İçeriğe Yönlendir

Broadway - Marş Basmıyor

Ahmet Çalışkan

Recommended Posts

Ahmet Çalışkan
(düzenlendi)

Merhaba,

Araç 1 haftadır bende. Fakat bugün çalıştıramadım. Diğer zamanlarda da motor soğukken ilk çalıştırırken yapıyodu bunu ama ikinci ya da üçüncü seferde marş basıyodu. Fakat 4 gün araç yattıktan sonra bugün çalıştıramadım. Aküyü düşündüm ama araçta alarm var çalışıyor. Farlar, sinyaller yine yanıyor. Akü bitse bunlar çalışır mı ki? Sebebi ne olabilir? Araç gazla çalışıyor bu arada.

tarihinde Ahmet Caliskan tarafından düzenlendi
Düzeltme
Yorum bağlantısı
Cem Işık

Akü nasıl? Takviye denediniz mi? İlk akla gelen akünün miadını doldurmuş olması..

Yorum bağlantısı
Ahmet Çalışkan
Cem Işık yazdı:

Akü nasıl? Takviye denediniz mi? İlk akla gelen akünün miadını doldurmuş olması..

Akünün yeni değiştiğini söylemişti aldığım kişi. Bir de yazmayı unutmuşum alarm var arabada ve kumandadan basınca çalıyor. Sinyaller, farlar yanıyor. Yani akü bitse yine de bunları yapar mı?

Yorum bağlantısı
Cem Işık

Akünün gücü marşa yetmeyip, sadece alarma yetiyor olabilir. Aküyü ölçmekte fayda var.

Yorum bağlantısı
Ahmet Çalışkan
Cem Işık yazdı:

Akünün gücü marşa yetmeyip, sadece alarma yetiyor olabilir. Aküyü ölçmekte fayda var.

Teşekkürler. Bi takviye yapmayı deneyelim bakalım.

Yorum bağlantısı
Cem Işık
Ahmet Caliskan yazdı:

Teşekkürler. Bi takviye yapmayı deneyelim bakalım.

Takviye için de marketlerden alınmış sıradan bir takviye kablosu kullanacaksanız, kabloları bağlayın, takviye yapacak araç çalıştırıldıktan sonra 5 dk kadar bekleyin, sonra sizin araca marş basın. Sıradan kabloların gücü yetmeyebiliyor genellikle.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin

Google'a yazdım ilk gelen videoyu ekledim. 😊

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Ahmet Caliskan yazdı:

Araç gazla çalışıyor bu arada.

Gazla çalışıyor, benzinde çalışmıyorsa benzin pompası ilk şüphe edilecek nokta. Bir de yakıt hattı kontrolü iyidir. Hava yaparsa sistem yine çalışmaz.

Yalnız, sizde gırgır da yok. Marş motorunuza bi baktırmanız lazım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Çalışkan
Sani Gerşon yazdı:

Gazla çalışıyor, benzinde çalışmıyorsa benzin pompası ilk şüphe edilecek nokta. Bir de yakıt hattı kontrolü iyidir. Hava yaparsa sistem yine çalışmaz.

Yalnız, sizde gırgır da yok. Marş motorunuza bi baktırmanız lazım.

Yok, normalde her ikisiyle de çalışıyor. Biz gazda kullanıyoruz, sıralı sistem olmadığından gazla çalıştırıyoruz. Şu an hiçbir şekilde çalışmıyor.

Yorum bağlantısı
Ahmet Çalışkan

Sorun marş motorunda çıktı. Takılıyormuş. Vurdurarak çalıştırdık. Şu an anahtardan da çalışıyor. Herhalde vurdurunca bi kendine geldi.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Sani Gerşon yazdı:

Marş motorunuza bi baktırmanız lazım.

Demiştim :)

Ancak vurdurmayın zira triger kayarsa hasar çok büyür.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Çalışkan

Bu sabah bırakıp öğlen aldım aracı. "Marş kömürü bitmiş onu değiştirdik bir de burçlara bakım yaptık" dedi usta. 150 TL.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
Sani Gerşon yazdı:

Demiştim :)

Ancak vurdurmayın zira triger kayarsa hasar çok büyür.

Bişey olmaz :)

Vurdurmayı bilen tereyağdan kıl çeker gibi alır. Alırım.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Bişey olmaz [emoji4]
Vurdurmayı bilen tereyağdan kıl çeker gibi alır. Alırım.
Eski megane in motorunu yediler vurdururken. Ben o riski hayatta almam.
Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Ahmet Çalışkan

Yeni konu açmak istemedim. Renault Spring araç marşa basınca marş takılı kalıyor. Kontağı kapattığım halde bi süre hâlâ marş takılı kalıyor. Sorun marş dinamosunda sanırım ama bunun çözümü marş dinamosunun değişmesi mi yoksa tamiri yapılabilir bir problem mi? İkisinin arasında dağlar kadar fiyat farkı olabilir de o yüzden soruyorum :)

Yorum bağlantısı
Ahmet Çalışkan

Bu peki marş motorundan mıdır yoksa aküden mi acaba? Marş motorunda takılma yok, hiç gıygıy etmiyor.

Not: Aküde sorun var, bazen akü lambası yanıyor, farlar açıkken korna falan çalmıyor ama şu çalışmama durumu aküden mi marş motorundan mı merak ettim.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ahmet Çalışkan yazdı:

marşa basınca marş takılı kalıyor. Kontağı kapattığım halde bi süre hâlâ marş takılı kalıyor.

Ahmet Çalışkan yazdı:

Bu peki marş motorundan mıdır yoksa aküden mi acaba? M

marş motorunu 2 parça halinde düşünün, ilki kontağı çevirince dönen bildiğimiz bir elektrik motoru, diğeri de bu dönen motorun kafasındaki dişliyi ile itip volantı çeviren bir düzenek, sizde bu düzenek sıkışmış, ileri itmiyor, bazen de itince geri çekmiyor. bu volant dişlisini de zarar verir, marş motoru temizlik/tamir/değişim olabilir.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ahmet Çalışkan
Çağlar Bayur yazdı:

marş motorunu 2 parça halinde düşünün, ilki kontağı çevirince dönen bildiğimiz bir elektrik motoru, diğeri de bu dönen motorun kafasındaki dişliyi ile itip volantı çeviren bir düzenek, sizde bu düzenek sıkışmış, ileri itmiyor, bazen de itince geri çekmiyor. bu volant dişlisini de zarar verir, marş motoru temizlik/tamir/değişim olabilir.

Bugün sanayiye bıraktım. Kontağın elektrik aldığı yeri değiştirmiş usta, "başka yerden çektim elektriği" dedi. Bir de marş motorunun dişlisini değiştirmiş. Şimdilik hallolmuş gibi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ahmet Çalışkan yazdı:

Kontağın elektrik aldığı yeri değiştirmiş usta,

bu kısımda çekimserim neyi nerden almış onu bir kenara not almalı ilerisi için

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...