İçeriğe Yönlendir

Ford Mondeo'dan Sonra VW Passat

Cengizhan Deniz

Recommended Posts

Cengizhan Deniz

Herkese merhaba,

Yaklaşık 1 ay önce 2011 Ford Mondeo 1.6 TDCI Selective aracımı satarak 8. arabam olan VW Passat 1.6. TDI Comfortline aldım. Açık konuşmak gerekirse yeni olmasa da Passat sahibi olmak çoğu insan gibi benim de hedefimdi.  İlk başlarda arabaya alışmaya çalışsam da, Mondeo ile karşılaştırıldığında bu arabadaki eksikler gerçekten inanılır gibi değil. Baldırı destekleyen hiçbirşey yok. Sanki sandalyede araba kullanıyorum hissine kapılıyorum çoğu zaman. Türkiye'de bu kadar tutulmasına rağmen lütfedip Türkçe menü bile koymamışlar ekrana. İnsanlarımızın bu arabayı neden bu kadar el üstünde tuttuklarını hep merak ederdim ve Passat benim için de bir hedefti. Ama artık tam bir hayal kırıklığı oldu. Bu kadar piyasası olduğu iddia edilen bir araba beni aşırı derecede üzdü ve şaşırttı. Daha önceki yıllarda 2 sene kullandığım insignia 1.4 T, hele hele insanların çekinerek baktığı Citroen C5'im (Executive paket) bile bundan çok daha konforlu ve keyifli arabalardı. Gerçekten anlamış değilim acaba bende mi bir sıkıntı var diye kendime soruyorum. Hatta bazen başka Passatları inceliyorum hepsi aynı mı diye. 1 aylık arabamı ilana koydum ve satıyorum arkadaşlar. Tekrar bir Mondeo MK4, fakat bu sefer 2.0 TDCI veya Volvo s60 alacağım. Passat sahipleri lütfen beni affetsinler ama sadece içimi dökmek ve sizlerin fikirlerini almak istedim. Bence Passat'a harika konforlu, mükemmel araba diyen bir binici gerçekten daha önce başka markaların D sınıfı araçlarına binmemiş olmalıdır. 

• Beğen 17
Yorum bağlantısı
Tahir Ak
Herkese merhaba,
Yaklaşık 1 ay önce 2011 Ford Mondeo 1.6 TDCI Selective aracımı satarak 8. arabam olan VW Passat 1.6. TDI Comfortline aldım. Açık konuşmak gerekirse yeni olmasa da Passat sahibi olmak çoğu insan gibi benim de hedefimdi.  İlk başlarda arabaya alışmaya çalışsam da, Mondeo ile karşılaştırıldığında bu arabadaki eksikler gerçekten inanılır gibi değil. Baldırı destekleyen hiçbirşey yok. Sanki sandalyede araba kullanıyorum hissine kapılıyorum çoğu zaman. Türkiye'de bu kadar tutulmasına rağmen lütfedip Türkçe menü bile koymamışlar ekrana. İnsanlarımızın bu arabayı neden bu kadar el üstünde tuttuklarını hep merak ederdim ve Passat benim için de bir hedefti. Ama artık tam bir hayal kırıklığı oldu. Bu kadar piyasası olduğu iddia edilen bir araba beni aşırı derecede üzdü ve şaşırttı. Daha önceki yıllarda 2 sene kullandığım insignia 1.4 T, hele hele insanların çekinerek baktığı Citroen C5'im (Executive paket) bile bundan çok daha konforlu ve keyifli arabalardı. Gerçekten anlamış değilim acaba bende mi bir sıkıntı var diye kendime soruyorum. Hatta bazen başka Passatları inceliyorum hepsi aynı mı diye. 1 aylık arabamı ilana koydum ve satıyorum arkadaşlar. Tekrar bir Mondeo MK4, fakat bu sefer 2.0 TDCI veya Volvo s60 alacağım. Passat sahipleri lütfen beni affetsinler ama sadece içimi dökmek ve sizlerin fikirlerini almak istedim. Bence Passat'a harika konforlu, mükemmel araba diyen bir binici gerçekten daha önce başka markaların D sınıfı araçlarına binmemiş olmalıdır. 

:) en azından kapısı mondi den daha tok kapanıyordur?
-Değil mi?
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Cengizhan Deniz yazdı:

. İnsanlarımızın bu arabayı neden bu kadar el üstünde tuttuklarını hep merak ederdim

ferit şahnek başarısıdır. herşey teknik ile açıklanmıyor bizim piyasada

• Beğen 9
Yorum bağlantısı
Cengizhan Deniz
Ali Gök yazdı:

aracınız b7 kasamı ?

Evet B7

Yorum bağlantısı
Ali Gök
(düzenlendi)

b6 satıp b7 alanların çoğu içten içe sattığına pişman genel izlenimde

sizin yorumlara bakınca toros alırımda b7 almam hissi geldi ayrı konu :D 

Çağlar Bayur yazdı:

ferit şahnek başarısıdır.

1 mondeoya karşılık kaç pasat satıldı acaba ülkede :D 

samide mondeo vardı harika arabaydı oda epeyce gezdirdi bizi.  mondeo neden satmadı pasat kadar acaba hep merak etmişimdir

tarihinde Ali Gök tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin

sizin yorumlara bakınca toros alırımda b7 almam hissi geldi ayrı konu [emoji3] 
1 mondeoya karşılık kaç pasat satıldı acaba ülkede [emoji3] 

samide mondeo vardı harika arabaydı oda epeyce gezdirdi bizi.  mondeo neden satmadı pasat kadar acaba hep merak etmişimdir
Aynısını bende çok merak ediyorum, görüntüsü de bence çok iyi.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tolgahan Doğru

Mondeo motor seçimlerini yanlış zamanlarda yaptı. Ayrıca Ford Mondeo yu satmak istemedi başka açıklaması yok.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Gök yazdı:

mondeo neden satmadı pasat kadar acaba hep merak etmişimdir

distribütörü şahenk değildi

ayrıca filoya bedava araba vermez ford

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Gök
Çağlar Bayur yazdı:

distribütörü şahenk değildi

ayrıca filoya bedava araba vermez ford

Koç anlamıomu ticaretten yani

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Gök yazdı:

hayal satamıyo

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
mondeo neden satmadı pasat kadar acaba hep merak etmişimdir

Valla üretmek ve satmak apayrı olaylar.
Sattığına sahip çıkmak, müşterisine sahip çıkmak ise apayrı bir başarı.
Sattığına sahip çıkmazsa uçan araba da yapsa, bir kez sıkıntı çeken bir daha almaz.
Mondeo motor seçimlerini yanlış zamanlarda yaptı. Ayrıca Ford Mondeo yu satmak istemedi başka açıklaması yok.

Neden ?
  • Beğen 5
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Ford hiç bir aracinin arkasında durmadi. Forddan daha çok sahiplendik zamanında  araçlarımızı. Hep yokuşu ile karşılaştik satış sonrasında.

Vw de bu olay para cokomel eğrisi ile de olsa daha iyiydi. 2000 li yılların ekmeğini hala yiyor. 

Ali Gök yazdı:

sizin yorumlara bakınca toros alırımda b7 almam hissi geldi ayrı konu :D 

1 mondeoya karşılık kaç pasat satıldı acaba ülkede :D 

Vergi dilimi nedeniyle MK3 de  b5 b5.5 dan az sattı. Mk4 de  küçük turbo motorlar yok diye B6 dan az sattı. 

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
Ali Gök yazdı:

Ticaretten anlasa müşteriyi öğle tatilindeyiz deyip kapı dışarı etmez.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin

2005 model Focus'um bile çoğu arabadan daha çok keyif veriyor bana, tek eksiğim hız sabitleyici o da olsa gittiği yere kadar binerim. :)  

Yorum bağlantısı
Tolgahan Doğru
Mehmet Ozyurek yazdı:

Valla üretmek ve satmak apayrı olaylar.
Sattığına sahip çıkmak, müşterisine sahip çıkmak ise apayrı bir başarı.
Sattığına sahip çıkmazsa uçan araba da yapsa, bir kez sıkıntı çeken bir daha almaz.
Neden ?

Tüm firmalar 1.6 dizel ile şov yaparken Ford 2.0 dizelden 1.6 ya geç geçti ayrıca bir dönem 1.6 dizelde otomatik seçeneği yoktu. Benzinli motorları ise düz vites satmadigi dönem vardı.  Bunlar olurken vag grupta istediğin modelde istediğin kombinasyonda araç alabiliyordun ki bu tüm müşteriyi vag a çekti.

Tabiki B5 kasa passatin kalite devrimide Volkswagen in elini güçlendirdi.

Yani Ford Mondeo da müşteri isteklerini çok çok geç onemsedi. Satışlar umrunda olmadı yanlış bilmiyorsam üretimi durdu Mondeo nun.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Çok basit. Sıfır mondeo 55 bin, sıfır passat 59 bin gibi birşeydi.
1-2 aylık mondeoyu ford geri alırken 30'a saydı, 1-2 aylık passatı doğuş (dod) 60'a. Kimse parayı yolda toplamıyor.
Eskiler bilir, bu politika o yıllarda sıfır mondeo yerine sıfır CC alma nedenimdir. 

En güzel örnek.
Yorum bağlantısı
Efe Özer

Selective mondeodan sonra highline passat bile donanım olarak eksik kalıyor.MK4 mondeoyu passatın tek bir kasasına denk tutarım oda b8 highline.Exluscive c5 iki aracıda üzer konfor acısından tabiri ucan halıdır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

Ben 2015 yılında full opsiyonlu ford mondeo aldım.Daha iş'e araba ile ilk gidişim hemen bir arkadaşım yanaşıp hayırlı olsun ama keşke passat alsaydın dedi.Canım sıkıldı tabi sordum neden diye.yani niye mondeo yerine passat almalıyım,açıklarmısın dedim.Kemküm etti sonuç geldi 2.el dedi.Aslında doğru dedi.aracımı alırken passat highline ile arasında 25.000 tl fiyat farkı vardı.satarken aralarında 75.000 80.000 tl fiyat farkı oluştu :)

O yüzden para 1.planda ise passat zevkler 1. planda ise markanın bir önemi yok.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...