İçeriğe Yönlendir

Kalkışlarda Bazen Gelen Viyuv Sesi

Batuhan Kabalak

Recommended Posts

Batuhan Kabalak

Merhaba,

Aracımı 1 hafta önce aldım. 83.000 KM'de. Frene basınca dururken önden balata & disk sürtünme sesi geliyordu, balataları değiştim ancak ses halen devam ediyor. Üstüne şimdi de 1. viteste kalkarken tam aracın kalkacağı anda viyuv diye ince bir ses geliyor. Bu ses neden olur? Acaba ön disklerden dolayı olabilir mi? Diskleri değişmedim çünkü. Aracı kadın bir sürücüden aldım, araba temiz ancak bakımlarını aksatmış. Disklerin değişimi sorunu çözer mi?

Teşekkürler,

Yorum bağlantısı
Batuhan Kabalak
(düzenlendi)

Evet önden geliyor, balata ya da disk sesine benziyor. Ön balataları değişmeden önce yapmıyordu. Ön balata yeni ama diskleri eski olduğu için böyle bir ses gelebilir mi kalkışlarda?

tarihinde Batuhan Kabalak tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Cem Işık
Batuhan Kabalak yazdı:

Evet önden geliyor, balata ya da disk sesine benziyor. Ön balataları değişmeden önce yapmıyordu. Ön balata yeni ama diskleri eski olduğu için böyle bir ses gelebilir mi kalkışlarda?

Disk balata çalışma esnasında birbirine alıştığından yüzeyleri birbirinin şeklini alır. Balata değişince disklerle yüzeyleri birbirine alışmadığından böyle bir ses geliyor olabilir. 1 hafta kadar kullanın geçecek mi görelim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Batuhan Kabalak
Fatih Evcin yazdı:

yeni balataların yan sanayilerinden de bazen viyuvvv diye ses çıkabilir.

Merhaba, daha önceki kale balataydı, yine kale balata aldım. Önceden böyle ses gelmiyordu.

Cem Bey'in dediği gibi bir durum olabilir. Disk değişimi de gerekir mi bilemedim. 

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
Batuhan Kabalak yazdı:

Merhaba, daha önceki kale balataydı, yine kale balata aldım. Önceden böyle ses gelmiyordu.

Cem Bey'in dediği gibi bir durum olabilir. Disk değişimi de gerekir mi bilemedim. 

Firen yapınca direksiyon aşırı oynamıyorsa veya disklere dokunduğunuzda haddinden fazla yeme yoksa disk değişimi gerekmez.Diskleriniz ölmüş olsaydı balatayı takan şahıs bunlarıda değişelim derdi.

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Diskleri tornalatın. Kaliperleri kontrol ettirin.

Yorum bağlantısı
ALİ SEYKAN

Benimde diskte suya bağlı yamulma oldu. Fren yaparken langır lungur duruyor araba. Ankara da uygun fiyatlı ve düzgün iş yapan tornacı var mı bildiğiniz ?

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Batuhan Kabalak yazdı:

sesi çekin burada paylaşın.  bir de klima kapalı deneyin.

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Batuhan Kabalak yazdı:

Merhaba,

Aracımı 1 hafta önce aldım. 83.000 KM'de. Frene basınca dururken önden balata & disk sürtünme sesi geliyordu, balataları değiştim ancak ses halen devam ediyor. Üstüne şimdi de 1. viteste kalkarken tam aracın kalkacağı anda viyuv diye ince bir ses geliyor. Bu ses neden olur? Acaba ön disklerden dolayı olabilir mi? Diskleri değişmedim çünkü. Aracı kadın bir sürücüden aldım, araba temiz ancak bakımlarını aksatmış. Disklerin değişimi sorunu çözer mi?

Teşekkürler,

Baskı balatadan olmasın? 

Yorum bağlantısı
Kaan Karakaya
(düzenlendi)

Aynı ses bende de var. Disk yeni, fren balatası yeni ve sesin disklerden gelmediğine eminim. Geriye doğru eğimli yollarda ilk kalkışlarda tam yerini kestiremiyorum ama ön taraftan bir yerden ses geliyor. Videoya çeksem bile fark edilmeyecek kadar az bir ses geliyor.

tarihinde Kaan Karakaya tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Batuhan Kabalak
Fatih Sarıkaya yazdı:

Firen yapınca direksiyon aşırı oynamıyorsa veya disklere dokunduğunuzda haddinden fazla yeme yoksa disk değişimi gerekmez.Diskleriniz ölmüş olsaydı balatayı takan şahıs bunlarıda değişelim derdi.

Balatayı ben bakıma bıraktığımda taktırdım, önceden almıştım. Söylemeyi unutmuş olabilir arkadaş.

Ü.Emre Kartal yazdı:

Baskı balatadan olmasın? 

Nasıl anlarım?

Mehmet Göktürk yazdı:

Videoda duyulmayacak kadar belli belirsiz bir ses. Ama şunu söyleyeyim, kalkarken o viuuuv sesi geldiğinde ayağımın altındaki pedalda ve direksiyonda çok hafif hissediyorum o sesin titreşimini.

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Batuhan Kabalak yazdı:

Balatayı ben bakıma bıraktığımda taktırdım, önceden almıştım. Söylemeyi unutmuş olabilir arkadaş.

Nasıl anlarım?

Videoda duyulmayacak kadar belli belirsiz bir ses. Ama şunu söyleyeyim, kalkarken o viuuuv sesi geldiğinde ayağımın altındaki pedalda ve direksiyonda çok hafif hissediyorum o sesin titreşimini.

Debriyajdan ayağı çekerken geliyorsa, geldiği an geri debriyaja basınca kesiliyorsa debriyajdandır. Araç kaç km de en son ne zaman değişmiş baskı balata bunlarda fikir verir. 

Yorum bağlantısı
Mert Üçkaleler
Mehmet Göktürk yazdı:

Hocam klima açık kalkış yapacağım zaman benimde aracımdan ciyaklama sesi geliyor 20km/s hızı geçince kesiliyor. Hani tabiri caizse iett otobüsleri kalkış yaparken çıkan kayış sesi gibi. Klima kapalı olunca en ufak bir ses yok. Bu ses klima kompresöründen mi gelir yoksa direk şu kayıştandır diyebilir miyiz ?

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Mert Üçkaleler yazdı:

Hocam klima açık kalkış yapacağım zaman benimde aracımdan ciyaklama sesi geliyor 20km/s hızı geçince kesiliyor. Hani tabiri caizse iett otobüsleri kalkış yaparken çıkan kayış sesi gibi. Klima kapalı olunca en ufak bir ses yok. Bu ses klima kompresöründen mi gelir yoksa direk şu kayıştandır diyebilir miyiz ?

Klima kompresörü kasnağından veya kayıştan geliyordur, klima açıkken geliyorsa kasnak olma ihtimali çok yüksek.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
ALİ SEYKAN
ALİ SEYKAN yazdı:

Benimde diskte suya bağlı yamulma oldu. Fren yaparken langır lungur duruyor araba. Ankara da uygun fiyatlı ve düzgün iş yapan tornacı var mı bildiğiniz ?

Yardımcı olabilecek var mıdır

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...