İçeriğe Yönlendir

Hele Gelin Şu Kamerayı Bi Bağlayalım.

Emrah Altun

Recommended Posts

Emrah Altun

Herkese marhabalar.

@Hasan Sancak kardeşim ile Aliexpress üzerinden bir araç kamerası aldık. Ürün linki şurada. Eski aracımda kullandığım ve memnun kalmış olduğumdan dolayı aynısını sipariş ettik. Vergiler dahil 310tl ye mal oldu. Dedik bu kadar para verdik bir daha elektrikçiye bağlatmaya para vermeyelim diye biz bağlayalım dedik. Ben Öğretim Görevlisiyim, Hasan da Mühendis heralde yaparız dedik. forumcak bir el atın da yüzümüz yere düşmesin bari :) 

Kameranın bağlantı şeması şöyle:

vt4D9f.jpg

Aracın sigorta şeması ise şöyle:

0mKe1r.jpg

Kırmızı kabloyu mu keselim mavi kabloyu mu?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cem Işık

Emrah hazır montaj yapılmamışken, Kamera park kiti alsaydın da park kitli olarak montaj yapsaydın daha iyi olurdu. Araba park halindeyken de çekim yapardı.

Şu an Kontak açıkken 12 v veren bir sigortadan elektrik alınacak düz mantık (yap desen yapamam ama mantığı öyle :) )

Ben öyle yapmadım, pişmanım :)

Yorum bağlantısı
Hasan Sancak

Ürün için sigorta kutusundan bağlantı almayı düşünüyoruz. Fakat her sigortanın görevi farklı. Bu konu ile alakalı biraaz bilgi eksikliğimiz var sanırım. :)

Yorum bağlantısı
Emrah Altun
Hasan Sancak yazdı:

Ürün için sigorta kutusundan bağlantı almayı düşünüyoruz. Fakat her sigortanın görevi farklı. Bu konu ile alakalı biraaz bilgi eksikliğimiz var sanırım. :)

Biraz mı :) 

Sigorta kutusunun yerini 3 günde bulduk.

Cem Işık yazdı:

Emrah hazır montaj yapılmamışken, Kamera park kiti alsaydın da park kitli olarak montaj yapsaydın daha iyi olurdu. Araba park halindeyken de çekim yapardı.

Şu an Kontak açıkken 12 v veren bir sigortadan elektrik alınacak düz mantık (yap desen yapamam ama mantığı öyle :) )

Ben öyle yapmadım, pişmanım :)

Benim araç gece site bahçesinde sabah iş yeri otoparkında oluyor oralarda da kamera var diye gerek de görmedim aslında.

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Cem Işık

Kontak açıkken 12 v veren bir sigorta bulunacak, ona paralel bağlanacak aslında basit işlem ama dediğim gibi yap desen yapamam ben de:)

Biz böyle bir ürün kullanmıştık. @Mehmet Cihat  kardeşim yaparken ben izlemiştim, izlerken kolay geliyor:)

https://www.gittigidiyor.com/otomobil-motor-aksesuar/viofo-fuse-tap-atc-tip-sigorta-kutusu-baglanti-aparati_pdp_630409487?utm_source=google-pla&utm_medium=paid-search&utm_content=444184503759&utm_term=102652012545&ga_prodid=630409487&ga_merchantid=102347227&sc_gcsp=gg&gclid=EAIaIQobChMI5vO79Zmq7QIV2OJ3Ch3PXgZiEAsYCiABEgKeh_D_BwE

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emrah Altun
Cem Işık yazdı:

Kontak açıkken 12 v veren bir sigorta bulunacak, ona paralel bağlanacak aslında basit işlem ama dediğim gibi yap desen yapamam ben de:)

Biz böyle bir ürün kullanmıştık. @Mehmet Cihat  kardeşim yaparken ben izlemiştim, izlerken kolay geliyor:)

https://www.gittigidiyor.com/otomobil-motor-aksesuar/viofo-fuse-tap-atc-tip-sigorta-kutusu-baglanti-aparati_pdp_630409487?utm_source=google-pla&utm_medium=paid-search&utm_content=444184503759&utm_term=102652012545&ga_prodid=630409487&ga_merchantid=102347227&sc_gcsp=gg&gclid=EAIaIQobChMI5vO79Zmq7QIV2OJ3Ch3PXgZiEAsYCiABEgKeh_D_BwE

O zaman 20A sürücü elektrikli camı olur gibi.

Yorum bağlantısı
Hamit inan
(düzenlendi)
Cem Işık yazdı:

Kontak açıkken 12 v veren bir sigorta bulunacak

direk çakmak sigortasından alınır. Fakat 3 kablo var. Tam olması için 3. kablonun fonksiyonuna bakmak lazım. ACC ne demek ise ?
Teyplerdeki kontak ucu imiş.
ACC (kırmızı), yalnızca aracın kontağı açıldığında araç ses sistemine ve diğer aksesuarlara + 12V güç sağlar. BAT veya Pil olarak da adlandırılan sabit ( sarı ), pilden kalıcı + 12V güç sağlar. Bu, kontak kapatıldığında radyonun ayarları (örneğin kaydedilmiş radyo istasyonları) korumasına izin verir.

tarihinde Mehmet Yıldız 1 tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

37 numarada elektrik var mı bakılacak. Sonra aparatla (üstünde 2 tane sigorta yuvası bulunan) ordan alınabilir. Önceden sigorta varsa devreyi tamamlayın, üstünde şu an sigorta yoksa aparatın sadece 2 numaralı yuvasına sigorta takarak elektriği alın.

Aparatın linki

Yorum bağlantısı
Hamit inan
(düzenlendi)

Emrah araç tam ney ?
Araç teybinin soketine ulaşabilirsen bir ölçü aleti al. DC konuma al. Kontak kapalı iken +12 V ve şaseyi bul. Sarıyı +12 olana siyahı şaseye yani eksiye bağlayacaksın. 
Kontağı açtıktan sonra ölçü aletinin ucu yine şase ucunda yani siyahta olacak. Kontak açılınca gelen bir + uç daha bulacaksın. Kontağı açınca güç gelir kapatınca kesilir. ACC yazanı da ona bağlayacaksın.

tarihinde Mehmet Yıldız 1 tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Emrah Altun
(düzenlendi)
Emre Şimşek yazdı:

37 numarada elektrik var mı bakılacak. Sonra aparatla (üstünde 2 tane sigorta yuvası bulunan) ordan alınabilir. Önceden sigorta varsa devreyi tamamlayın, üstünde şu an sigorta yoksa aparatın sadece 2 numaralı yuvasına sigorta takarak elektriği alın.

Aparatın linki

Kabloların ucu kendinden aparatlı

K5EQus.png

Bu arada şöyle de bi tablo koymuşlar.

rn6DAp.png

Mehmet Yıldız 1 yazdı:

Emrah araç tam ney ?

Profilimdeki gibi. Civic FC5

tarihinde Emrah Altun tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Hasan Sancak

Peki diyelim 29 numaralı sigortaya bağlayacağız. (ön aksesuar güç prizi) bu sanırım çakmaklık oluyor. Peki bu sigortadan araç sigorta kutusunda birden fazla mı oluyor? Yoksa aynı yere bu zımbırtıyı mı takacağız birlikte?

Yorum bağlantısı
Muhammet  Ölmez

Ben fiestaya kamera bağlarken boş duran sigorta yuvalarından hangisi kontak ile etkin hale geliyor diye kontrol ederek bağlamıştım. Sarı kabloyu anahtar kontakta değil iken de etkin olan bir yere, kırmızıyı ise kontakla beraber etkinleşen bir yere bağlamanız gerekli. Yukarıda linki olan Novelcar dükkanından aldığım aparat ile bağlamıştım. Fuse tap diyorlar galiba. Benim aldığım kabloda akü hangi gerilim değerindeyken kameranın kendisini kapatması gerektiğini seçebiliyorduk, yoksa takılı unuttuğum zamanlarda aküyü bitirirdi gibime geliyor.

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

O zaman iş daha kolay. Oradan 10’luk sürekli elektrik veren bir tane bulunacak. Bir tane de kontağı açınca elektrik veren bulunacak ve takılacak.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

O kadara gerek yok. Tavan lambasına kontak geliyorsa direk paralel olur biter. Ben öyle yaptım daha kolay kablo yetiştirme uzatma getirme derdi yok.

Şu an Kontak açıkken 12 v veren bir sigortadan elektrik alınacak düz mantık (yap desen yapamam ama mantığı öyle [emoji4] )
Ben öyle yapmadım, pişmanım [emoji4]
Akü 2. gününde bitti benim iptal etmek zorunda kaldım :)
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

ACC aksesusar demek.

Bu durumda kırmızı 1 numaralı, sarı 29 numaralı sigortaya bağlanmalı.

Yorum bağlantısı
Tahir Ak
Herkese marhabalar.

[mention=54459]Hasan Sancak[/mention] kardeşim ile Aliexpress üzerinden bir araç kamerası aldık. Ürün linki şurada. Eski aracımda kullandığım ve memnun kalmış olduğumdan dolayı aynısını sipariş ettik. Vergiler dahil 310tl ye mal oldu. Dedik bu kadar para verdik bir daha elektrikçiye bağlatmaya para vermeyelim diye biz bağlayalım dedik. Ben Öğretim Görevlisiyim, Hasan da Mühendis heralde yaparız dedik. forumcak bir el atın da yüzümüz yere düşmesin bari [emoji4] 

Kameranın bağlantı şeması şöyle:
vt4D9f.jpg

Aracın sigorta şeması ise şöyle:
0mKe1r.jpg

Kırmızı kabloyu mu keselim mavi kabloyu mu?
bu ekip kamerayı arabaya değil, arabayı kameraya takar be ;)
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Şasi kontak ve akü.. 

Kontrol kalemi ile bakılabilir. 

Şasi sağlam bir yerden alınır. 

Akım düşük olduğu için. Akü, sigorta kutusundaki sağlam bir hattan. 

Kontak da yine sağlam bir hattan alınabilir.. Sağlamdan kastım 10 amper olsun yeter. 

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Ben olsam tepe lambasına paralel bağlardım, hem kilitler açılınca aktif olurdu, hem de kilitlenince bir süre sonra gücü keserdi. Ona bağlı sıkıntılı bir cihaz da olmadığından bana daha güvenli geliyor. Ama sigorta panosudna tavan aydınlatmayı göremedim, belki cam tavan sigortası ile aynıdır.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Haluk Şentürk

gayet güzel anlatmış hala montaj yapmadıysanız bir izleyin derim

video

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...