İçeriğe Yönlendir

2003 Fiesta i Comfort Yağ Seçimi

Emre Biçer

Recommended Posts

Emre Biçer

Merhabalar,

Benzin lpgli aracım 167000km de. Aracımın yağ değişimini gerçekleştireceğim ama bu ustalar benim çok kafamı karıştırıyor. Diyarbakır'da yaşıyorum arabanin önerdiği yağ 5w30 bir kaç ustaya gittim illa 10w40 koyacağız bu araba LPG'li Diyarbakır çok sıcak 5w30 yağ buna çok ince gelir Diyarbakırda diyorlar ama bende illa Ford'un önerdiği 5w30 yağ koymayı istiyorum hatta internetten mobil 3000 fe 5w30 yağ ile filtreyi bile sipariş ettim.Siz ustalarim bu konuda ne önerirsiniz?

Daha önceki değişimde 10w40 koymuslardi o zamanlar araştırmiyordum ustalara güveniyordum ama sanki araba bana daha sesli çalışıyor özellikle de lifter sesi çok geliyor gibi hissediyorum

Yorum bağlantısı
Koray Demir

Yağınız 5w30 dur. Yağ konusunda üretici ne diyorsa o farklı mecralara dalarak risk almanın anlamı yoktur. 

Yorum bağlantısı
Ümit Türk

Sanayi ustalarının 10/40 demesinin sebeplerinden biri ucuz olması diğer bir hususda zamanla motoru kucağına aldığında bana gel demesidir

Yorum bağlantısı
Murat Kaynar

Ben de focus aracımda 10/40 tan 5/30 a geçtim, motorun sesi bariz değişiyor ki üretici de bunu kullan diyor, doğru tercih

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Yorum bağlantısı
Mert Emre ŞAMCI
Sani Gerşon yazdı:

Kesinlikle 5 30. Sicaklar icin 5 i 0 yapanlar bile var.

Sani hocam bende 5w30 a geçeceğim. 177 binde aracım. 2004 model fiesta benzin lpg. Araç son 4-5 bakımdır 10w40 konuluyor. Öncesini bilmiyorum. Araç 10w40 a alışmış 5w30 dönme diyorlar. Ancak çok dönmek istiyorum. İçimde kalmasın istiyorum. Birde çok merak ettiğim bir olay 5w30 da aracım çok eksiltecek mi nasıl bir fark göreceğim vs. Yağ eksiltse bile motora ne gibi bir zararı olabilir ki? Eksilttikçe aynı yağdan alıp eklerim. Zaten her gün kaputu açıp motora yağa suya bakmayı çok seven birisiyim. Araçla uğraşmak bakımını yaptırmak zevk veriyor bana. Örneğin her min ile max ortasına geldiğinde 250 ml eklerim. Tabii ki 10 bin km de 3 litre 4 litre eksiltiyorsa o ayrı konu. Birde ben max 8.500 kmde bir periyodik bakım yapıyorum. Bunları da düşündüğümde bakım yaklaştığında 5w30 istediğim güzel bir yağa geçiş yapacağım. 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

10 40 sonrası ince yağa geçmek, bir süre eksiltmeye sebep olacaktır. Bakımlar için 10bin km idealdir. Daha kısası gereksiz olacaktır.

16 yaşındaki bi aracın diğer sıvıları ile de ilgilenmenizi öneririm.

Yorum bağlantısı
Mert Emre ŞAMCI
(düzenlendi)
Sani Gerşon yazdı:

10 40 sonrası ince yağa geçmek, bir süre eksiltmeye sebep olacaktır. Bakımlar için 10bin km idealdir. Daha kısası gereksiz olacaktır.

16 yaşındaki bi aracın diğer sıvıları ile de ilgilenmenizi öneririm.

Komple şanzıman yağı, fren hidroliği, direksiyon hidroliği değiştirmek istiyorum ancak bu işi düzgün yapan bir yer yok. Kimi arasam hava alır bilmem ne olur gerek yok uğraşmaya değmez onlar değişmez etmez diyor. Acaba bunları serviste yaptırsam ne kadar fiyat çıkartırlar :)

Düzenleme: Sıvı bakımları dediğiniz bunlar dışında bir şey mi acaba? Eksik bir şey var ise tamamlayın lütf. Servisi arayıp fiyat alacağım.

tarihinde Mert Emre ŞAMCI tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Yetkili serviste fren hidrolik değiştirilir, tecrübeli oluyorlar bu konuda. Diğer yağlara pek gerek yok bence. Standart periyodik bakım cetvelerinde onlar değişmez genelde.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Mert Emre ŞAMCI yazdı:

Komple şanzıman yağı, fren hidroliği, direksiyon hidroliği değiştirmek istiyorum ancak bu işi düzgün yapan bir yer yok. Kimi arasam hava alır bilmem ne olur gerek yok uğraşmaya değmez onlar değişmez etmez diyor. Acaba bunları serviste yaptırsam ne kadar fiyat çıkartırlar

Osman usta'mız ile irtibata geçin. Hepsini yapar size.

https://goo.gl/maps/jmWS83oN4EuExKVe9

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Metin Taşcı yazdı:

sol ön somunu açtı frene foşur foşur bastı içindeki sıvıyı bitirdi, üstten ekledi işlem tamam dedi

%25 doğru yapmış. %75'i, diğer tekerlerden de yapmalıydı. Olması gereken bu.

Yorum bağlantısı
Mert Emre ŞAMCI
Metin Taşcı yazdı:

fren sıvınızı benim gibi kendinizde cok basit bi şekilde kendiniz değiştirebilirsiniz. hatta sanayide ustalardan cok daha iyi bi şekilde değiştirirsiniz. gecen sene 120 liraya motul rbf 660 fren sıvısı almıstım, ustaya değiştirdim dedim, sol ön somunu açtı frene foşur foşur bastı içindeki sıvıyı bitirdi, üstten ekledi işlem tamam dedi :(

gittim motul dot 5.1 sıvı aldım, akvaryumcudan hava hortumu aldım, kendim değiştirdim.

şanzıman yağına gelince ustaya tarif edin, alttaki tıpayı açsın. tamamen boşalınca kapatsın daha sonra üstteki tıpayı acıp motorun üstünden bahçe hortumu ile doldurun 1.9 litre şanzıman yağı alıyor. 

Şanzıman yağı için servis; benzinli araçlarda şanzıman yağı değişmez dedi.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Metin Taşcı yazdı:

doğru olan yöntem budur. frenler çok fazla hissizleşmişti, ayağımın altında sünger var gibiydi, başlarda tutmuyor dozajı arttırınca birde tutuyordu. kendim değiştirince tuğla gibi oldu, fren pedalın sıfır boşluk kaldı ve ayağımı üzerine koysam bile fren kapmaya başladı. şuan aşırı memnunum.

Tamam işte, dediğim yapılmış. Güle güle kullanın.

Yorum bağlantısı
Emre Biçer

Aracımın yağını 5w30 mobille değiştirdim ve psikolojik mıdır bilmiyorum ama araba çok daha rahat ve sessiz çalışıyor. Yağ eksiltme durumu olmaz inşallah. Usta koyarken ben buna mesul olmam illa 10w40 koyalım bak boşluğu doldurmaz gömlek çizer tarzı laflar etti haklı çıkmamasını umuyorum :)

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

167bin'de bu nasıl korkutmadır yahu... 300bin'e gelince bakarız 10-40'a.

Yağ eksiltebilir, korkmayın. Her vizkozite değişimi sonrası görülür.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Emre Biçer

Zaten Sani abi çok pişman oldum yağ değişimine degil ama benim westinghouseum hava kaciriyordu araba çalışır durumda ayağını fren pedalına basmadigin sürece fissss diye ses çıkarıyordu rölantiyi etkilemiyordu ama son bir hafta inanılmaz artmıştı ses bende değiştireyim bari gitmisken dedim parçayı sordum sıfırı yok bir yeri aradı çıkma bulduk üstünde fren ana merkezi yok başladı takmaya saat 14:00 de gittim 22:30 da daha işi bitiremimisti üstelik westinghouse dışarda denemesini istememe rağmen denemedi sorun yoktur dedi zorla taktı fren yağı falan komple boşaldı bu arada..şimdi çıkma westinghouse taktik araba çalışmıyorken frene basınca fiş fiş ses çıkarıyor ayrıca pedalda inanılmaz bir boşluk var en az 3 cm basınca fren kavramaya başlıyor. Frenin havasını aldığını falan söylüyor o eski ses yapan westinghouse takılıyken frene ayağımı koydugumda fren tutmaya başlıyor durduktan sonra fren pedalı yumusuyordu şimdiki boşluklu alışamadım da bir türlü üstüne dün gece arabanin sol tekerinin ordan şıp sip çok yoğun bir yağ damlamasi var bir türlü cozemedim sonra iyice baktım meğer fren hidrolik kutusuna giren plastik baslikli hortumu tam takmamislar ordan yağ damlıyormus. Bu gün opetten dot 4 yağ aldım ekleme yaptım şuan yağ kaçağı yok ama o boşluk hala canımı sıkıyor. 

Araç kapalıyken freni pompaliyorum 3. Pompadan sonra sertleşiyor ama o boşluk kısmı hala asaga doğru gidiyor. Sizce sistemde hava kalmış olabilir mi? Bu boşluğu havadan yapar mı yoksa yine westinghouse arızalı mıdır?

Eski westinghouse yanıma aldım onu yaptirabilecegim bir yer var mı körüğün hemen altında bulunan kauçuk contası yırtılmış.

Birde 5w30 yağ koyduktan sonra yağ kapağını açtığımda yağ buhari çok yoğun olmamasına rağmen görülüyor bu normal midir?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Çalışırken yağ kapağını niye açıyorsunuz? Benzin deposunu açıyor musunuz çalışırken :)

Fren için hava almamış olabilir. Yağ kaçıracak kadar amatör iş yapmışsa, bahçede sebze eksin bence. Bu kadar kritik bir parçada, böyle bir hata, ölümünüze sebep olabilir.

Yorum bağlantısı
Emre Biçer

Abi sorma zaten aradık bir ton söylendim aman çırak yapmıştır falan filan diyor bu arada fren müdürünü de kırdı şimdi parça bekliyoruz cumartesi günü bida gidecem daha da girmem bu 4. Usta öldü bakalım ne olacak

Yorum bağlantısı
Mert Emre ŞAMCI
Sani Gerşon yazdı:

Allah sabır versin sizlere.

Sani hocam 5w30 fiesta 2004 benzin lpg 180 km için yağ önerir misiniz marka model seri

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Mert Emre ŞAMCI yazdı:

Sani hocam 5w30 fiesta 2004 benzin lpg 180 km için yağ önerir misiniz marka model seri

Bunun için forumdaki yağ tavsiyesi konularını incelemenizi öneririm. Ben şahsen Castrol Magnatec kullanıyordum. Ama mobil'den de memnun olanlar çok.

Yorum bağlantısı
Kaan Karakaya

Son bakımda Mobil 1 ESP 5W30 kullandım. Öncesindeki iki bakımda Motul 8100 Eco-nergy 5W30 kullandım (Fiyat olarak Mobil'den daha uygun ve 100% sentetik olduğu belirtiliyor).

İki yağı kıyaslarsam Motul'da motor çok daha rahat çalışıyordu.

Motul yağ seçiciden baktığımda sizin aracınız için de bu yağ öneriliyor.

Yorum bağlantısı
Mert Emre ŞAMCI
Sani Gerşon yazdı:

Bunun için forumdaki yağ tavsiyesi konularını incelemenizi öneririm. Ben şahsen Castrol Magnatec kullanıyordum. Ama mobil'den de memnun olanlar çok.

Direk birebir ford'un istediği gereksinimleri karşılıyor değil mi. 

https://www.madeniyagmarket.com/urun/castrol-magnatec-start-stop-5w30-a5-4-litre-2019-uretim/?utm_source=Google Shopping&utm_campaign=feed&utm_medium=cpc&utm_term=5071&gclid=CjwKCAjwkJj6BRA-EiwA0ZVPVmVBu1mPjNqsCRJ8_Ex-W923zXwSxDKOq_RzfBV17zlGyLKCDpFVThoC1j8QAvD_BwE

Bundan mı bahsediyoruz.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...