İçeriğe Yönlendir

Aracımın Orjinal Ekranına Yeni Bir Video Girişi Eklenebilir mi?

Ahmet Aybeyaz

Recommended Posts

Ahmet Aybeyaz

Opel Astra Sedan aracımın orjinal CD600 model teybi var. Opel HB kasada geri görüş verirken aynı teyp ile sedanda yok. 
Sedan aracıma kamera takarak ve teybe güncelleme yaparak geri görüş işini çözdüm. 

Bu teypte video in girişi yok, yani sadece geri görüş kamerası girişi var, o da vitesi geri takınca çalışıyor.

Şöyle bir isteğim var, bu teybin ana ünitesinden ekrana 2 kablo gidiyor, muhtemelen bu iki kablodan biri ana ünite üzerindeki görüntüyü taşıyor.

Ben bu kablonun arasına girsem, 2 yönlü bir tuş koysam, tuşa basınca orjinal görüntüyü verse, tuşa basınca sonradan eklenen video in girişindeki görüntüyü verse.
Bunu yapabilir miyim? Nasıl yapılır.

Bu iş için video interfaceler yapılmış ama 3000 TL :)
Android teyp de istemiyorum, bu teybin bluetooth görüşme kalitesinden çok memnunum.

Teyp ekranı aşağıda, bir fikri olabilen var mı acaba?

9nDXC8.jpg

WhLX1k.jpg

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

Kablo demetinde araya girerek yapılabilir ama geri vitesteymiş gibi sinyal gitmesi lazım. Diğer türlü kamera çalışsa dahi görüntü alamazsınız. Resimde sağdaki antendir büyük ihtimalle. 

Yapılacak şey bence tetik kablosunu bulup o kabloya röle ve anahtar takmak olur. Geri vitesteyken düz çalışacak, anahtar açık ise geri görüş kamerası kapanacak. Tabi tetik hattı sürekli aktif olacak şekilde bağlanacak. Diğer türlü yine geri vites olmadan olmaz. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Aybeyaz
Ü.Emre Kartal yazdı:

Kablo demetinde araya girerek yapılabilir ama geri vitesteymiş gibi sinyal gitmesi lazım. Diğer türlü kamera çalışsa dahi görüntü alamazsınız. Resimde sağdaki antendir büyük ihtimalle. 

Yapılacak şey bence tetik kablosunu bulup o kabloya röle ve anahtar takmak olur. Geri vitesteyken düz çalışacak, anahtar açık ise geri görüş kamerası kapanacak. Tabi tetik hattı sürekli aktif olacak şekilde bağlanacak. Diğer türlü yine geri vites olmadan olmaz. 

Kablo demetinden tespit edebilirsem ben de öyle düşündüm, ama anlatmak istediğim aslında ekranın bağlantısını tamamen kesip sadece istediğim görüntüyü vermesi, sonrasında tuşa basınca yine orjinal teybin görüntüsünü vermesi.

Yani teybim arka planda radyosu çalsın ama ekranda gözükmese de olur, ben bağladığım kamerayı görebilmek için bu ekranı kullanayım istiyorum. Ek ekran bağlamak yerine

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

yeni nesil araçlarda özel protokoller ile modüller arasındaki iletişim sağlanıyor. doğrudan kablo kesip ekleme ile olacağını sanmam. biryerini yakarsınız.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Aybeyaz
Dogan Arsiray yazdı:

yeni nesil araçlarda özel protokoller ile modüller arasındaki iletişim sağlanıyor. doğrudan kablo kesip ekleme ile olacağını sanmam. biryerini yakarsınız.

Deneme yapmama sebebim tam olarak da bu:)
İnterface'de de içinde başka bir devre vardır sanırım protokolleri sağlayan.

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Ahmet Aybeyaz yazdı:

Deneme yapmama sebebim tam olarak da bu:)
İnterface'de de içinde başka bir devre vardır sanırım protokolleri sağlayan.

İlk yazdığım yol haricinde birde bazı araçlar için sadece ikinci kamera için dönüştürücü çıkış oluyor, bir yerden artı veriyorsunuz eksiyi üniteden alıyor. Bunun amacıda yol kamerası takıp üniteye entegre edip görüntü almak ancak her araçta olmuyor işte. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

İkili röle ve anahtar ile alınsa bile, 1. anahtar ilk görüntü, 2. anahtar ikinci görüntü şeklinde yapıldığı zaman, anahtar 1 de iken geriye takınca görüntü alınamaz, her görüntüyü almak için anahtarı 1 veya 2 konumuna getirmek gerekir.

Ana ünite ile ekran arasındaki iletişim sayısal değerler halinde.

Araya girip sinyali almış olmak birşey ifade etmez, o sinyalin ne olduğunu anlayıp işlem yapacak bir işlemci devre gerekir. Arduino gibi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Geri görüşün girişi çift jack yapılır. 5 bacaklı röle kullanılır geri vitese takılınca araç kamerasının görüntüsü kesilir ve geri görüşe geçer diye bir fikir sunayım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Aybeyaz
(düzenlendi)
Metin Akbal yazdı:
Geri görüşün girişi çift jack yapılır. 5 bacaklı röle kullanılır geri vitese takılınca araç kamerasının görüntüsü kesilir ve geri görüşe geçer diye bir fikir sunayım.

Bu mantıklı geldi, ana ünitenin geri vites girişi aşağıdaki şekilde, bir röle ile acaba bu girişi devamlı kamera gösterir şekilde yapabilir miyim? Bu husus üzerinden araştırmama devam edeyim

2e091a4598af5c2ac03bb8a088755662.jpg

tarihinde Ahmet Aybeyaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Bu mantıklı geldi, ana ünitenin geri vites girişi aşağıdaki şekilde, bir röle ile acaba bu girişi devamlı kamera gösterir şekilde yapabilir miyim? Bu husus üzerinden araştırmama devam edeyim
2e091a4598af5c2ac03bb8a088755662.jpg

AV in veya Video in eğer ki teyp üzerinden seçenek mevcut ise ben o şekilde yapardım sürekli çalışması kullanım pratikliği sağlamaz. En kolay yöntem dediğim şekilde olur. Teyp ekranı sürekli geri viteste imiş gibi algılarsa ön kamerayı sorun olmaz röle bağlantısı ile on kameranın elektriğini geri vites kesecek ve görüntü değişecek. Tek sorun şu benim Astra J nin android multimedyasında geri vites canbus üzerinden çalışıyor senin teyp eğer ki elektrik üzerinden değil de canbus üzerinden çalışırsa bu dediğim de işe yaramaz.
Yorum bağlantısı
Ahmet Aybeyaz
Metin Akbal yazdı:

AV in veya Video in eğer ki teyp üzerinden seçenek mevcut ise ben o şekilde yapardım sürekli çalışması kullanım pratikliği sağlamaz. En kolay yöntem dediğim şekilde olur. Teyp ekranı sürekli geri viteste imiş gibi algılarsa ön kamerayı sorun olmaz röle bağlantısı ile on kameranın elektriğini geri vites kesecek ve görüntü değişecek. Tek sorun şu benim Astra J nin android multimedyasında geri vites canbus üzerinden çalışıyor senin teyp eğer ki elektrik üzerinden değil de canbus üzerinden çalışırsa bu dediğim de işe yaramaz.

Teyp üzerinde av in ya da video in girişi yok. Teypteki fotoğraftaki giriş sadece geri vitese geçince görüntüyü alıyor.
Teyp canbus üzerinden geri vitese geçtiğini anlıyor, kamera ise sonradan takıldığından geri vitesten. O zaman canbus a giremeyeceğimizden röle işi de suya düştü.

Ben 4,3 in koyacak bir yer bulayım arabada.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Teyp üzerinde av in ya da video in girişi yok. Teypteki fotoğraftaki giriş sadece geri vitese geçince görüntüyü alıyor.
Teyp canbus üzerinden geri vitese geçtiğini anlıyor, kamera ise sonradan takıldığından geri vitesten. O zaman canbus a giremeyeceğimizden röle işi de suya düştü.
Önce dene hemen vazgeçme :)
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Mehmet Unkun
Ahmet Aybeyaz yazdı:

Arduino ile geri vitese taktığında oluşan Can Bus  mesajına ulaşıp tekrar sisteme gönderebilirsin. Lakin bu kez de sürekli geri vites bilgisi başka sorunlara yol açabilir. Geri vites lambaları da ona bağlıysa yakmak gibi...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Aybeyaz
Mehmet Unkun yazdı:

Arduino ile geri vitese taktığında oluşan Can Bus  mesajına ulaşıp tekrar sisteme gönderebilirsin. Lakin bu kez de sürekli geri vites bilgisi başka sorunlara yol açabilir. Geri vites lambaları da ona bağlıysa yakmak gibi...

Harici ekran alayım ben :) 

Teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...