İçeriğe Yönlendir

Fiesta 1.4 TDCI Yağ İkazı Yanıyor

Emre Dokuyan

Recommended Posts

Emre Dokuyan

Arkadaşlar merhaba,
Aracım 2012 model 1.4tdci, şu aralar hava sıcaklıkları gece -20ye kadar düşüyor ve 2 gün hiç çalıştırmadıktan sonra bugün sabah aracımı çalıştırdım. Sarı, altı tırtıklı çizgili yağ uyarısı ekranda yandı ve 10 dakika falan sönmedi. Arkadaşım beni aldığı için aracı kapatıp bıraktım öyle. Buralarda havalar şu 2 haftadır falan soğuk. Buna ne sebep olmuş olabilir? Bu arıza uyarısıyla aracı kullanmamda bir sıkıntı var mıdır? Şimdiden çok teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Süleyman Can

Bildiğim kadarı ile yağ ikaz lambası sarı değil kırmızı yanar. Çay demliğine benzeyen de bir sembolü vardır. Sarı renkli olup altı tırtıklı dediğinize en yakın hava lastik basınç ikazı lambası var. Sembolü internetden de aratıp görselini paylaşmanız daha iyi olur.

Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

Yağ seviyesi ile alakalı olabilir kontrol etmekte fayda var.Belki akışkanlık azaldığı için saçmalamış olabilir soğuk yüzünden.

Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Emre Dokuyan yazdı:

Sarı, altı tırtıklı çizgili yağ

bunun anlamı bildiğim kadarı ile yağ eksikliği. 

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

Sırası ile filtre, yağ müşürü ve yağ pompası kontrol edilmeli. Ayrıca kızdırma bujilerini de kontrol ettirin. Isıtma iyi olmazsa zor çalışır ve motor sapıtabilir çalışsa dahi. 

Yorum bağlantısı
Emre Dokuyan
Mustafa Yanar yazdı:

Teyp ekranında açıklama olarak ne yazıyor. 

Motor yağı değişim zamanı diyor. Servis zamanı gibi bir şey.

Metin Taşcı yazdı:

O ışık yağa mazot karıştığını göstetir, yağ seviyenizde artma var mı bi kontrol edebilir misiniz? 

Yağa mazot karışmasının sebebide dpf rejenerasyon işlemi sırasında pistona yollanan fazla mazot motoru kapatınca süzülüp kartele iniyor, rejenerasyon işlemi hiç yarıda kaldı mı?

Yağ seviyesine baktım. Çubuğun %80i ıslak. Rejenerasyon işlemi için hiç ibare çıkmadı ama dpf kurum yakma mantığıyla çıktığımda yarım bırakacak şekilde hiç kullanmadım arabayı. Yakın zamanda 2 kez uzun yol yaptık. Yapmıştır dpf rejenerasyonu diye tahmin ediyorum.

Süleyman Can yazdı:

Bildiğim kadarı ile yağ ikaz lambası sarı değil kırmızı yanar. Çay demliğine benzeyen de bir sembolü vardır. Sarı renkli olup altı tırtıklı dediğinize en yakın hava lastik basınç ikazı lambası var. Sembolü internetden de aratıp görselini paylaşmanız daha iyi olur.

https://hizliresim.com/or1Bno uyarı şu şekilde.

Yorum bağlantısı
ALİ SEYKAN

Yağ azalma uyarı lambası altı çizili sarı ise.  Aynı problem aşağıda yaşanmış. Fotoğrafta belirtilen ikazda aynı muhtemelen.

Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar

Yağ değişiminde sıfırlama yapılmamışsa ondandır veya km olarak zamanı gelmiştir, sıfırlayın eğer tekrar yanarsa yağı değiştirin, çünkü yağın niteliği bozulmuştur, bildiğiniz, güvennilir yerden orjinal yağ alın. 

Yorum bağlantısı
Emre Dokuyan
Mustafa Yanar yazdı:

Yağ değişiminde sıfırlama yapılmamışsa ondandır veya km olarak zamanı gelmiştir, sıfırlayın eğer tekrar yanarsa yağı değiştirin, çünkü yağın niteliği bozulmuştur, bildiğiniz, güvennilir yerden orjinal yağ alın. 

Teşekkür ederim. Hangi yağı önerirsiniz peki? Mobil 1 3000 5W-30 yağ tavsiye edilmiş en iyi olarak. Siz ne dersiniz?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...