İçeriğe Yönlendir

Antifriz Rengi Sarıya Döndü

Emre Biçer

Recommended Posts

Emre Biçer

Merhabalar;

Ford Fiesta 2003 benzin LPG li araca sahibim arabam su eksiltiyor diye daha önce bir kaç yerini yaptırmıştım. Şimdi şu eksiltmr sorunum yok ama parça değişiminden sonra takip için usta çeşme suyu koymus bir aya yakın öylece binmiştim 1300 km önce arabanın sıvı bakımlarını yaptırdım 5 w30 yağa geçiş yaptım ve antfirizini standartları karşılayan OPET organic antfiriz ekledim ancak bu gün arabanın yedek su deposunu kontrol etmek için açtım kırmızı antfiriz yerine sap sarı bir su duruyor. Bu durumun çok normal olmadığını düşünüyorum. Renk aşağıdaki gibidir. Antfiriz eklerlerken herhangi bir temizlik işlemi yapılması bu arada. Korkmalı miyim? 

IXQhn7.jpg

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Sanırım önceki antifreeze'le falan karışmış. Tavsiyem, komple sistem boşaltılmalı, 3 kere falan doldur boşalt yapılıp yenilenmeli.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

sadece renginden korkulamaz da donma derecesini ölçtürün , C kafi ise birşey yapmaya gerek yok.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Anıl Akca

Antifiriz ekleme yapılmaz yapılacak ise saf su ile yapılmalı. Komple antifirizi boşaltıp radyotördeki dahil Castrol Radicool SF ve Saf Su kullanın %50 antifiriz %50 saf su.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Murat Öngür

pas olabilir mi ? normal musluk suyu paslanma yaptı ise antifiriz de pası söktümü acaba ?  

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Emre Biçer

Valla bilmiyorum ki hocam 30-35 gün bindim ben antifriz  olmadan ama olabilir bu bir yerleri tikamaz herhalde

Yorum bağlantısı
Kutluay Selçuk

normal,

organikler 3000 km sonra rengi sarıya döner

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Selami Şimşek

Benim focus1 aracımın antifrizini Bir ay önce Total Supra organik antifriz ile değiştirdim oda bu aynı sarımsı renkte 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Kaan Karakaya
Kutluay Selçuk yazdı:

2016 Aralık ayında, yetkili servisteki yıllık bakımı esnasında radyatör yedek deposunda çatlak olduğu için garantiden yenisi ile değiştirildi. Soğutma sıvısı da o bakımda değiştirildi. En az haftada bir kez kaputu açar soğutma sıvısı ile yağını kontrol ederim. O tarihten bu yana soğutma sıvısı turuncu renk.

Emre Biçer yazdı:

kırmızı antfiriz yerine sap sarı bir su duruyor

Piyasada organik antifiriz kırmızıdır algısı var ama bildiğim kadarıyla Opet organik antifiriz turuncu renk. Teknik bilgi dokümanında da turuncu olduğu söyleniyor.

Soğutma sıvısı değiştiğinde farklı bir renkte miydi? Sanki sizin antifiriz-su karışımında su oranı fazlaymış gibi. Su oranı arttıkça haliyle turuncu renk sarı renge dönecektir.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Emre Biçer
Kaan Karakaya yazdı:

2016 Aralık ayında, yetkili servisteki yıllık bakımı esnasında radyatör yedek deposunda çatlak olduğu için garantiden yenisi ile değiştirildi. Soğutma sıvısı da o bakımda değiştirildi. En az haftada bir kez kaputu açar soğutma sıvısı ile yağını kontrol ederim. O tarihten bu yana soğutma sıvısı turuncu renk.

Piyasada organik antifiriz kırmızıdır algısı var ama bildiğim kadarıyla Opet organik antifiriz turuncu renk. Teknik bilgi dokümanında da turuncu olduğu söyleniyor.

Soğutma sıvısı değiştiğinde farklı bir renkte miydi? Sanki sizin antifiriz-su karışımında su oranı fazlaymış gibi. Su oranı arttıkça haliyle turuncu renk sarı renge dönecektir.

Hocam aldığım ürün aşağıda evet aslında teknik bilgi forumunda turuncu renk olduğu belirtilmis birde uzun süre güneş ışığına maruz kalınca rengi değişebilir ama işlevine bir etkisi olmaz denmiş ben kırmızı renk diye hatırlıyorum ilk değişimden sonra da baktığımda kırmızıydı (şırıngayla mutlaka çeker bakarım ama baktığımda akşam üstüydu ve sokak lambası ışığında bakmıştım ) aldığım OPET ofisi de bu kırmızı demişti. Belki de turuncu muydu acaba şüphe ettim şimdi kendimden :)

a7oMA4.jpg

Yorum bağlantısı
Kaan Karakaya

Shell'in ve Castrol'ün organik antifrizi kırmızı pembe arası bir renkte mesela. Dediğim gibi herkes kırmızı olarak biliyor. Geçen hafta ben de aldım, aynı şekilde benzinlikteki arkadaş kırmızı mı mavi mi diye sormuştu. Şu an yanımda duruyor; bakıyorum turuncu renk. Akşam baktığınızdan daha koyu görmüş olabilirsiniz. Değiştirirken ustanın yanında değilseniz oranı doğru bir şekilde ayarlayamamıştır belki :) 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Murat Öngür
Kutluay Selçuk yazdı:

normal,

ilk defa duyuyorum senelerdir her aracımda kırmızı organik kullanıyorum sarıya hiç dönmedi en sonuncusu castrol kırmızı antifiriz 4500 km oldu hala orj renginde duruyor

Yorum bağlantısı
Kaan Karakaya

İşin ilginç tarafı, yabancı forumlarda turuncu antifriz ile saf suyu karıştırdığında karışımın pembe renk olduğunu söyleyen epey kişi var :) Antifrizin içindeki boya ile alakalı diyorlar. 

En doğrusu soğutma suyunuzun kalitesini ölçtürmek.

Uzman soğutma suyu değişim videolarında, eskisi boşaltıldıktan sonra saf su ile doldurulup bir süre çalıştırılması, saf su boşaltıldığında suyun berraklığına bakılıp temiz değilse sistem temizleyici kullanılması öneriliyor. Ta ki temiz suyu görene kadar antifriz-su karışımını kullanmayın diyorlar. Sanayide 2-3 defa doldur boşalt yapabilecek sabırda usta bulmak da mümkün değil.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Kutluay Selçuk
Murat Öngür yazdı:

ilk defa duyuyorum senelerdir her aracımda kırmızı organik kullanıyorum sarıya hiç dönmedi en sonuncusu castrol kırmızı antifiriz 4500 km oldu hala orj renginde duruyor

genellikler maviler döner,kırmızılar da dönebiliyor,direk sarı olanlarda var.

mesela sıfır Renaultların ki direk sarı geliyor,Ben sıfır Peugeot aldım ilk aldığımda mavi idi,3000 km sonra sarıya döndü,VW lerini pempe oluyor hep

Bu arada piyasa çok fazla sahte antifriz ve yağ var,özellikle internetten satılanların çoğu sahte 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Murat Öngür
Kutluay Selçuk yazdı:

genellikler maviler döner,kırmızılar da dönebiliyor,direk sarı olanlarda var.

mesela sıfır Renaultların ki direk sarı geliyor,Ben sıfır Peugeot aldım ilk aldığımda mavi idi,3000 km sonra sarıya döndü,VW lerini pempe oluyor hep

Bu arada piyasa çok fazla sahte antifriz ve yağ var,özellikle internetten satılanların çoğu sahte 

mavinin sarıya dönmesi normal bir durum değil bence özelliğini kaybedip pas yapmış olabilir, ben sonradan kendim aldığım her antifirizi iyi markalardan aldım hiç sorun yaşamadım.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...