İçeriğe Yönlendir

Nissan- Micra Beyaz Duman Problemi

Barış Özarslan

Recommended Posts

Barış Özarslan

Merhaba , aracımda soğuk motorda (hava sıcak olsun soğuk olsun farketmez ) ilk çalıştırmada yoğun bir beyaz duman atma söz konusu, Önceki sahibi araçta 10w40 ya kullanmış. Km si 112500ler de ,bende aracı aldıktan sonra nissan yetkili servise  yağ ve filtre bakımları için verdim.Yağı 5w30 olarak ve filtre yi noypa yan sanayi olarak takmış ,ertesi gün aracımı çalıştırdığımda bol miktarda duman atması oldu ama  yaklaşık 1 dakika içinde duman tamamen kesiliyordu, tabi anlamadığımdan ben 1 ay bu şekilde kullandım. Sonra meraktan yağ çubuğunu kontrol ettiğimde maksimum seviyesinin 1 parmak üzerinde yağ ile gezmişim 1 ay .. Şimdi yağı Motul 5w30 yağı ile orijinal nissan yağ filtresi ile değiştirdim, yağı uygun seviyeye de çektim ama duman atma problemim geçmedi .Bir yerlerde fazlalık yağ mı var yakıyor hala? yada yağ mı ince geldi ? Çekişte vs hiç bir sorun yok suyu tertemiz eksiltme yok , 1 aydır aynı seviyede  

Nissan Micra Tekna 2005 1.2 manuel

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Barış Özarslan yazdı:

yetkili servise  yağ ve filtre bakımları için verdim.Yağı 5w30 olarak ve filtre yi noypa yan sanayi olarak takmış

Yetkili servis,  hem fazla yağ koyup hem de yan sanayi filtre mi kullanmış? BAşına yıkardım servisi müdürün? Nasıl kabullendiniz?

Beyaz duman için bi kompresyon testi yapılabilir. Conta kaçırıyor da pistonlara su doluyor olabilir ufak ufak.

Yorum bağlantısı
Barış Özarslan
Sani Gerşon yazdı:

Yetkili servis,  hem fazla yağ koyup hem de yan sanayi filtre mi kullanmış? BAşına yıkardım servisi müdürün? Nasıl kabullendiniz?

Beyaz duman için bi kompresyon testi yapılabilir. Conta kaçırıyor da pistonlara su doluyor olabilir ufak ufak.

ben kabullenmedim :) ama onlar da kabullenmedi  :) tüketici hakem heyetine şikayet ettik bakalım .. Bana yan sanayi kullandıklarını bildirmeleri lazımdı faturada bile hiç bir sey belirtilmemiş hava ve polen filtresi de noypa bide kesip sığdırmışlar .. 

bir çok şeyi düşündüm ama contanın kaçırması için bir miktar bile olsa su eksiltmesi gerekmez mi ?zaten araç hararet görmedi hiç. Ben yetkili servise gitmeden  20  gün falan 10w40 eski yağı ile kullandım duman vs hiç bir şikayetim yoktu. Eski yağa dönmeyi düşünüyorum motor ile ilgili arıza öncesi son deneyeceğim bu kaldı galiba .liqui moly tam sentetik 10w40 yağı varmış aracıma uyarsa onu yoksa uygun ne varsa onu deneyeceğim galiba .

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Bi dakika, 10-40 tan 5-30'a geçince mi duman sorunu çıktı? Vizkozite değişimi sonrası bi süre duman, eksiltme olabiliyor.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Barış Özarslan yazdı:

ama contanın kaçırması için bir miktar bile olsa su eksiltmesi gerekmez mi ?

gerekmez, yağ segman dan/ subap lasitklerinden su contadan eksilir.

Yorum bağlantısı
Barış Özarslan
Sani Gerşon yazdı:

Bi dakika, 10-40 tan 5-30'a geçince mi duman sorunu çıktı? Vizkozite değişimi sonrası bi süre duman, eksiltme olabiliyor.

aynen  değiştirdikten sonra beyaz duman atmaya başladı

Abi Cs motor blok kaçak testi yaptırdım aracı alırken. Sıfır kaçak çıktı teste göre.. zaten egzozdan  yanmış yağ kokusu gibi koku geliyor duman çıktığında

Yorum bağlantısı
Barış Özarslan
Çağlar Bayur yazdı:

gerekmez, yağ segman dan/ subap lasitklerinden su contadan eksilir.

abi şöyle kurdum kafamda ama tabi mekanik olarak doğrumu ince yağ yanma odasında kadar iniyor benzinle beraber yanıyor olabilir mi? araç belki de uzun zamandır 10w40  ile çalışıyordu incelince yağ sapıttı :)

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Barış Özarslan yazdı:

Cs motor blok kaçak testi

bu test blok içindeb irşey varsa göstermez, sadece 10/40 tan 5/30 geçme ile bu derece duman atmaz, eski yağ içinde gizleyici katkı varsa, yağ dumanı durdurucu , yeni yağ koyunca atabilir bu en kötü senaryo tabii. var diyemem ama anlatım buraya doğru gitmekte

1 parmak fazla yağ dan da bu duman olmaz. 150 ml civarı bir miktar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Barış Özarslan
Çağlar Bayur yazdı:

bu test blok içindeb irşey varsa göstermez, sadece 10/40 tan 5/30 geçme ile bu derece duman atmaz, eski yağ içinde gizleyici katkı varsa, yağ dumanı durdurucu , yeni yağ koyunca atabilir bu en kötü senaryo tabii. var diyemem ama anlatım buraya doğru gitmekte

1 parmak fazla yağ dan da bu duman olmaz. 150 ml civarı bir miktar.

abi söyle bir ayrıtı var bunu sadece motor soğukken maksimum 1 , 2  dakika yapıyor bir daha duman kesiliyor orası garip geldi . sıcak motorda da boş viteste  5000 6000 devirde deneyip gaz verdim çok az duman çıkıyor. Bazen de soğuk motorda bile duman çıkartmıyor. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...