İçeriğe Yönlendir

Müzik Sisteminin Sigortası Eridi

Ebrar Tüfek

Recommended Posts

Ebrar Tüfek

Subwoofer ile uzunca saatler müzik dinleyip rodaj aşamasını tamamlamıştım. Bi deneme videosu yapayım dedim, sesi sadece yarıya kadar açıp bu videoyu çektim, videonun tam sonunda ses kesildi bi anda. Baktım amfinin ışığı sönmüş, kaputu açtığımda amfinin akü kablosu üzerindeki sigortası bu halde idi. Sigorta atmış ve komple erimiş yamulmuş. Sigortanın bağlandığı kablo ucları da erimiş, dokunduğumda bayaa sıcaktı. İlk denemede başımıza bu geldi, zaten bass -6 da dinliyordum, bi kere denedim böyle oldu. Arabadan teim sesi gelmeye başlayacak yoksa.

Sigorta 100 amper. Tekrardan aynı amper sigortayı takmadan önce danışmak istedim. Yine 100 amper mi takayım, bir daha böyle olmaması için sisteme ek olarak başka birşey eklemem gerekirmi, kabloları daha kalını ile mi değiştireyim ? Sigorta tam akünün üstünde duruyordu, sigortanın geldiği yer hafif bi içine göçmüş ısınmaktan.

Az daha aküye bi zarar gelecekti, tedirgin olmadım desem yalan olur. Kapasitör takarsam aküye binen yük biraz azalır, bi faydası olur mu ?

Allah korudu.

Araba videoda leş gibi bi halde, köyden yeni geldiğinde yıkamadan önce çektim. Yanlış anlaşılmasın.

Video:

https://youtu.be/DRvPUQ7zYswad5ed7afa79db18f14243b34ef2fa9f0.jpg

ca6520486aca2d344538b0b05baa9623.jpg

Yorum bağlantısı
Furkan Bakırel

Çok ısınmış, kabloların markası nedir sigortalık kötü ise de o da sebep olabilir.

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Furkan Bakırel yazdı:

Çok ısınmış, kabloların markası nedir sigortalık kötü ise de o da sebep olabilir.

Toplasan 3 yada 4 dakika dinledik bu şekilde. Kabloları montaj yaptırdığım dükkanda makaradan aldılar. Kablo tesisatı döşendiğinde 400 rms sub. vardı, onu çıkardım 1000wrms spl subwoofer var. Alt yapı 400 rms yapılırken ki hali. Sigortalık mobass marka.

Servet Aydın yazdı:

Gevşek bağlantı problemi

Nereyi sıkılaştırmamız gerekiyor abi ? Sigortayı tutan vidalar bayaa sıkı idi. 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Vida sıkıdır ama papuç içindeki kablolar gevşektir. Erime ısınma ile olur. Isınma ise gevşek bağlantı. Sigorta yuvası da sigortayı tam tutmuyor olabilir.

Yorum bağlantısı
Furkan Bakırel

Kabloların resmi varsa bakalım bi alüminyum kablo çabuk ısınır bir de kablonun sigortalığa giren kısmında yüksük var mı?

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Furkan Bakırel yazdı:

Kabloların resmi varsa bakalım bi alüminyum kablo çabuk ısınır bir de kablonun sigortalığa giren kısmında yüksük var mı?

Yarın çekeyim

Dikkat etmedim ona, detaylı çekerim

Servet Aydın yazdı:

Vida sıkıdır ama papuç içindeki kablolar gevşektir. Erime ısınma ile olur. Isınma ise gevşek bağlantı. Sigorta yuvası da sigortayı tam tutmuyor olabilir.

Yeniyi takarken kabloların sabitlendiği vidaları da kontrol edeyim. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...