İçeriğe Yönlendir

Megane 2 Airbag Sargı (Döner Kondaktör) Arızası ve Çözümü

Oğuzkan Erışık

Recommended Posts

Oğuzkan Erışık

Megane 2 ve scenic araçlarda kronik olan airbag sargı arızası geçen hafta başıma geldi. 

Bu hafta sorunu çözdük. 

Arıza sebebi üretimde yapılan bir yanlış hesaplama gibi görünüyor. Alta yükleyeceğim fotoğrafta iç içe geçen 2 adet dişli var. Bu 2 dişlinin arasında küçük bir çark var. Büyük dişlilerin aynı eksende boşlukları mevcut. Bu da aradaki çarkın, senteden çıkıp sargı kablosunu sarma/boşaltma işlemini doğru yapmamasına sebep veriyordu. Gerilme kasılma katlamalar yaşandığından dolayı kablo kopuyor veya kırılıyor. 

I6Zzrs.jpg

İç içe geçen dişlilerin arasına 3d yazıcı ile yapılan bir halka koyup arada oluşan boşluğu aldık. Küçük çarkımız artık senteden atlamayacak. 

Bu işlemler için önce airbag sökülüyor sonra direksiyon simidi. En sonra kondaktör sökülüp içi açılıyor. 

Benim aracımda daha önce sargı kopmuş. Açtığımızda ufak bir şok geçirdik. İnsan hayatına 2 kuruş değer vermeyen karakter yoksunu insanlar, kopan sargıyı söküp atmış gelen tesisata direnç atmışlar. Dirençler yerinden oynayınca arıza lambası yandı. Direnç yerindrn oynamasa airbagler aktif diye düşünüp kullanmaya devam edecektim belki de işe yaraması gereken yerde açılmayacağı için kötü sonuçlarla karışalacaktık. 

Yeni sargı kablosunu pinlere lehimleyip montajı tamamladık. 

Dirençleride söküp tesisatı olması gereken hale getirdik. 

I64RSq.jpg

I645fh.jpg

Şuan sistemde bir sıkıntı yok çok şükür. Cem abime teşekkürlerimi iletiyorum 😊

• Beğen 6
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Airbag arızası için CLIP ile bir de son kontrol edilirse iyi olur.

Elinize sağlık.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Sani Gerşon yazdı:

Airbag arızası için CLIP ile bir de son kontrol edilirse iyi olur.

Elinize sağlık.

Clip ile bütün sensörlere ve beyinlere bakıldı Sani abi hafızada duran hatalar silindi. 

Teşekkür ederim. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Mustafa Tüfekçi yazdı:

Şaka gibi

Geçmiş olsun

Şans eseri yaşıyoruz bu hayatı diyordu galiba bir şair 😀 teşekkürler

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...