İçeriğe Yönlendir

2021 Lpg Ruhsata İşletme

Mahir CAN

Recommended Posts

Mahir CAN

Öncelikle herkese merhaba forum da yeniyim. Bir Sorum Olacak

Aracım Ford Focus 2001 Ambiante.Aracıma Muaneden sonra  Lpg taktırdım.Yanlız 2 sene oldu Ve İzmir de yaptım bu işlemi şuan gaziantepteyim.Bunu Ruhsata işletmem için ne yapmam gerekiyor nasıl bir yol izlemem lazım. ? 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Önce işlem yapılan bayi ile görüşüp montajın son yönetmeliğe uygunluğunu sorun. Sonra gidip evrakları alın ya da yollasınlar. Proje fatura vs birkaç evrak lazım. Ardından noterden ruhsata işletme. En son muayene. Ben böyle yapmıştım. Sorunsuz bitti. 

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Mahir CAN yazdı:

Öncelikle herkese merhaba forum da yeniyim. Bir Sorum Olacak

Aracım Ford Focus 2001 Ambiante.Aracıma Muaneden sonra  Lpg taktırdım.Yanlız 2 sene oldu Ve İzmir de yaptım bu işlemi şuan gaziantepteyim.Bunu Ruhsata işletmem için ne yapmam gerekiyor nasıl bir yol izlemem lazım. ? 

Fatura, sızdırmazlık ve projeyi almanız gerek montaj yapan bayiden. Sonra muayene istasyonu, sonra da ruhsat için noter. 2019'da öyle yapmıştım. Değişti ise bilmiyorum.

Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Önce işlem yapılan bayi ile görüşüp montajın son yönetmeliğe uygunluğunu sorun. Sonra gidip evrakları alın ya da yollasınlar. Proje fatura vs birkaç evrak lazım. Ardından noterden ruhsata işletme. En son muayene. Ben böyle yapmıştım. Sorunsuz bitti. 

Hibrite lpg takmadınız inşallah :D

• Beğen 2
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Murat Sahın yazdı:

Fatura, sızdırmazlık ve projeyi almanız gerek montaj yapan bayiden. Sonra muayene istasyonu, sonra da ruhsat için noter. 2019'da öyle yapmıştım. Değişti ise bilmiyorum.

Hibrite lpg takmadınız inşallah :D

😁😁

Acaba ben önce muayene mi olmuştum. Hatırlayamadım valla 

ben önce notere gittim. Eminim. Çünkü şöyle düşünmüştüm; ruhsatta lpg yazmayan arabayı muayenede nasıl kontrol edecekler demiştim. O yüzden önce notere gitmiştim. 

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

😁😁

Acaba ben önce muayene mi olmuştum. Hatırlayamadım valla 

ben önce notere gittim. Eminim. Çünkü şöyle düşünmüştüm; ruhsatta lpg yazmayan arabayı muayenede nasıl kontrol edecekler demiştim. O yüzden önce notere gitmiştim. 

Peki lpgnin gerekli şartnameye uygun montaj yapıldığını gösterir tüvtürk evrakı olmadan ruhsata nasıl işleyecek noter? :D

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Murat Sahın yazdı:

Peki lpgnin gerekli şartnameye uygun montaj yapıldığını gösterir tüvtürk evrakı olmadan ruhsata nasıl işleyecek noter? :D

Doğru. O zaman önce muayene olduk :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin

Yanlış mı hatırlıyorum bilmiyorum da montaj yapan il ile muayene ili aynı olması lazım mıydı?

Yorum bağlantısı
M. Asım Kahraman
Fatih Evcin yazdı:

Yanlış mı hatırlıyorum bilmiyorum da montaj yapan il ile muayene ili aynı olması lazım mıydı?

Montaj yapan firmanın, sadece o ildeki makine mühendisleri odasında kaydı olduğu için böyle bir kural vardı, değişti mi bilmem.

Yorum bağlantısı
M. Asım Kahraman
(düzenlendi)

Ben de uzak bir ilden araç almıştım, sahibi yenice lpg taktırmış ama işletmemişti muayeneye bur buçuk yıl vardı. İşletmek istediğinde evraklarını sana yollarım demişti fakat vakit geldiğinde farklı il kuralı önüme çıktı. LPG atikerdi, bulunduğum ildeki en yakın Atiker bayisine gidip durumu anlattım, o zaman için 100 tl karşılığında fatura kesip tüm evraklarını hazırlayıp montaj sorumluluğunu üstlenerek belgeleri teslim etti. Önce makine mühendisleri odasında tadilat onayı alıp ardından muayeneye girmiştim. 

Noter kısmını net hatırlayamadım

tarihinde M. Asım Kahraman tarafından düzenlendi
Bilgi düzeltme
Yorum bağlantısı
M. Asım Kahraman

Bir de şunu hatırlatayım, taktıralı 2 yıl oldu demişsiniz. Lpg tankının tarihine bakın, tespit muayenesinde tankın imal yılını takip eden yıl sonuna kadar en geç işletilmesi zorunlu tutuluyor diye biliyorum. Örneğin tank üzerinde 2019 yazıyorsa, 2020 yıl sonuna kadar işletilmesi gerekliydi en geç.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
M. Asım Kahraman yazdı:

Ben de uzak bir ilden araç almıştım, sahibi yenice lpg taktırmış ama işletmemişti muayeneye bur buçuk yıl vardı. İşletmek istediğinde evraklarını sana yollarım demişti fakat vakit geldiğinde farklı il kuralı önüme çıktı. LPG atikerdi, bulunduğum ildeki en yakın Atiker bayisine gidip durumu anlattım, o zaman için 100 tl karşılığında fatura kesip tüm evraklarını hazırlayıp montaj sorumluluğunu üstlenerek belgeleri teslim etti. Önce makine mühendisleri odasında tadilat onayı alıp ardından muayeneye girmiştim. 

Noter kısmını net hatırlayamadım

Bende lpg işli olmayan bir aracımı satmıştım , o çocukta yeni faturadan bahsetmişti.

Yorum bağlantısı
Mahir CAN

Yazdıklarınız ve bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim.Biraz araştırma yaptım sizlerin söylediği gibi gelişiyor işleyiş. 2021 Yönetmeliği nasıl oldu acaba değişkenlik varmı birde bugun gidip sanayide öğrenelim net bir bilgi bulursam yine buraya yazarım. 

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Ben projeyi alınca farklı ilde muayene yaptırmıştım tabi sene 2010.

Birde yeni aracıma işletirken proje tarihi eski olunca ceza ödetti emniyet :) Tadilat 1 ay içerisinde işlenmesi gerekiyor diye.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...