended Posts

Evren Erakçora

Hızlı iniyordur büyük ihtimalle, fren boşalmaz derler ayrıca.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

fren patlamaz aslında, havası boşalırsa tırın yada hortumlar patlarsa aksine kitler frenler....

hız limitine uymadı sanırım, yada rampa inerken olduysa arıza geç farketti iş işten geçti fazla hızlandı tır, bunlarda ayrıca dorse freni yok sanırım, eskilerde vardı, ayrı bir kolu var, çektinmi dorse tekerleri ayrıca fren yapardı...

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Sizce yolda gitmekle doğru karar mı verdi? refüje çıksa , el frenini çekse v.s. yapılabilirdi bu durumda

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Haberdeki videoda seyir halinde iken sorun yaşadığı belli oluyor, sürekli korna çalarak ilerliyordu. 

Ali Cihangiroğlu yazdı:

fren patlamaz aslında, havası boşalırsa tırın yada hortumlar patlarsa aksine kitler frenler....

Aynen.. sistemde bir patlama olursa tırın freni boşalmaz aksine kilitlenir. 

Bu araç nasıl bu hale geliyor anlamıyorum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

sıkıntıyı fark etmiş ise  orta refüje dalması lazımdı

• Beğen 3
  • Teşekkür 2
Yorum bağlantısı
Tahir Ak

Fren boşalması nedir?
Nasıl boşalır ki?
Hidrolik mi bitiyor? Rekorlardan yağ boşalıyor fren boşa mı çıkıyor?
Westinghouse hava basıncını mı düzenleyemiyor nedir biri anlatabilir mi

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Tahir Ak yazdı:

Fren boşalması nedir?
Nasıl boşalır ki?
Hidrolik mi bitiyor? Rekorlardan yağ boşalıyor fren boşa mı çıkıyor?
Westinghouse hava basıncını mı düzenleyemiyor nedir biri anlatabilir mi

kamyonlarda frenler hidrolik takviyeli havalıdır, araba gibi hidrolik ve westinghouse yardımıyla frene güç uygulamaz, kamyonda ters işler, o güç hava basıp zaten kurulu olan frenleri gevşetmek içindir,  hava yoksa fren kitli kalır... frene basınca sistemdeki havayı salarsın dışarı fren yaparsın, pedalı bırakınca hava tekrar dolar frenler açılır toss diye hava sesi gelir o esnada mesela...

patlama dediği frenlere giden havanın salınamaması kabaca aslında patlamıyor, tersine havayı salamıyorsun, patlasa fren yapar araç, imdatı çekince dikkat et kamyonlar tosss diye hava boşaltır, hava yoksa frenler sıkılı kalır, ilk çalışmada beklerlerki tüpler hava dolsun hava dolunca frenler gevşer, hava biterse kamyon yürümez, havayı salamazsan kamyon fren yapamaz yürür.... hatta sistem öyledirki hava yoksa bazılarında vites değişemezsin hava takviyelidir, hatta daha eskilerde kamyonu stop bile edemezsin, stop ettiren zımbırtı havalıdır.... hava candır bunlarda, hava yoksa o alet yürümez.

bu kazada geç farketti sanırım, çok darda kalırsan baktın olmayacak, tam sağ yada sol yaparsın, çekici savrulur ters yöne döner, dorse düz gitmeye çalışır, kıvrılır tır, ya durur ya devrilir, yada ani sert manevra ile yüklü dorseyi tek hamlede kolayca devirirsin, kamyon yan yatar sürüklenerek durur...

tabii bu dediklerim normal tır için, arkada 60 tonluk iş makinası varsa o iş olmaz, tırı şahsen ben sürsem kesinlikle önü biryere çarpmam, ya sağa sola sürterim dorseyi yada olmuyor durmyacak o ağılıkla mermi gibi gidiyor, biçer geçerim arabaları yapacağın birşey olmaz zaten, arabalara yandan falan çarpıp sağa sola atmaya çalışırım, altına aldırmamaya çalışırım yani,  zaten asla durmaz o tır, çekiciyi bir yere çarpayım desen arkadaki dorse çıkar beni ikiye böler yine gider, o yüzden ağır iş makinası taşıyan tırlar özellikle çok yavaş giderler, onların önüne sakın çıkmayın veya kızıdırmayın, acımaz asfalta yapıştırır ezer geçerler aman dikkat, kamyon ve tırlara artislik yapılmaz, biranda mekan değiştirirsiniz yeri gelmişken bunuda bilgi olarak yazayım.  millet tırın önüne geçip kızıdığı tır şoförüne göya ders veriyor, birde fren yapıyor, yahu duman eder seni haberi yok...

• Beğen 6
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

bugün paylaştığım kovalama sahnesini gördünüz mü

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Çağlar Bayur yazdı:

sıkıntıyı fark etmiş ise  orta refüje dalması lazımdı

Bir ümit ilerliyor işte.. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Fren boşalması boşalmaması değil sonuçta arıza diye düşünülebilir. 

Ancak bunun olmaması lazım. bir düğme felan yok mu kamyonlarda acil duruş. diyelim ki pedal kırıldı..

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Mehmet Göktürk yazdı:

Ancak bunun olmaması lazım. bir düğme felan yok mu kamyonlarda acil duruş. diyelim ki pedal kırıldı..

Var işte.. 

imdat derler kamyoncular 

İmdatı çekince havayı boşaltıp lastikleri kilitler.. 

Mehmet Göktürk yazdı:

bugün paylaştığım kovalama sahnesini gördünüz mü

Senin adam şehrin yarısını kırıp geçirdi.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Mehmet Göktürk yazdı:

Fren boşalması boşalmaması değil sonuçta arıza diye düşünülebilir. 

aslında güzel bir sistem görmüştüm, bulamadım şimdi,  sistem şöyle, baktın frenler yok, imdat falanda işe yaramıyor,  dorse tekerleklerinin önüne halı gibi sarılmış kalın dayanıklı bir kaucuk gibi birşeyden bir bant var, acil durumda anahtarını açıp düğmeye basıyorsun, halı gibi bant dorse tekerlerinin önüne seriliyor, tekerler üstüne çıkıyor doğal olarak, halının ucu sabit, tekerlerin altına serilince geriliyor ve başlıyor tırın tekerlerinin altında yere sürtmeye, koca tır zınk diye duruyor, arkadan frenaj ile, videosunu bulursam eklerim, yıllar önce görmüştüm....  tank paleti gibi düşün, makaraların altnda palet var, palet sabit kalırsa ne olur, 60 tonluk tank paletin üstünde kayar ve durur....

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Ali Cihangiroğlu yazdı:

aslında güzel bir sistem görmüştüm, bulamadım şimdi,  sistem şöyle, baktın frenler yok, imdat falanda işe yaramıyor,  dorse tekerleklerinin önüne halı gibi sarılmış kalın dayanıklı bir kaucuk gibi birşeyden bir bant var, acil durumda anahtarını açıp düğmeye basıyorsun, halı gibi bant dorse tekerlerinin önüne seriliyor, tekerler üstüne çıkıyor doğal olarak, halının ucu sabit, tekerlerin altına serilince geriliyor ve başlıyor tırın tekerlerinin altında yere sürtmeye, koca tır zınk diye duruyor, arkadan frenaj ile, videosunu bulursam eklerim, yıllar önce görmüştüm....  tank paleti gibi düşün, makaraların altnda palet var, palet sabit kalırsa ne olur, 60 tonluk tank durur....

Anladım. kopmayacak kadar sağlam olacak. iyi fikir.

Mehmet Ozyurek yazdı:

Var işte.. 

imdat derler kamyoncular 

İmdatı çekince havayı boşaltıp lastikleri kilitler.. 

Senin adam şehrin yarısını kırıp geçirdi.. 

Ama aynı sistemi kullanması mühendislik olarak yanlış.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Servet Aydın yazdı:

Makaslama yapmalı idi. Sürücü işi bilmiyor belliki

80 ile trafik olan bir yolda giderken zor onu yapmak.. 

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Sonuc olarak bu kaza gerceklesti. Bir problem var ve ne oldugunu bilmiyoruz. Soforde bu kazanin olmamasi icin elinden geleni yapardi. Olenlere Allahtan rahmet diliyorum ve olumunde hayirlisi diyorum. Allah hayirli olumler versin.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Gördüğüm kadarı ile duran araba grubuna çarparım içi boştur diye düşünmüş. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Taksitli öldürmek suçu var. Sanırım tır kontrolü daha önceden kaybetmiş. Işıklara gelmeden 300m geride de çok hızlı. Şöför o sırada sorun olduğunun farkında olması lazım. Değilse şehir içinde bilerek çok hızlı seyrediyor. Farkındaysa ışıklara gelmeden tırı yatırması gerekirdi. 

Yorum bağlantısı
Emin Önal

Ben de refüje kırardım. Onca araca dalmaktansa. Tabi bu hem tecrübe hem dirayet isteyen bir durum. O an düşünememek ilk yapılan şey olsa gerek.

Allah rahmet eylesin.

Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin

Çok daha kötü görüntüler var bende kazayla ilgili Allah ölümün de hayırlısını versin. Ben şoför olsam ya refüje çıkardım yada sağdan duvara sürterek yatırmaya çalışırdım. Kazada ölenlere Allah'tan rahmet diliyorum çok üzücü. 

Yorum bağlantısı
Ali Uymaz

Refuje vurunca araba o hızla karşıya geçmez mi acaba bu sefer geçip yolun ortasına yatsa karşıdan gelenler olanca hızıyla vursa bundan az mı hasar olurdu?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...