İçeriğe Yönlendir

LPG Tank Degişimi

Yusuf Davaz

Recommended Posts

Yusuf Davaz

Merhaba arkadaşlar

Aracımdaki LPG tankı bu sene 10 yıl olmuş. Önümüzdeki hafta muayene gidecem. Muayene öncesi lpg tankını degiştirmek istiyorum. aracımda suanda lovato marka bagaj içinde 50 lt silindirik tank var. Tank degişiminde sadece tank mı degişiyor yoksa şamandıra ve tesisatta bir degişiklik oluyormu. Ben üzerindeki tankın aynısını almayı planlıyorum.

Birde tank degişimi sonrasında yasal bir işlem varmıdır. yoksa direk muayeneyemi gidiyoruz. fikirlerinizi almak istiyorum

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

Yasal işlemleri değişimi yapan firma yapıyor, fatura vs işlerini.

Tesisat da değişiklik olmaz, belki kontrol edilip boruların rekorlar filan yenilenebilir.

Montaj sırasında muayene istasyonu, şase ile tank arasına izolasyon malzemesi istiyor onu da firma yapacaktır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yusuf Davaz
Hasan Karabekiroglu yazdı:

Yasal işlemleri değişimi yapan firma yapıyor, fatura vs işlerini.

Tesisat da değişiklik olmaz, belki kontrol edilip boruların rekorlar filan yenilenebilir.

Montaj sırasında muayene istasyonu, şase ile tank arasına izolasyon malzemesi istiyor onu da firma yapacaktır.

peki sadece tank degişimi kafi oluyormu yoksa şamandıra felan degişmeside gerekiyormu. nette buldugum bir firmayı aradım sadece tank degiştiririz şamandıran kalır dedi. 50 lt silindirik tank için 350 tl fiyat verdi.

Yorum bağlantısı
Oktay Demirağ
Yusuf Davaz yazdı:

peki sadece tank degişimi kafi oluyormu yoksa şamandıra felan degişmeside gerekiyormu. nette buldugum bir firmayı aradım sadece tank degiştiririz şamandıran kalır dedi. 50 lt silindirik tank için 350 tl fiyat verdi.

Ben de geçen sene değiştirmiştim. Sadece tank değişmesi yeterli.Şamandıraya gerek yok ancak bazen şamandıra yeni tüpe takılırken bozulabiliyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ömer Sarıgül

Şamandıra değişimine gerek yok sadece tank değişiyor. 350 normal gibi ben 42lik simite geçen yıl 400 verdim 

Yorum bağlantısı
Cemal Demirezen

Şamandıra vs değişimine gerek yok Hasan beyin dediği gibi altına ince bir yalıtım malzemesi zorunlu ona dikkat edin.  

Yorum bağlantısı
Yusuf Davaz
Ersev Kaya yazdı:

Simit tank ile değiştirseniz.

Bagaj çok fark edecektir. 

evet simit tank ile degişimi güzel ama stepne sonradan sorun oluyor. ince lastik bile alsak bazen o lastik bile fazlalık gelebiliyor. sonrada lastikle ilgili bir sorunda yolda kalabiliyoruz. 

Birde mondeo sagından solundan su alan bir araç. bi ara stepne içine su dolmuştu. gider tıkalı kaldıgı içinde orda su durmuştu. stopların gıbınden giren su direk stepne çukuruna gitmiş. stepneyi çıkartıp iyice temizlemiştim. orda lpg tankı olsa idi, belki orası su dolunca tankda sudan dolayı deformasyon olacaktı buda tehlike arzedecekti.

Ömer Sarıgül yazdı:

Şamandıra değişimine gerek yok sadece tank değişiyor. 350 normal gibi ben 42lik simite geçen yıl 400 verdim 

simit depo zaten silindirik depoya göre daha pahalı.

Cemal Demirezen yazdı:

Şamandıra vs değişimine gerek yok Hasan beyin dediği gibi altına ince bir yalıtım malzemesi zorunlu ona dikkat edin.  

şuanda o dediginiz yalıtım malzemesi var zaten. onun yüzünden muayeneden kalmıştım çünkü

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
Yusuf Davaz yazdı:

Tank yapısı değişirse şamandıra değişir, simit depo yerine silindirik depo takmak gibi misal 

Ama aynı yapıda tank ise değişim yapılmaya gerek yoktur.

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Yusuf Davaz yazdı:

evet simit tank ile degişimi güzel ama stepne sonradan sorun oluyor. ince lastik bile alsak bazen o lastik bile fazlalık gelebiliyor. sonrada lastikle ilgili bir sorunda yolda kalabiliyoruz. 

Birde mondeo sagından solundan su alan bir araç. bi ara stepne içine su dolmuştu. gider tıkalı kaldıgı içinde orda su durmuştu. stopların gıbınden giren su direk stepne çukuruna gitmiş. stepneyi çıkartıp iyice temizlemiştim. orda lpg tankı olsa idi, belki orası su dolunca tankda sudan dolayı deformasyon olacaktı buda tehlike arzedecekti.

simit depo zaten silindirik depoya göre daha pahalı.

şuanda o dediginiz yalıtım malzemesi var zaten. onun yüzünden muayeneden kalmıştım çünkü

Bagaj ihtiyacınız az ise sorun olmayabilir ancak ben iki modeli de kullandım, simit depoyu tek geçerim.

*Stepne sorun oluyor demişsiniz ancak stepne lpg tankından daha fazla yer kaplamaz ayrıca taşımama seçeneğiniz var. Normalde taşımam, lastik şişirme tüpü taşıyorum. Lastik yarılacaksa son düşünülecek şey stepne olup olmaması zaten aracı nasıl güvenli durdurmayı düşünürüm.

*Su almasına karşın sorun kaynağında giderilmeli, her ihtimale karşı su birikse bile bağlantı deliğinden aşağı akar gider, istese de birikemez.

*Tankta sudan dolayı deformasyon olmaz. 

Bir de bu açıdan bakın ;)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tolgahan Doğru

LPG tankına sızan sudan dolayı hiçbir şey olmaz. Anca üstünde ki boyası kalkar metaline bişey olmaz

Yorum bağlantısı
Ömer Sarıgül
Tolgahan Doğru yazdı:

LPG tankına sızan sudan dolayı hiçbir şey olmaz. Anca üstünde ki boyası kalkar metaline bişey olmaz

10 yıllık simit tank değişimine denk gelin. Kendi aracımın simit tankının altı aşırı pas tutmuştu. 

**Deformasyon oluyor özellikle tankın alt kısmında.

Silindirik nem görmüyor onda birşey olmaz. Simit tüp için 5 yılında kontrolü 7-8. yılında değişimi olsa yeridir.

Yorum bağlantısı
Murat Sürmeli

*Stepne sorun oluyor demişsiniz ancak stepne lpg tankından daha fazla yer kaplamaz ayrıca taşımama seçeneğiniz var. Normalde taşımam, lastik şişirme tüpü taşıyorum.

Benim yeni araçta da simit var. Stepne taşımayım tüp alayım dedim ama lastiğe zararı oluyor mu tüplerin bilemedim. Kullanmak zorunda kaldın mı hiç Köksal hocam?
Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan

Eğer arabayı kullanacaksanız Size tavsiyem tank yerine tüm sistemi yenileyin. Çünkü kullandığınız sistem de eski bir sistemdir ileride onlar da sorun çıkarmaya başlayacaktır. Normal bi atiker taktırın çok daha güzel ve sorunsuz olur. 

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Benim yeni araçta da simit var. Stepne taşımayım tüp alayım dedim ama lastiğe zararı oluyor mu tüplerin bilemedim. Kullanmak zorunda kaldın mı hiç Köksal hocam?
Henüz kendim denemedim :)
Eğer arabayı kullanacaksanız Size tavsiyem tank yerine tüm sistemi yenileyin. Çünkü kullandığınız sistem de eski bir sistemdir ileride onlar da sorun çıkarmaya başlayacaktır. Normal bi atiker taktırın çok daha güzel ve sorunsuz olur. 
2 ay önce tatil öncesi benzine geçme sorununu çözemeyince(astarı yüzüne yaklaşınca) komple yeniledim
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan
Köksal Yılmaz yazdı:

Henüz kendim denemedim :)2 ay önce tatil öncesi benzine geçme sorununu çözemeyince(astarı yüzüne yaklaşınca) komple yeniledim

Tankın süresi oluyor da sistemin süresi niye olmasın demi 😊

Tank değiştir sonra git enjektör değiştir sonra ayar bozulsun vs derken sıkıntılar olabiliyor. 

İmkan varsa sistemi yenilemek en güzeli en temizi 

Yorum bağlantısı
Yusuf Davaz

Tolgahan Doğru yazdı:

Ömer Sarıgül yazdı:

10 yıllık simit tank değişimine denk gelin. Kendi aracımın simit tankının altı aşırı pas tutmuştu. 

**Deformasyon oluyor özellikle tankın alt kısmında.

Silindirik nem görmüyor onda birşey olmaz. Simit tüp için 5 yılında kontrolü 7-8. yılında değişimi olsa yeridir.

silindirik tank ile simit tankın 10 yıl sonra degişimleri bir olmuyor. simit tankın üzerinde deformasyon daha fazla oluyor. daha fazla pas oluşuyor.

Murat Sürücü yazdı:

kaliteli kitlerden alırsan bir sorun olmuyor. arkadaşım ile yolda kalmıştık. würth marka aldık benzinlikden lastik degişene kadar hiç bir tamirat yapmadık. ucuz üründe kullandık ama o yama bile yapamadı.

Mustafa Karaca yazdı:

Mustafa Karaca yazdı:

Tankın süresi oluyor da sistemin süresi niye olmasın demi 😊

Tank değiştir sonra git enjektör değiştir sonra ayar bozulsun vs derken sıkıntılar olabiliyor. 

İmkan varsa sistemi yenilemek en güzeli en temizi 

enjektörlerimi bu sene degiştirdim ben. regülatörde zaten sorun olsa kendini hemen gösteriyor. onun için sadece depo degişimi işimi çözüyor

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Yusuf Davaz

perşembe günü araştırdım. atiker marka 50 lt simit tank ve yasal herşey dahil olarak 270 - 300 ve 350 tl ye fiyatlar aldım. cumartesi degişime gittigimde fiyatların %25 zamlandıgını söyleyerek min 350 tl fiyat verdiler.  sistemi taktırdıgım yer ilk başta 350 tl fiyat vermişti. senin için zamsız fiyattan yapalım dedi ve 350 tl + 20 tl tank sabitleme kuşagını degiştirerek herşey dahil 370 TL ye halletmiş oldum.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...