İçeriğe Yönlendir

Her Şey Toz Pembe Değil. Araba Sahipliğinin Gerçek Maliyeti.

Ali Darbaz

Recommended Posts

Ali Darbaz

Merhaba 

Her ne kadar yakıt ekonomisi konusunda pek çok paylaşımım oldu. Ama bunun dışındada arabanın bir çok masraf kalemi var. Şu günlerde arabanın 4 ncü yılı doldu. Son bir yılın bana ne kadar masraf çıkardığını ayrıntılı bir şekilde dile getirmek istedim. 

Bakımını kendim yaptığım için , sadece sarf malzemelerine 340 tl para harcadım. 

Bu bakım için kullandığım lift ve ustaya 100 tl ödedim . 

Bu sene LPG ve Benzine 3188 tl ödedim. Benzin deposu ful ve yanmayı bekleyen 40 litre benzin var.

Şu an arabanın ödenmeyi bekleyen 12 aylık 552 tl vergi borcu var. 

Arabanın Trafik sigortası ve kaskosu 1480 tl tuttu. 

Şimdi gelelim sadede . Çoğu forum makalenin altında "16 kuruşa gidiyorum" beyanım tamamen saçma. Çünkü bu arabanın günübirlik kullanımda bir deponun dolmasıyla elde edilen değer 16 17 kuruş olarak gözüküyor. 

Oysaki bu çeşit hesaplama tamamen saçmalık. Arabanın sadece bu sene yapmış olduğu 12200 km yol için 3188 tl para ödemişim. " 0,26 kuruşa" denk gelir.

Bittimi tabiki bitmez, biz buna birde trafik sigortası ve kasko ekledik mi, 0,38 kuruşa dek geldi 

Bakımıda ordan ekleyelim 0,42 kuruş oldu

Pardon vergileride vardı : 0,47 kuruş oldumu 

Son 2 aydır , 17 kuruşa gittiğini idda ettiğim arabamın bana gerçekte kmde 0,47 kuruşa maaliyet çıkardığını biliyorsunuz. Keşke bu seneyi 15000 km ile kapatsaydım diyorum. Km kuruş değeri  biraz daha düşerdi. 

Sabırla okuyup buraya kadar gelebildiğiniz için teşekurler. 

• Beğen 14
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur

Muayene ücretini eklemeyi unutmuşsunuz.

Lastik masrafının yıllık maliyetini çıkarmamışsınız.

Bunları ince ince düşünsek kafayı yeriz 😃

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Erdoğan Temur yazdı:

Muayene ücretini eklemeyi unutmuşsunuz.

Lastik masrafının yıllık maliyetini çıkarmamışsınız.

Bunları ince ince düşünsek kafayı yeriz 😃

Muayene 2 yılda bir. O yuzden tabloda çıkmıyor. Lastiklerde 2018 de değiştiydi. Oda tabloda çıkmıyor. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Evren Erakçora yazdı:

En önemli kalem değer kaybı, o eksik.

O konu çok karışık beni aşar. 

Yorum bağlantısı
Emre Demir
Evren Erakçora yazdı:

En önemli kalem değer kaybı, o eksik.

Değer kaybı değil primleniyor , onuda tablo giderlerine eksi yazdık mı kardayız :)

sıfırından pahalı arabaların satıldığı şu dönemde .

Yorum bağlantısı
Efe Özer

Aracın yatirim zararinida unutmussunuz ki maliyetin en yuksek kalemi bu su gunlerde😀

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Değer kaybı değil primleniyor , onuda tablo giderlerine eksi yazdık mı kardayız [emoji4]
sıfırından pahalı arabaların satıldığı şu dönemde .
Kardayız gibi görünüyor ama enflasyonu hesap etmiyoruz. Arabayı bir yıl kullandık bir yıl eskidi.
Yorum bağlantısı
Koray Demir
(düzenlendi)

Hiç detaylı hesap yapmadım ama kafadan benim ve eşimin kullandığımız 2 aracın yakıt dahil yılda en az 35 bin TL masrafının olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Her zaman diyorum benzin de bitse yollar da kapansa salgın da çıksa en mantıklı ulaşım aracı bence budur:
r1zVNj.jpg

tarihinde Koray Demir tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Emre Demir

Tamam velespit güzel de , kaç km kadar güzel uzun mesafe olunca napacaz.

Kısa mesafelerde velespit, uzun mesafelerde otobüs tren , çok acil durumlarda ise taksi kullanacaz o zaman .

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Keşke bu seneyi 15000 km ile kapatsaydım diyorum. Km kuruş değeri  biraz daha düşerdi. 

Ortalama düşürmenin bir karlılığı yok.
Kapılma bu hisse.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Aynı hesaplamayı kendin için yaptığında sonuç ne çıkıyor ?

Yorum bağlantısı
Ali Gök

Bugune kadar aldığım en düşük maliyetli araba opel

Jeepin maliyetinin yarısından az dır yürütme maliyeti

bugünlerde iyiki opel varmış yakıt vergi bakım vs ucuz. Ama işlerim düzelirse değişirim büyük ve otomatik bir araba veya suv alırım 

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

çare 5.9 mopar. kaçıncı yazışım. kabulleniyorsun. başını iki yana hafifçe sallayıp her 250 km de bir LPG alıyorsun.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)
Dogan Arsiray yazdı:

çare 5.9 mopar. kaçıncı yazışım. kabulleniyorsun. başını iki yana hafifçe sallayıp her 250 km de bir LPG alıyorsun.

Sonra hanım bizi batudun deyip boşasın, moparada haciz gelir nafaka ödenmeyince 

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Dogan Arsiray yazdı:

Giulietta turbobenzinliydi, ortalama şehiriçinde 8.5 olunca yükseldi deyip canım sıkılıyordu.

Audi dizel, 8.5'a inse iyi bari az yakıyor diyorum. :D 

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Arif Aykın yazdı:

HGS vs hiç katmıyorsun işin içine :)

Trafik cezası ve hgs katmadım . 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova

Evet o kuruş hesabı gerçek dışı. Tüm maliyetleri eklediğim bir program var. Km başına maliyetim 68 kuruş.

CaNqs2.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Koray Demir yazdı:

Hiç detaylı hesap yapmadım ama kafadan benim ve eşimin kullandığımız 2 aracın yakıt dahil yılda en az 35 bin TL masrafının olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Her zaman diyorum benzin de bitse yollar da kapansa salgın da çıksa en mantıklı ulaşım aracı bence budur:

İyi para veriyorsun. Allahtan bizim 2 araba 4 tane maaş ile fonlanıyor. 

Annem olmasaydı kızı kreşe verseydim, ayten satılmıştı. Baktığım kreşler 1750 tl aylık ile başlıyordu. 

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Aldığımdan bugüne maliyeti [emoji4]

4a0f572f94218f7a1e97f4df05783751.jpg

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Selçuk Bakış yazdı:

Aldığımdan bugüne maliyeti emoji4.png

Geçen sene 6000 küsürlük nasıl bir bakım yapıldı arabaya merak ettim doğrusu .

Bu arada ekleme yapayım. Diyeceksiniz, "bu adam okadar tasarruflu kullanıyor, hiçmi işe yaramıyor." Genel tabloya göre fabrika verisinin %27 altında kullanıyorum. Fabrika verisini tuturmuş olsaydım 1.27 X 3188 tl = 4050 tl yakıt yakmış olurdum. Tabi fabrika verisinin üstünde yakmamda mümkün. Ekonomik sürüş yapmam bana yakıttan  en az 900 tl kadar tasarruf yapmamı sağladı. Diğer yan faydalarını saymıyorum bile. 

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış
Ali Darbaz yazdı:

Geçen sene 6000 küsürlük nasıl bir bakım yapıldı arabaya merak ettim doğrusu .

Bu arada ekleme yapayım. Diyeceksiniz, "bu adam okadar tasarruflu kullanıyor, hiçmi işe yaramıyor." Genel tabloya göre fabrika verisinin %27 altında kullanıyorum. Fabrika verisini tuturmuş olsaydım 1.27 X 3188 tl = 4050 tl yakıt yakmış olurdum. Tabi fabrika verisinin üstünde yakmamda mümkün. Ekonomik sürüş yapmam bana yakıttan  en az 900 tl kadar tasarruf yapmamı sağladı. Diğer yan faydalarını saymıyorum bile. 

İçime sinmeyen rölanti dalgalanması sonucu ustalar onay vermesede yetkili serviste motor açtırdım. Haklı olduğum ortaya çıktı 😊

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...