İçeriğe Yönlendir

Nissan Navara D40 4x4

Burak Kuşçu

Recommended Posts

Burak Kuşçu

Herkese Merhaba,

Jeep cj8 ile başlayarak wrangler yj ile devam ettirdiğim 4x4 maceramın Amerikan olan kısmını şimdilik sonlandırdım.

Wrangler ı sattıktan sonra ki araç arayışımda 4x4 bir pickup ile yola devam etme kararı aldım ve

Bütçe, donanım ve göze hitabet için NAVARA da karar kıldım.

Siyah renk olması tercihimdi fakat maalesef ikinci el araçta renk seçeneği yapmak pek mümkün olmuyor 😊

Kullanım izlenimleri;

Araç kamyonet sınıfında ki bir araca oranla olukça tatminkar bir konfor sağlıyor. Ön koltuklarda seyahat etmek gerçekten keyifli. Arka tarafın makaslı olmasından kaynaklı bir miktar rahatsız olabileceğini tahmin ediyorum. Tecrübe etmedim ama şuana kadar arka koltukta seyahat eden arkadaşlardan bir şikayet duymadım.

Otomatik vites oluşu kaynaklı gaz tepkimeleri 1-2 sn geriden geliyor gibi onun haricin 170 hp gücü gaz pedalında hissedebiliyorsunuz.

Klasik bir japon aracında olduğu gibi Torpido saklama gözü vb detayları oldukça fazla tutmuşlar.

Yükseklik hissiyatı bir arazi aracında olduğunuzu belli eden cinsten.

Uzunluk sebebiyle park yeri bulmakta biraz güçlük çekiyorum açıkçası.

Yakıt tüketimi şuanda ki kullanımım da  13.4 lt civarında.

Donanım ;

4x4 LE paketine sahibim;

Deri koltuk , Sunroof , Isıtmalı koltuklar, Dijital klima, elektrikli koltuklar, Şu güne kadar sahip olduğum arazi araçlarının hiçbirinde yoktu ve klima açık arazide gezmek yaz aylarında gerçekten güzelmiş benim için şuanda büyük lüks 😊

Dezavantajlar;

Arka koltuk oturma şekli çok dik ve arka kapı dar.

Yük için tasarlanışı gereği arkası makaslı

Düşük miktarda olsa trim sesi var kronik yıpranan trim parçaları mevcut ( Güneş Gözlük Gözü)

Arazi Kabiliyeti;

Geçmiş araçlarım kadar arazi yetenekleri yüksek değil. Zaten offroad tutkum yok genellikle arazi gezilerinde kullanıyordum. Bu yüzden beklentilerimi karşılamakta problem yaşamıyor.

Fakat arazi şartların da ciddi anlamda diğer araçlarıma göre konforlu 😊

Uzunluk sebebiyle yaklaşma açıları çok güzel değil. Bu da beklediğim normal bir durum.

Fakat uludağ ın zirvesi olan yedigöllere tereddütsüz gittim geldim. 

Yapılan ekstralar:

Aldığım günün sabahında ilk işim arkada görülen kapalı kabini sökmek oldu. Kabinleri kullanışsız buluyorum bagaj kullanımını benim ihtiyacıma göre sağlayamamakta. Sökülen kabin yerine rollbox montajı yaptırdım.

Pickup sahibi olursam takacağım dediğim  moonvisör montajını yaptırdım. Göreceli kavram benim hoşuma gidiyor.

Aklıma gelen bazı detayları ufak ufak eklemeye devam edeceğim.

Tvlm0k.jpg

j9oVYW.jpg

zaZpNB.jpg

ffifxA.jpg

VtesrE.jpg

KTdTxL.jpg

Bu işi en çok bizim ufaklık sevdi :)

AKb6YE.jpg

• Beğen 23
Yorum bağlantısı
Engin Deniz

Tekrar hayırlı olsun kardeşim. Alınacaklar listemde sırada 4x4 pickup ilk sırada. İnşallah bir gün kısmet olur [emoji4]

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Hayırlı olsun, ben pickup sınıfında iç donanım olarak Navara'ya bayıldım, kısmet Toyota'da imiş. 

Bende de panjur kasa kapama vardı, söktüm kabin taktım :) Sabit kamp malzemeleri anca sığdı. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Burak Kuşçu
Engin Deniz yazdı:

Tekrar hayırlı olsun kardeşim. Alınacaklar listemde sırada 4x4 pickup ilk sırada. İnşallah bir gün kısmet olur emoji4.png

Teşekkür ederim abi, İnşallah gönlüne göre olur senin de :)

Sami Demirpaz yazdı:

Hayırlı olsun, ben pickup sınıfında iç donanım olarak Navara'ya bayıldım, kısmet Toyota'da imiş. 

Bende de panjur kasa kapama vardı, söktüm kabin taktım :) Sabit kamp malzemeleri anca sığdı. 

Teşekkür ederim. Toyota benimde aklımdaydı vergisi biraz dezavantaj 3.0 oluşundan binek arabam da olduğundan dolayı orada biraz ekonomi yapmak durumunda kaldım.

Vergi rekortmeni olmak istemem 😀

Tam ters hareket etmişiz bende biraz daha pickup olarak kullanmak istedim aracı onun için rollbox a döndüm 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Esasında pickup'a yakışan sizdeki :) Ama benim kamp malzemeleri vs baya yer kaplıyor, kabin bana daha fazla yaradı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Burak hayırlı olsun. Arkalara amortisör takılıyor. Daha yumuşak oluyor talebe göre ancak iyi para. Yük vs olmayacak ise makas sayısı azaltmak çözüm oluyor.

• Beğen 1
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay

Hayırlı olsun, pek yakışıklı maşaallah :nazar: 

Bir an gönlüm kaymadı desem yalan olur lakin 13 küsür ortalama yakıtı görünce kendime geldim :D 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Servet Aydın yazdı:

Burak hayırlı olsun. Arkalara amortisör takılıyor. Daha yumuşak oluyor talebe göre ancak iyi para. Yük vs olmayacak ise makas sayısı azaltmak çözüm oluyor.

amortisör yokmu zaten? yay mı takılıyor demek istedin?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
Dogan Arsiray yazdı:

amortisör yokmu zaten? yay mı takılıyor demek istedin?

Amortisör yok direk makas var arkada, ağır yük atılmayacaksa küçük makaslardan bir iki tanesini alıyorlar, arkadaki sertlik ve zıplama hissi azalıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erkan Işık
(düzenlendi)

Arkada saglı sollu kum cuvalı yada zıplmayı keseyım dersen mermer al  kasa tabanına döşe aracda mutlaka amartisör vardır eskı sahıbı söküpatmış olabılır 

tarihinde Erkan Işık tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Arkada makas + amortisor var. 

Sertligi veren makaslar esasinda. Saniyorum ust kasasinda yay + amortisor varmis. 

Bende offroad kitindeki makaslar var ve arkada 300 kg levha var. Hic ziplama yok. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Hasan Karabekiroglu yazdı:

Amortisör yok direk makas var arkada, ağır yük atılmayacaksa küçük makaslardan bir iki tanesini alıyorlar, arkadaki sertlik ve zıplama hissi azalıyor.

Amortisör hidrolik olan şey. Makasın karşılığı ise yay.

Not: ki leri sürekli yanlış yazıyorsunuz. Fırsat buldukça düzeltelim ki eldeki dilimiz bozulmasın.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Bunun kırmızısı bir güzel ki :) Kazasız belasız.

• Beğen 2
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Metin Akbal yazdı:

kırmızı olsun 5 fazla olsun. forumun güncel mottosu.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Metin Akbal yazdı:

Halbuki yanlış değilmiş 😂

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Halbuki yanlış değilmiş [emoji23]
Oysaki çoğu yanlış yazıyor. Neyse ki doğrusu anlaşıldı [emoji16]
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Metin Akbal yazdı:

Oysaki çoğu yanlış yazıyor. Neyse ki doğrusu anlaşıldı emoji16.png

iyi ki varsınız hocam🥰

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
Mehmet Göktürk yazdı:

Amortisör hidrolik olan şey. Makasın karşılığı ise yay.

Not: ki leri sürekli yanlış yazıyorsunuz. Fırsat buldukça düzeltelim ki eldeki dilimiz bozulmasın.

Mesajı hızlıca yazıp okumadan gönderirsen öyle olur tabi,

"Amortisör var helezon yok, direk makas var" şeklinde aklımdan geçirip kelimeyi atlayıp cümlenin bütün anlam yapısını bozmuşum, sanki Navaranın arkası direk makaslara oturuyormuş gibi bir şey çıkmış ortaya :D 

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
iyi ki varsınız hocam[emoji3059]
Seni tanıdığım için o kadar şanslıyım ki [emoji23]
  • Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

"oysaki" kelimesi TDK da istisna olarak geçerek birlikte yazılıyor olsa da teknik olarak incelendiğinde aslında ayrı yazılması gerekeceklerden biri imiş orjinalinde. "oradaki buradaki biryerdeki" türünde yer belirten bir durum yok. OYSA bağlacını değiştiren bir "ki" bu.. Kelimeleşmiş. Benzer şekilde "halbuki" var.. Bunun da orjinali aslında "hal bu ki" ama işte öyle yazılmıyor.

Bizde daha çok ayrı olmayanları ayırma şeklinde çok hata yapılıyor. Oradaki buradaki şuradaki türündeki anlamlarda kesinlikle ayrılmaz arkadaşlar. Dolar 8.1. YTD.

• Beğen 2
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök
(düzenlendi)
Mehmet Göktürk yazdı:

Dolar 8.1. YTD.

biz dolara bakmıyoruz hocam :D 

tarihinde Ali Gök tarafından düzenlendi
  • Beğen 4
Yorum bağlantısı
Burak Kuşçu
Servet Aydın yazdı:

Evet abi aslında yükseltme kiti ile beraber böyle bir değişiklik düşünmüştüm. Fakat neredeyse araç bedelinin %10 u kadar bir maliyeti oluyor :) Biraz tuzlu geldi açıkçası şimdilik bu şekilde devam. 

Yorum bağlantısı
Fatih Evcin

Hayırlı olsun Burak. Çok yakışıklı olmuş :)  fotoğraflar  Alaadinbey'de çekilmiş, oralara yakın mısın? 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Burak Kuşçu
Fatih Evcin yazdı:

Hayırlı olsun Burak. Çok yakışıklı olmuş :)  fotoğraflar  Alaadinbey'de çekilmiş, oralara yakın mısın? 

Teşekkür ederim :) Evet iş yerimin önünde çekmiştim. beklerim...

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Çok büyük araba, yolda epey heybetli duruyor. Hayırlı olsun. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...