İçeriğe Yönlendir

Yanlış Antifriz

Behlül Baş

Recommended Posts

Behlül Baş

15.000 km önce aracıma yeni antifriz konulmuştu o zamanlar pek anlamadığım için farkında değildim yanlış olduğunun.

Aracımın yağını suyunu sürekli kontrol ederim ve o zamandan bu yana gram su eksiltme olmadı. Motoru çok zorladığım uzun rampalar uzun yollar yaptım hararet açısından da bir sıkıntı yaşamadım fakat kafamı kurcalıyor. Sonuç olarak tavsiye edilen antifriz değil.

a20e-TOTAL_TOTAL1_TOTAL1-0-1-0-1-1-540x5

Aracımdaki bu olması lazım yanlış hatırlamıyorsam. Rengi turuncu-sarı gibi bir şey. Kırmızı değil fakat organik. Bir diğer nokta ise internette kırmızı diye satılıyor rengi kırmızı olmasa da.

GM'nin tavsiye ettiği soğutma sıvısı da dex-cool. Şimdi sizce değişeyim mi kalsın mı? Açıkçası değişince herhangi bir yerden kaçak gelmesinden korkuyorum :biggrin: Ve sistem eski antifrizden tamamen nasıl arındırılır durulama kaç kez yapılması gerekiyor bilmiyorum. 

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Renge değilde organik mi değil mi orjinal ona bakıp degisin.

Soğutma sistemini termostat açacak şekilde önce bı kaç kez sadece su ile devirdaim yaptırin. Sonra en son antifriz koyun boşaltıp

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Turuncu antifriz de organik ama içerik farklı olabilir. Bende yenilemiştim. Motul g13 organik Kırmızı koydum. Sonra baktım benim aracın antifrizi de organik ama silikat yok. Motul organik antifrize silikat koymuş. Sonra motulu boşaltıp 2 kere saf su ile çalkalama yapıp mazda fl22 koydum. 

Bu total de silikatsız. Tekrar koyacak olsam bunu koyardım. 

Silikat alüminyumu koruyan bir madde. Ama bazı motorlar istemiyor. Tıkanıklık da yapabilir

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Merhaba Cruzedaş. 

Gm dexcool felan boşver. Dandik dandik yağları , antifrizleri var. Hatta üstünde Gm yazan çoğu parça , oem üreticinin parçasından bile dandik derler. Örnek verelim Gm varyatörleri hem dandik hemde pahalı. Ama INA hem ucuz hem kaliteli. 

Benim gibi titiz arabasını seven sayan ve ölçümleyen adamın arabasında Volkswagen Antfrizi var. Pembiş pembiş takılıyoruz. 20 bin km oldu, henuz patlamadık. Sanada bişiy olmaz. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Darbaz yazdı:

Merhaba Cruzedaş. 

Gm dexcool felan boşver. Dandik dandik yağları , antifrizleri var. Hatta üstünde Gm yazan çoğu parça , oem üreticinin parçasından bile dandik derler. Örnek verelim Gm varyatörleri hem dandik hemde pahalı. Ama INA hem ucuz hem kaliteli. 

Benim gibi titiz arabasını seven sayan ve ölçümleyen adamın arabasında Volkswagen Antfrizi var. Pembiş pembiş takılıyoruz. 20 bin km oldu, henuz patlamadık. Sanada bişiy olmaz. 

Motul o işte :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Benim astranın da antifrizi yenilenmeli, organik olmayan tavsiyelere açığım malum yüksek km.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Behlül Baş
Ali Darbaz yazdı:

Merhaba Cruzedaş. 

Ali abi senin gibi birisi de Farklı bir antifrizle kullanıyorsa tamamdır sorun yok 😁 İçim rahatladı 😀

Yorum bağlantısı
  • 10 ay sonra...
Ali Darbaz

Arabama pembiş wolkswagen antifizr doldurdukdan sonra , kapaktan sızdırıp durdu. Her 1000 kmde eksilme yaptı. 

Gittim Dexcool aldım sızıntı kesildi. Araba 1 yıldan fazla oldu halen su sızdırmadı. Başta ön yargı ile yazmışım. Acemiliğime gelmiş. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
Köksal Yılmaz yazdı:

Benim astranın da antifrizi yenilenmeli, organik olmayan tavsiyelere açığım malum yüksek km.

Abi GM bizim motorlara Kırmızı Organik önermiyor mu neden organik istemiyorsun ?

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Abi GM bizim motorlara Kırmızı Organik önermiyor mu neden organik istemiyorsun ?
20 yaşında araba biyerden patlatmasın diye. Bu arada castrol radicool aldım onu da kangooda kullandım hâlâ astraya sıra gelmedi :)
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Koray Demir
Köksal Yılmaz yazdı:

Castrol veya Shell iyidir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Mavi inorganik de po nun ki de güzel. Mercedes de kullandım. Çokça kullanan da var Mercedescilerde. Pembe de GM ninkini alıyordum

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Darbaz yazdı:

wolkswagen antifizr

ben de balkona volkswagen kapı taktıracağım

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
(düzenlendi)
Çağlar Bayur yazdı:

ben de balkona volkswagen kapı taktıracağım

Gerçekten tok ve ağır bir kapı çeşidi 😁

tarihinde Tansu Kalafatoğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz
Koray Demir yazdı:

Castrol veya Shell iyidir.

türkiye petrollerinin kendi antifirizede cok iyiydi bi defa denk geldi yere döktüm 3ay rengi cıkmadı yerden yagımsı bir sivı

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Koray Demir
Okay Kaygusuz yazdı:

türkiye petrollerinin kendi antifirizede cok iyiydi bi defa denk geldi yere döktüm 3ay rengi cıkmadı yerden yagımsı bir sivı

Nette fiyatı bilinen markalara göre nispeten yüksek görünüyor.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...