İçeriğe Yönlendir

Clio 2 Termostat Yok Ama Hararet Var

Alp Kandemir

Recommended Posts

Alp Kandemir

Herkese selam.Clio 2 otomatik sahibiyim.

Son zamanlarda trafikte dur kalk yaptığımda oluşan
hararet sorunu var.

Hararet müşürü değiştirdim.Sorun devam etti.
En son termostatı söktüm sorun bıter dıye ama trafikte
dur kalk yaptığımda yine hararet yükseliyor.

Sorun nerede olabilir?

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

devirdaim ne alemde acaba, plastik falansa çark dağıtmış olabilir diye ilk aklıma geldi...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Gazlı arabaysa, devirdaim hararet bastıracak kadar soğutma suyu basamıyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alp Kandemir

En son devirdaim hortumu değişmişti.

ilk mesajda yazmayi unuttum,araba az da olsa su eksiltiyor ama her zaman değil.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Alp Kandemir yazdı:

En son devirdaim hortumu değişmişti.

ilk mesajda yazmayi unuttum,araba az da olsa su eksiltiyor ama her zaman değil.

Sıkışık trafikte iken vites N konumuna alıp bekleyin. Motor yükünden kurtarır. Radyatörüde porçözle içini temizleyin. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ozkan çoban
Ali Cihangiroğlu yazdı:

devirdaim ne alemde acaba, plastik falansa çark dağıtmış olabilir diye ilk aklıma geldi...

Termostat neden çıkartılır abi onu anlamış değilim

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kutluay Selçuk

su elksiltmesi devirdaimi etrafında kaçak var mı ona bakılmalı,radyatör fanı çalışıyormu onada bakın.

yedek su deposunda su ne renk?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alp Kandemir

Termostat hararet yapmasın diye çıkarttım ama sadece daha geç ısındı sonrasında hararet sorunu devam ettı.Aslında sıfır termostat var ama takmadım.

Su rengi koyu kırmızı hatta kahverengıne yakın.Fan açılıyor ama hararet yıne fazla.

Yorum bağlantısı
M. Asım Kahraman

Devirdaim ve radyatör kontrol edilmeli, bazen radyatör tıkalı olabiliyor fan açsa da yeterince soğutma gerçekleşmiyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Coşkun Basan

Iyi bir usta bulup durumu anlatın devirdaim ilk şüpheli [emoji846] soğutma suyu paslı su ile dolu olabilir radyatör tıkalı da olabilir kontrol edilmeli

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alp Kandemir

Araçla ilgili bazı işleri kendim yapıyorum ama devirdaim alsam kendim değiştiremem di mi?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Alp Kandemir yazdı:

Araçla ilgili bazı işleri kendim yapıyorum ama devirdaim alsam kendim değiştiremem di mi?

Bence zor.. 

Atölye lazım.. Lift lazım. 

Trigeri sentesi var.. Ustalık lazım.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Aytac Sakal

2007 Symbol vardı bende hararet için yapmadığım şey kalmadı kesemedim.Araç dur kalkta harareti kesilmiyordu.Sıkışık trafikte benzine alıp bazen kalöriferi açıp düşürüyordum.Rölantide tutmuyor Gaza biraz basıncada sıcaklık düşüyordu.Buralarda fana anahtar bağlayanlar yada daha düşük sıcaklıkta açan müşür bağlayanlar gördüm. 

Bu arada hararet lpg bağlattıktan sonra aşırı arttı benzinde 2.5 yıl çok sıkıntı yoktu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

...Radyatörüde porçözle içini temizleyin. 

Ondan sonra radyatöre vs elveda diyelim. Porçözle temizlik yapılmaz.
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Deniz Kom

Öncelikle radyatörünüzü bir temizletin. Devirdaim sorunlu gibi görünüyor. Ancak diğer soğutucular da dikkat edilmesi gereken konu. Yağınız da çok ısınıyor olabilir. Sisteminizde hava da olabilir. 

Size önerim öncelikle soğutma sıvısını değiştirmeniz. Yenisini doldururken de akü ya da ütü suyu olarak satılan saf su ile seyreltmeniz. Bu işlemde havasını almanız çok önemli. Bu işlemi de yaparken radyatörü bir temizlemeniz ya da temizletmeniz gerekecektir. Devirdaim de mutlaka elden geçmeli. 

Daha sonra diğer soğutucu ekipmanlara bakmalısınız. Burada yağ soğutucu aklıma ilk gelen. 

Ama yine de ilk düşünülen, radyatör, devirdaim ve soğutma sıvısı oluyor. Geçenlerde bir videoda soğutma sıvısında musluk suyu kullanımı yüzünden tamamen kireçlenmiş devirdaim ve radyatör görmüştüm. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alp Kandemir

Radyator temizlemekte karar kıldım.

Aslında fanı kendim açmak için anahtar eklemek de istiyorum.Clio 2 için fan müşürünün

kablosuna bağlasam olur mu yoksa fana mı bağlamak gerekıyor?

Yorum bağlantısı
Aytac Sakal
Alp Kandemir yazdı:

Radyator temizlemekte karar kıldım.

Aslında fanı kendim açmak için anahtar eklemek de istiyorum.Clio 2 için fan müşürünün

kablosuna bağlasam olur mu yoksa fana mı bağlamak gerekıyor?

Benim arabada Fana gelen Müşür kablosunu sökünce fan devreye giriyordu seri bir anahtar baglayıp kolaylıkla yapabilirsin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

suyun rengi kötüyse hafiften conta gaz kaçağı olabilir, CO2 testide yaptırın mutlaka...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Alp Kandemir yazdı:

Aslında fanı kendim açmak için anahtar eklemek de istiyorum

Aracınız enjeksiyonlu. Böyle bir şeye gerek yok. Beyin buna karar veriyor zaten. Araçta hararet yükseliyorsa, başka bir yerde sorun vardır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Aytac Sakal
(düzenlendi)
Alp Kandemir yazdı:

Araba ne marka ve modeldi

2008 Renault  Symbol 1.4  75  hp

tarihinde Aytac Sakal tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...