İçeriğe Yönlendir

Motor Yağsızken Anlık Marş Basmak

M.Cenk Taşcı

Recommended Posts

M.Cenk Taşcı

merhabalar. dıştan takma tekne motorunun bakımı esnasında, bakımı yapan usta motor yağını boşalttıktan sonra, peşpeşe iki kez anlık marş basıp, motor çalışmadan hemen kapattı. bu esnada açık karter tapa deliğinden bir iki kaşık kadar yağ da çıktı. bunu yapmayalım desem de, ''yataklar zaten yağlı birşey olmaz.farklı kalınlıkta yağ koyuyoruz. yağ filtresindeki yağ da çıksın '' falan dedi. 

bakımları sonlayıp, içindeki yakıtı bitirme amaçlı 10 dk kadar rölantide çalıştırdık.herşey normaldi.

motor japon. her zaman ilk çalıştırmada 5 saniye oil testi ışığı yakıp, sorun yoksa söndüren bir sistemi var. bundan yola çıkarak japonlar 5 saniyede yağı ölçüyor azsa veya yoksa motoru kapatıyor. demek ki öyle saniyelik yağsızlıktan birşey olmaz diye düşünsem de, acaba ustanın bu yaptığı şey bir sorunlar başlangıcı olur mu? içim rahat değil. bu işlem bir sorun başlangıcı olursa ne kadar zamanda belli eder, ne gibi belirtiler verir acaba? mesela yağda gözle seçilen bir çapaklanma olabilir mi? ya da devir saatinden mi belli eder acaba? konulara hakim arkadaşlar yardımcı olabilir mi? teşekkürler

Yorum bağlantısı
Mert Emre ŞAMCI

2 kere marş basmakla hiçbir şey olacağını sanmıyorum. Ustanın dediği mantıksal olarak doğru bana göre. 

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Japon motoruysa korkmayın;

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Fedai Özoğlu

Bence gereksiz. Sonucta sen ne yapsan içindeki eski yağı tamamen temizlemek mümkün değil. İki marşla birşeyde olacağını zannetmiyorum.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Tayfun Aydın
Harun Kocaçalışkan yazdı:

Daha önce 4 arabayı karşılaştırmalı izlemiştim. Honda ciddi anlamda iyi motor yapıyor dedirtiyor adama..

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
M.Cenk Taşcı
Caner Tek yazdı:

Araç motorunda yağ çubuğundan hava basarak kalan yağların atıldığını gördüm, epey yağ çıkıyor.

sağolun, faydalı bilgi. bizde motor içine hava da sıktık ama hava tabancası ucu hava sıktığımız delikte orantısız kaldı. sanırım ondan pek yağ çıkmadı.

Yorum bağlantısı
Mert Emre ŞAMCI
Harun Kocaçalışkan yazdı:

Neden bilmiyorum ama ben bu tür videoları izleyemiyorum??? Çok üzülüyorum izlerken :D Gerçekten komik ama cidden çok üzülüyorum. O motorun can verip kendini bıraktığı an kanımı donduruyor resmen. En acı belgeselleri en ağır ameliyatları otopsileri izlerken içim kötü olmuyor ama bunu izlerken baya kötü olmuştum. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
M.Cenk Taşcı
Mehmet Göktürk yazdı:

Birşey olmaz. Ancak gerek de yokmuş. eski yağ zehir mi?

teşekkürler üstad. keşke ısrarla engel olaydım. olan oldu artık umarım bir soruna yol açmaz. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

bişey olmaz ağğbiiğhhhh, aa tühh nasıl oldu yahu....

gereksiz bir iş yapmış, iyi ki deniz motorları bizim arabadakilarden daha dayankılı ama böyle gereksiz işlemlere.

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
M. Asım Kahraman

O da bir şey mi, henüz araçlarla ve bakımlarıyla ilgili pek tecrübe sahibi olmadığım yıllarda eski kasa bir cliom vardı, rastgele bir ustaya yağ değişimine gittim adam beni değişimden önce motoru yıkamak gerekir diye ikna etti. Ama motor içi yıkama... Eski yağı boşalttıktan sonra iki litre kadar mazot koyup marşa bastı ve 3-4 sn kadar devirlendirip stop etti. Mazotun karterden süzülmesini bekleyip yeni yağı koydu. Kendince motorun temizlendiğini iddia etti. Ustanın baya yaşı da vardı. Ben de eski kulağı kesiklerden bir usta buldum diye sevinmiştim ama işi bilenler zararlı bir iş yapıldığını söylediler. Eskiden mazotla motor içi yıkama diye bir adet varmış sanırım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
M. Asım Kahraman yazdı:

Eskiden mazotla motor içi yıkama diye bir adet varmış sanırım.

v8 fındık amerikan falansa birşey olmazdı.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Gerçekten yıkamak isteyen yağ koyar ucuz çalıştırır 15 dakika.. boşaltır. ama o da gereksiz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
M. Asım Kahraman
(düzenlendi)
Çağlar Bayur yazdı:

v8 fındık amerikan falansa birşey olmazdı.

Evet doğrudur, fındıksı bir v8 idi ama Amerikalı değildi.

Yok bildiğimiz 8 valf idi 😃

tarihinde M. Asım Kahraman tarafından düzenlendi
Ekleme
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Ersin Gökdemir
Mehmet Göktürk yazdı:

Gerçekten yıkamak isteyen yağ koyar ucuz çalıştırır 15 dakika.. boşaltır. ama o da gereksiz.

Eskiden olan adet buydu. Yapmışlığım var.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...