İçeriğe Yönlendir

Fusion Yakıt Tüketimi

Fatih Eroglu

Recommended Posts

Fatih Eroglu

Merhaba arkadaşlar Ford fusion 2011 dizel aracımın deposunu fulledim  gösterge de 730 km yazdı , bir iki gün şehir içinde kullandım rakamlarda değişiklik oluyor, bir anda 680 düşüyor sonra geri çıkıyor  sürekli dalgalanma oluyor , en son bugün 470 e düştü  o kadar km yapmadım nedeni ne olabilir , arıza felan mı var acaba, çekisinde , çalışmasında problem yok.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Fatih Eroglu yazdı:

Merhaba arkadaşlar Ford fusion 2011 dizel aracımın deposunu fulledim  gösterge de 730 km yazdı , bir iki gün şehir içinde kullandım rakamlarda değişiklik oluyor, bir anda 680 düşüyor sonra geri çıkıyor  sürekli dalgalanma oluyor , en son bugün 470 e düştü  o kadar km yapmadım nedeni ne olabilir , arıza felan mı var acaba, çekisinde , çalışmasında problem yok.

Çok dur kalk trafiğe girmişsindir ondandır. 

Yorum bağlantısı
Baha Kanberoğlu

Ortalama tüketimi sıfırladıktan sonra yoğun trafiğe girdiysen normal. 

Yorum bağlantısı
Fatih Eroglu
Evren Erakçora yazdı:

Normal, matematik hesabı yapıp tahmin ediyor menzili.

Aracı 6 ay önce önce aldım İlk defa fulledim , 730 km yazdı , şimdi 480 yazıyor, birde bu süreçte rakamlarda sürekli dalgalanma oldu iniyor çıkıyor.

Ali Darbaz yazdı:

Çok dur kalk trafiğe girmişsindir ondandır. 

Sürekli kullandığım güzergah , Samsun şehir içi kullanım, çok fazla yoğun bir trafik yok , İstanbul gibi değil.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Önce az yaktınız menzili uzun gösterdi, daha sonra fazla yakınca menzili düşük hesapladı.

Yorum bağlantısı
Fatih Eroglu
Baha Kanberoğlu yazdı:

Ortalama tüketimi sıfırladıktan sonra yoğun trafiğe girdiysen normal. 

Evet sıfırladım, ama aşırı yoğun bir trafiğe girmedim normal yani , ışıklarda felan dur kalk oldu.

Yorum bağlantısı
Fatih Eroglu
Evren Erakçora yazdı:

Önce az yaktınız menzili uzun gösterdi, daha sonra fazla yakınca menzili düşük hesapladı.

Sürüşle alakalı olabilir mi, genel de aynı kullanıyorum, aracı fazla yormuyorum, yalnız havalar çok sıcak olunca klimayı çok kullandım onun etkisi olurmu?

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Klima özellikle şehir içinde tüketimi çok arttırır, normal.

Yorum bağlantısı
Fatih Eroglu
Evren Erakçora yazdı:

Klima özellikle şehir içinde tüketimi çok arttırır, normal.

Teşekkür ederim bilgilendirdiginiz için, birde  o rakamlara fazla takılı kalma diyorlar yanıltabilir seni dedi bir kaç arkadaş.

Yorum bağlantısı
Yusuf Berke

Tam depoda 1.6 TDCi her zaman 850KM gösteriyor, 980 gördüm bir kez. Ortalama tüketiminize göre hesaplar. Çok yakıyorsa pompa ölçümü yapın.

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Focus sürekli şehir içi kullanıp doldurunca 800 km menzil gösteriyor, 6,5 litre ortalama yaksa 52 litre 800 km yapar. O vaziyette uzun yola çıkınca 950 km ye kadar gidiyor. Yazın uzun yok çok yapıp doldurunca 999 km bile gördüm ama hiç o km lere çıkmadım. Pek takılmayın ama aynı şartlarda sürüş devam ediyorsa yakın değerler veriyor.

Yorum bağlantısı
Fatih Eroglu
Yusuf Berke yazdı:

Tam depoda 1.6 TDCi her zaman 850KM gösteriyor, 980 gördüm bir kez. Ortalama tüketiminize göre hesaplar. Çok yakıyorsa pompa ölçümü yapın.

Tam fulledim 1.4 TDCİ 736 gösterdi , şimdi 480 gösteriyor 1 hafta oldu hep şehir içi kullandım bu kadar yakması normal değil gibi , pompa ölçümü yaptırım o zaman.

Yorum bağlantısı
Fatih Eroglu
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Focus sürekli şehir içi kullanıp doldurunca 800 km menzil gösteriyor, 6,5 litre ortalama yaksa 52 litre 800 km yapar. O vaziyette uzun yola çıkınca 950 km ye kadar gidiyor. Yazın uzun yok çok yapıp doldurunca 999 km bile gördüm ama hiç o km lere çıkmadım. Pek takılmayın ama aynı şartlarda sürüş devam ediyorsa yakın değerler veriyor.

Evle iş yeri  arası kullandım, yaklaşık mesafe 10 km , bir keresinde seyir halinde sürekli baktım çok hızlı düşüyor rakamlar bana normal gelmedi.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Fatih Eroglu yazdı:

Evle iş yeri  arası kullandım, yaklaşık mesafe 10 km , bir keresinde seyir halinde sürekli baktım çok hızlı düşüyor rakamlar bana normal gelmedi.

Dizel fusion az yakar, o kadar tüketime bakmayın. Çok bağırtmadan kullanın az yakar. Lastik havaları tam olsun, bakımlı olsun. 

Yorum bağlantısı
Fatih Eroglu
Evren Erakçora yazdı:

Dizel fusion az yakar, o kadar tüketime bakmayın. Çok bağırtmadan kullanın az yakar. Lastik havaları tam olsun, bakımlı olsun. 

Bakımları tam , lastikleri ayda bir hava bastırırım, enjektör bakımını yaptırdım , yapan usta aracı devirli kullan dedi, test sürüşünde usta baya bir bagittirdi aracı 3000 de vites değiştirdi sürekli  bende usta araç biraz bağırıyor dedim, böyle kullanılır diyor.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Fatih Eroglu yazdı:

Bakımları tam , lastikleri ayda bir hava bastırırım, enjektör bakımını yaptırdım , yapan usta aracı devirli kullan dedi, test sürüşünde usta baya bir bagittirdi aracı 3000 de vites değiştirdi sürekli  bende usta araç biraz bağırıyor dedim, böyle kullanılır diyor.

Yazık. Acıdım fisyona. Ben benzinli 1600 cc arabayı 1500 devirde kullanıyorum. 

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Fatih Eroglu yazdı:

Devirli kullanırsanız fazla yakar, 2000 devirde bile rahatça yürür 1.4 dizel. 

Yorum bağlantısı
Fatih Eroglu
Evren Erakçora yazdı:

Ben de aynısını dedim ustaya oda 3000 e yakın vites değişirse zaten 2000 e iner dedi 2000 de turbo açıyor  onun altına fazla düşme 2000 2200 normal seyirde idael dedi usta bende öyle kullanıyorum.

Ali Darbaz yazdı:

Yazık. Acıdım fisyona. Ben benzinli 1600 cc arabayı 1500 devirde kullanıyorum. 

1.4 dizeller 2000 de turboyu açıyor , 2000 2200 normal dedi.

Yorum bağlantısı
Fatih Eroglu
Evren Erakçora yazdı:

Evren bey sizin basligida okudum lastik için olanı benim kışlık lar 195 65 15  sorun olurmu?

Yorum bağlantısı
Fatih Eroglu
Evren Erakçora yazdı:

Biraz yükselir araç ,mecbur kalınırsa kullanılır ama.

Kışın kullanıyorum , sıfıra yakın çıkma almıştım fiyat uygun du. Yakıt biraz artar herhalde ebat değiştiği için.

Yorum bağlantısı
Yusuf Berke

195 60 15 orjinal ebatı, 65 kullanılabilir. Eksisi yol tutuşunda azalma olur, konfor artar.

1.4 TDCi az yakar. 1.6 TDCi ile 5.2L/100km ortalamayla şehir içinde gidiyorum, EGR iptali öncesi 5.6-5.8 idi. Sizin aracın da bu değerlerde olacaktır muhtemelen. Aldığınız yakıta karşılık yaptığınız kilometre fazla ise sorun arayın. Ford'ların ekranı genelde doğru göstermez. ekranda bunu gördüğüm de olmuştu :) 

XMAVZ7.jpg

Yorum bağlantısı
Fatih Eroglu
Yusuf Berke yazdı:

195 60 15 orjinal ebatı, 65 kullanılabilir. Eksisi yol tutuşunda azalma olur, konfor artar.

1.4 TDCi az yakar. 1.6 TDCi ile 5.2L/100km ortalamayla şehir içinde gidiyorum, EGR iptali öncesi 5.6-5.8 idi. Sizin aracın da bu değerlerde olacaktır muhtemelen. Aldığınız yakıta karşılık yaptığınız kilometre fazla ise sorun arayın. Ford'ların ekranı genelde doğru göstermez. ekranda bunu gördüğüm de olmuştu :) 

XMAVZ7.jpg

Evet haklısın ekran yanıltıyor , bende egr yi iptal ettirmek istiyorum bir sorun olurmu, egzoz muayenesinden geciyormu?

Yorum bağlantısı
Yusuf Berke
Fatih Eroglu yazdı:

Evet haklısın ekran yanıltıyor , bende egr yi iptal ettirmek istiyorum bir sorun olurmu, egzoz muayenesinden geciyormu?

Emisyon normu düşüyor ama fazla dengesizlik yaratmıyor, köfteci arabası gibi dizeller geçerken bizimkilerin kalması imkansız gibi :) 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...