İçeriğe Yönlendir

Fabia Sigorta Atma Sorunu

Mesut Kara

Recommended Posts

Mesut Kara

Herkese merhaba 2008 fabia 1.4 tdi aracımda sigorta taktığım gibi atıyor, sigorta göster ışığı ve park lambasına bağlı arızayı nasıl tespit edebilirim avometre,multimetre gibi bir cihazla mümkün mü acaba  

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Farları açınca mı atıyor, takar takmaz mı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

genelde plaka lambasında su alma sonucu kısa devre oluşmuşsa? sigorta atıyorsa bir yerde kısa devre var demektir

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mesut Kara
Çağlar Bayur yazdı:

genelde plaka lambasında su alma sonucu kısa devre oluşmuşsa? sigorta atıyorsa bir yerde kısa devre var demektir

Olabilir geçen kış aldım böyle bir sorun yoktu, bu yılda yağmurdan 2 gün sonra falan oldu, ne yapmam lazım peki abi 

Mehmet Göktürk yazdı:

şemasını bulun. ilgili yerleri tek tek sökmeye başlayın.

Şemayı nereden temin edebilirim rica etsem

Harun Kocaçalışkan yazdı:

Farları açınca mı atıyor, takar takmaz mı.

Farları açınca çıt diye atıyo

Yorum bağlantısı
Aytac Sakal
(düzenlendi)

Farları stopları plaka lambasını soketleri tek tek ayırıp deneyin.Arizalı nokta bulunur.

tarihinde Aytac Sakal tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mesut Kara
Aytac Sakal yazdı:

Farları stopları plaka lambasını soketleri tek tek ayırıp deneyin.Arizalı nokta bulunur.

Hocam farlarda sorun yok, gösterge ışığı ve plaka lambası sigorta bu ikisinde

Yorum bağlantısı
Hamit inan

Farların soketleri çıkar sigortayı değiştir. Atma yoksa far düğmesinden farı aç. Peşinden soketleri tek tek tak. Kısa devre olanı taktığında atacaktır. 
Bunları çıkarıp sigortayı taktığında atıyorsa plakalığa falan bakarsın

Yorum bağlantısı
Mesut Kara
Mehmet Yıldız 1 yazdı:

Farların soketleri çıkar sigortayı değiştir. Atma yoksa far düğmesinden farı aç. Peşinden soketleri tek tek tak. Kısa devre olanı taktığında atacaktır. 
Bunları çıkarıp sigortayı taktığında atıyorsa plakalığa falan bakarsın

Cahilliğime verin farkarda sorun olsa, farların sgortası atmaz mı gösterge ışığıyla, park lambasıyla bağlantısı nedir?

Yorum bağlantısı
Hamit inan
Mesut Kara yazdı:

Cahilliğime verin farkarda sorun olsa, farların sgortası atmaz mı gösterge ışığıyla, park lambasıyla bağlantısı nedir?

Estağfurullah benim dalgınlığım. Haklısın

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Sigorta yerine 12volt h4 h1 veya h7 ampül bağla. Ampülün iki ucu sigorta yuvasına girecek. Sisteme bağlı ne varsa tek tek çıkar.. Kısa devre kalktığı vakit ampülün ışığı azalacak. Habire sigorta atıp sisteme daha fazla hasar vermeyecek

• Beğen 4
  • Teşekkür 2
Yorum bağlantısı
Mesut Kara
Servet Aydın yazdı:

Sigorta yerine 12volt h4 h1 veya h7 ampül bağla. Ampülün iki ucu sigorta yuvasına girecek. Sisteme bağlı ne varsa tek tek çıkar.. Kısa devre kalktığı vakit ampülün ışığı azalacak. Habire sigorta atıp sisteme daha fazla hasar vermeyecek

Abi çok teşekkür ederim bilgini paylaştığın için, sisteme bağlı olanları nasıl çıkaracağım iç düğme ışıklarıda buraya bağlı klima açma kapama kademe ışığı, kestirme bi yolu var mı saygılar.

Yorum bağlantısı
Mesut Kara

Far soketlerini söktüm, park sinyal, anarya soketini çıkardım gösteergeyi söktüm plaka lambalarını soketlerini söktüm, hala kısa devre var

Yorum bağlantısı
Aytac Sakal

Kablo yada soket , tek tek ayrılıp ölçü aleti ile bakılacak.

Iyi bir elektrikçi varsa projeden bakıp ölçü aleti ile arızayı bulacaktır bence  yüksek ihtimal soket.

Yorum bağlantısı
Mesut Kara
(düzenlendi)
Aytac Sakal yazdı:

Kablo yada soket , tek tek ayrılıp ölçü aleti ile bakılacak.

Iyi bir elektrikçi varsa projeden bakıp ölçü aleti ile arızayı bulacaktır bence  yüksek ihtimal soket.

Soketten kastınız far açma düğmesi mi?

tarihinde Mesut Kara tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Aytac Sakal

Farların stopların park lambalarının soketleri çağlar abinin dediği gibi buralarda sıkça sorun yaşanabiliyor.

Yapilacak arıza takibi bence net iyi bir elektrikçi tek tek ölçü aleti ile dolaşıp kısa devreyi bulacak.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mesut Kara
Aytac Sakal yazdı:

Farların stopların park lambalarının soketleri çağlar abinin dediği gibi buralarda sıkça sorun yaşanabiliyor.

Yapilacak arıza takibi bence net iyi bir elektrikçi tek tek ölçü aleti ile dolaşıp kısa devreyi bulacak.

Haftasonu hallettircem teşekkür ederim yardımınız için, ben kendimce ölçtüm ama profesyoneö değilim bu konu da far açma düğmesinden şüpheleniyorum nasıl test ederim ama hiçbir fikrim yok 

Yorum bağlantısı
Aytac Sakal
(düzenlendi)

Ölçü aletini direnç konumuna (ohm) alacaksınız ve devredeki tüm elemanları lambaları sigortayı vesaire sökeceksiniz.Tek tek bağlayıp bakacaksınız .Ölçü aleti dijital ise genelde OL gösterir.Mega ohm yada Kilo Ohm da görebilirsiniz ancak düşük direnç görmeye başlarsanız problem var demektir.

Anahtarda aydınlatma varsa söküp ondan başlayın belki lambada kısa devre vardir

tarihinde Aytac Sakal tarafından düzenlendi
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mesut Kara
(düzenlendi)
Aytac Sakal yazdı:

Ölçü aletini direnç konumuna (ohm) alacaksınız ve devredeki tüm elemanları lambaları sigortayı vesaire sökeceksiniz.Tek tek bağlayıp bakacaksınız .Ölçü aleti dijital ise genelde OL gösterir.Mega ohm yada Kilo Ohm da görebilirsiniz ancak direnç görmeye başlarsanız problem var demektir.

Anahtarda aydınlatma varsa söküp ondan başlayın belki lambada kısa devre vardir

Bütün soketleri dediğiniz gibi buzer konumda bi uç gövde de, bi uç soketlerde kontrol ettim hiçbirinde sesli uyarı vermedi, bahsettiğim far anahtarını nasıl test edicem bilmiyorum yaklaşık 8 pinli falan sanırım dişi kısmını kontrol ettim onda da ölçü aleti sorun yok dedi.

tarihinde Mesut Kara tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Aytac Sakal
Mesut Kara yazdı:

Bütün soketleri dediğiniz gibi buzer konumda bi uç şasede bi uç soketlerde kontrol ettim hiçbirinde sesli uyarı vermedi, bahsettiğim far anahtarını nasıl test edicem bilmiyorum yaklaşık 8 pinli falan sanırım dişi kısmını kontrol ettim onda da ölçü aleti sorun yok dedi.

Anahtarda dahili aydinlatma varsa ona bakın , birde anahtar devresini bilmek gerekir.

Buzzer değilde direnç kademesinde bakmanızı tavsiye ederim.

Yorum bağlantısı
Mesut Kara
Aytac Sakal yazdı:

Anahtarda dahili aydinlatma varsa ona bakın , birde anahtar devresini bilmek gerekir.

Hiç fikrim yok bu konuda belki basit bi yolu vardır diye sordum, dahili aydınlatması içerisinde ki kendi ışığı onun dışında yoktur heralde :)haftasonu götürcem arabayı en kısa yoldan çözme derdindeydim :)

Yorum bağlantısı
Aytac Sakal
Mesut Kara yazdı:

Hiç fikrim yok bu konuda belki basit bi yolu vardır diye sordum, dahili aydınlatması içerisinde ki kendi ışığı onun dışında yoktur heralde :)haftasonu götürcem arabayı en kısa yoldan çözme derdindeydim :)

Aslında profesyonel müdahale daha iyi olur sürekli sigorta attırmak risk elektrikçi sürekli sigorta bağlayıp attıtırıp arıza bulmaya çalışıyorsa bence uzak durun ölçü aleti bu işte en net sonucu verir.

Geçmiş olsun...

Yorum bağlantısı
Mesut Kara
Aytac Sakal yazdı:

Aslında profesyonel müdahale daha iyi olur sürekli sigorta attırmak risk elektrikçi sürekli sigorta bağlayıp attıtırıp arıza bulmaya çalışıyorsa bence uzak durun ölçü aleti bu işte en net sonucu verir.

Geçmiş olsun...

Ölçü aletiyle ölçüyorum hocam sigorta takmıyorum, umarım işinin ehline denk gelirim umudum az olsa da :))

Yorum bağlantısı
Aytac Sakal
Mesut Kara yazdı:

Ölçü aletiyle ölçüyorum hocam sigorta takmıyorum, umarım işinin ehline denk gelirim umudum az olsa da :))

Çözülür dert etmeyin bazen kendi kendine bile düzeldiği oluyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mesut Kara
Aytac Sakal yazdı:

Çözülür dert etmeyin bazen kendi kendine bile düzeldiği oluyor.

Dert etmek istemem bizim şehirde ufak şeyler bile dert oluyo inanın yüksek amper sigorta takıp hallettik demeseler iyi bari :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...