İçeriğe Yönlendir

Volvo 850 T5 Aracıma Vanalı Egsoz

Ulaş Akduman

Recommended Posts

Ulaş Akduman

Sevgili abilerim kardeşlerim öncelikle forumda yeniyim doğru yeremi konu açtım vesaire pek bilemiyorum beni tatlı dille uyarır doğrusunu gösterirseniz anlaşabiliriz

Asıl soruma geleyim ben aracıma konu başlığındanda anlayacağınız üzere vanalı egsoz yaptırmak istiyorum fakat mahalle aralarında açıpta milleti rahatsız etmek istemiyorum tamamen e5 veya otobanda akıcı bir yolda iken açıp sesini dinlemek istiyorum aracım giden bir araba olduğu için ama vanalı egsoz yaparken şöyle bir şey istiyorum 

Orta susturucudan geçmeyip katalizör vana ve son susturucu olucak vanayı açtığımda ses orta susturucu olmadan yani vana açık halde son susturucudan geçip dışarı çıkıcak buraya kadar tamam peki ya vanayı kapadığımda ses eski haline dönücekmi sonuçta bu vanalı sistemleri genelde orta susturucuyu ellemeden ek boru yaparak oraya vanayı takıp egsozu ortalarda bırakarak yapıyorlar bana akıl verebilicekvarmıdır acaba

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Bahadır Taşpolat

niye warex düşünmüyorsunuz? gizli motorlu yerli malı warexler çıktı, bi ihtimal teknikere göre muayeneden bile geçebilir güzel montajlanırsa

Hoşgeldiniz bu arada iyi forumlar dilerim

Yorum bağlantısı
Ulaş Akduman
(düzenlendi)

Warex arabalarda çok cırtlak ses veriyor ve haddinden fazla ses veriyor ben böyle bir şey değilde bunun yerine orta susturucuyu söküp düz boru yapıp son susturucudan geçtiğinde bile benim aracımdan güzel sesler çıkıyor ne fazla abartı nede ince ama bunu düz boru yerine vanalı istedim sadece çünkü mahalle aralarında da geziyorum ve zevkim yüzünden kimseyi rahatsız etmek istemem link yasak değilse paylaşabilirim

tarihinde Ulaş Akduman tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Polisten yırtmak değil de şehir içinde insanları rahatsız etmemek için bu tip egsoz istediğiniz için teşekkür ederim. 

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Bahadır Taşpolat

vanalı da olur tabi ama araç turbo ise katalizör iptal ederseniz enfes bir ses alırsınız, flanşlı yaptırın olmadı turbo back sistem olsun muayene zamanı kaynaksız sök tak yaparsınız, yapıldığına değer 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Ulaş Akduman yazdı:

Sevgili abilerim kardeşlerim öncelikle forumda yeniyim doğru yeremi konu açtım vesaire pek bilemiyorum beni tatlı dille uyarır doğrusunu gösterirseniz anlaşabiliriz

Hoş geldiniz. Böyle sıcak bir mesajla giriş yapan azdır :flowers:

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Ulaş Akduman
Tahir İlter yazdı:

Polisten yırtmak değil de şehir içinde insanları rahatsız etmemek için bu tip egsoz istediğiniz için teşekkür ederim. 

Polis çevirmesinde kapasamda eğilip bakıyorlar bunun kaçışı yok yazıcaksa cezayı yazıcak göze aldım bunı fakat en azından insanları rahatsız etmeyelim bende evimde otururken abarth egsoz açıp geçince birisi rahatsız olduğum için bende teşekkür ederim.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Furkan Sumer

Hosgeldiniz

Şekil verilmesi zor olan çeliği cok merak ettim, kendine ait konusunda görebilecek miyiz? 😍

Yorum bağlantısı
Ulaş Akduman
Bahadır Taşpolat yazdı:

vanalı da olur tabi ama araç turbo ise katalizör iptal ederseniz enfes bir ses alırsınız, flanşlı yaptırın olmadı turbo back sistem olsun muayene zamanı kaynaksız sök tak yaparsınız, yapıldığına değer 

Katalizör iptal edersem warex seviyesinde ses çıkartmaya başlıyor buda benim istediğim ses değil fakat orta susturucu iptalinde şöyle bir ses çıkıyor  https://dosya.co/gtf33ft3won0/Facebook_530562334098113(640p).mp4.html

Sani Gerşon yazdı:

Hoş geldiniz. Böyle sıcak bir mesajla giriş yapan azdır :flowers:

Hocam fikir alışverişinden daha önemli şeyler var saygı ve sevgi gibi bir insana yardım etmek farklıdır o kişiyi tanıyıp sevip her konuda yardım etmeye çalışmak farklıdır ben bu zamana kadar hep güzel bağlar kurdum sevgi saygı çerçevesi içinde yaş farkı fazla bile olsa şakalaştığımda hor görülmedi saygılı olduğum için amacım böyle bağlar kurmak yoksa ben fikir alışverişini yardımı herkesten alırım ve teşekkür ederim 😊

Tabi ki neden olmasın müsait bir zamanımda fotoğraf ve video eklerim elimden geldiğince 😊

Furkan Sumer yazdı:

Hosgeldiniz

Şekil verilmesi zor olan çeliği cok merak ettim, kendine ait konusunda görebilecek miyiz? 😍

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ulaş Akduman

Warex daha kalın bir borudan geçiyor ve o warex sesine göre borular vesaire kullanılıyor onun yerine sadece açıp kapanan bir vana ve susturucu iptali daha hoş yine de teşekkür ederim 😊

Çağlar Bayur yazdı:

warex denen zaten vanalı egzos? susturcuyu bypass eden bir vana

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

Çağlar abinin dediği gibi warex vanalı egzoz üreticisiydi, selpak gibi o sistemlerin genel adı oldu.

Maslak'ta İskender ya da Emil'e gidersen kaliteli çözüm üretirler ama o derece de pahalılardır.

Arabanın konusu var mı? Merak ettim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek

Katalizörden sonra Y boru yaptırıp, bi tarafı orjinal, diğer tarafa da normal bitane son susturucu ekleyip, kelebek ile açıp kapatabilirsiniz. Bu sayede Katalizör iptal etmeden istediğiniz sese ulaşırsınız.

Yorum bağlantısı
Coşkun Basan

Aracımda 2 çocuğum ve eşim ile yolculuk yaparken e5 de yada otoyol da ailem araç içinde uyuyor . Şimdi bu durumda yanımdan yasal da olmayan aşırı gürültülü araç geçse ve uyuyan ailemi korkutur uykusundan uyandırırsa çok büyük ihtimalle iyi sözler çıkmaz ağzımdan

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı
Coşkun Basan yazdı:

Aracımda 2 çocuğum ve eşim ile yolculuk yaparken e5 de yada otoyol da ailem araç içinde uyuyor . Şimdi bu durumda yanımdan yasal da olmayan aşırı gürültülü araç geçse ve uyuyan ailemi korkutur uykusundan uyandırırsa çok büyük ihtimalle iyi sözler çıkmaz ağzımdan

Hak vermekle beraber, geçen yanımdan gayet yasal olan bir motorsiklet (600 CC üstü) geçtiğinde de aynı etki oldu, Ferrari de geçti geçen otobanda benzer sesler. 

Bazen oluyor böyle hevesler, C320 varken bende istemiştimde sonra geçti hevesim. 

Ama şöyle orjinalden bir V8 ne güzel olurdu. 

• Beğen 4
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ulaş Akduman
Selim Bilgin yazdı:

Çağlar abinin dediği gibi warex vanalı egzoz üreticisiydi, selpak gibi o sistemlerin genel adı oldu.

Maslak'ta İskender ya da Emil'e gidersen kaliteli çözüm üretirler ama o derece de pahalılardır.

Arabanın konusu var mı? Merak ettim.

Dediğiniz gibi iskender veya emile gitmeyi düşündüm çalıştıkları yerin kirası ve yaptıkları iş gereği fiyatlar çok pahalı bende öğrenciyim çok fazlasına kadar giremem bu işin konusu yok arabanın daha yeni katıldım foruma ama en kısa zamanda oluştururum 😊

Ebrar Tüfek yazdı:

Katalizörden sonra Y boru yaptırıp, bi tarafı orjinal, diğer tarafa da normal bitane son susturucu ekleyip, kelebek ile açıp kapatabilirsiniz. Bu sayede Katalizör iptal etmeden istediğiniz sese ulaşırsınız.

Dostum çok teşekkür ederim egsoz sistemi hakkında yapılabilecek şeyleri pek bilmediğim için tamda aradığım cevap buydu

Yorum bağlantısı
Ulaş Akduman
Coşkun Basan yazdı:

Saygımı bozmadan cevaplamak istiyorum sürç-i lisan edersem affola öncelikle benim tam olarak ne yapmak istediğimi anladığınıza emin değilim çünkü eğer beni anlamış olsanız böyle bir yorumda bulunacağınızı düşünmüyorum. İnsanlar birbirini anlaya anlaya muhabbet kurabiliyor önce anlarsanız teşekkür ederim. Benim eğer cidden amacım milleti rahatsız etmek olmasa giser düz borumu yaptırırdım sanayide mehmet ustaya 100 tlyi çerez parası verir gibi verir bağırta bağırta gezerdim veya çok ses istesem gider en baba warexi durumum yettiğince taktırır yine ortaklıkta fink atardım fakat benim istediğim evlerinde ki insanlar rahatsız olmasın ama e5 veya otoban gibi yerlerde zevkimi yaşıyım bi yarım saat bir saat zevkimi alıp kapatayım amacıyla yaptırıcam yaptırdığım egsozda hondalara takılan warexler gibi ortalığı inletmiyor kendi çapında sürücüsüne ve etrafa biraz ses veriyor. Bunun cezası zaten var yasal değil farkındayım fakat gençlik zevki diyelim yakalanırsamda cezamı paşa paşa öderim. Buraya kadar herşey tamam fakat şimdi kızdığım bir noktaya değineceğim şimdi ülkede bir sürü araç satılıyor pahalı araçlar v8 v12 araçlar bunların çoğunda egsoz sistemi otomatik fabrika çıkışlı peki onlara ne diyeceksiniz ? Adam senelerce çalışıp bileğinin hakkıyla almış o aracı egsozu var ve hız düşkünü basıyor bastıkça bağırta bağırta küfür ederseniz adamın hakkına girmiş olmayacak mısınız ? Çünkü yasal birşeyi bileğinin hakkıyla çalışıp almış sonuçta. Görüyorum ki zamanında egsoz takıp tesisat yapanlar şimdi gençleri eleştirir olmuş onuda geçtim beni eleştirebilirsin eleştiriye açık biriyim fakat zenginleri böyle eleştirebiliyor musunuz acaba :) kaldı ki konu içinde belirtmişim çok sesli bir şey olmayacağını ve mahalle aralarında açmayacağımı yaptığımın iyi bir şey olduğunu söylemiyorum fakat sizde arkamdan küfür edebilcek cesaret varsa eğer bunu yüzüme karşı beni durdurup karınız ve çocuğunuz için yapmanızı öneririm ki ozaman sonuçları görelim veya insanız ya biz yanıma yaklaşıp kardeşim çoluğumu çocuğumu korkuttun uyuyorlardı dersen bende belki sana bir insanlık yapar özür diler kapatır yoluma devam ederim işinize hangi seçenek geliyorsa coşkun bey ya cesaretli olup yüzüme küfür edin veyahut tatlı dille uyarıp özrümü alın çok temiz kalpli biri olmam ile birlikte küfür gibi konularda agresifimdir benim hoşgörülü olmam size gücüm yetemeyeceği algısını yaratmasın düşmez kalkmaz bir Allahtır. İyi forumlar dilerim :)

Furkan Avcı yazdı:

Hak vermekle beraber, geçen yanımdan gayet yasal olan bir motorsiklet (600 CC üstü) geçtiğinde de aynı etki oldu, Ferrari de geçti geçen otobanda benzer sesler. 

Bazen oluyor böyle hevesler, C320 varken bende istemiştimde sonra geçti hevesim. 

Benim yapacağım sistem çok abartı bir ses değil abi benim yapacağım egsoz max 5 metre 10 metreden duyulur bir şey olur oda fazla abartı olmayacak sadece orta susturucu iptali var kaldı ki trafikte, mahalle aralarında veya insanların rahatsız olabileceği yerlerde açmayacağım e5 ve otoban hariç açtığımda ise yarım saat bir saat sonra zaten bende hevesimi almış olurum ki kapatırım gençlik hevesi bunlar arabamda yüklü tesisat olmasına rağmen yinede mahalle aralarında açmış birisi değilim emek harcadım her bir noktasına kadar aracım 210 beygir 300 tork 5 silindir 2.0 turbo bir araç performans aracı ve bir kere olsun sesini duymak istiyorum bu hayata 10 kere gelmiyoruz veya o arabaya bu gün biniyosam yarın bir şey olupta bidaha süremeyedebilirim bu günü bu günde yaşamak lazım içinde bir şey kalmadan. Yinede teşekkür ederim :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ümit Türk

Takmayın kardeşim. Şu sesler yüzünden motorlarda dahil çoluk çocuk korkmaya başladı. Uzun yolda giderken 6 aylık çocuğum uyurken yanımdan geçen saygısız bağırta bağırta yanımdan geçti gitti.  Çocuk korkup ağlayarak uyandı.  Okumadığım bela kalmadı.  Yapmayın yaptırmayın. 

Yorum bağlantısı
Ulaş Akduman
Ümit Türk yazdı:

Takmayın kardeşim. Şu sesler yüzünden motorlarda dahil çoluk çocuk korkmaya başladı. Uzun yolda giderken 6 aylık çocuğum uyurken yanımdan geçen saygısız bağırta bağırta yanımdan geçti gitti.  Çocuk korkup ağlayarak uyandı.  Okumadığım bela kalmadı.  Yapmayın 

Hocam takacağım vanayı ben mahalle arasında açmayacağım büyük ihtimal e5 genellikle otobanda açacağım ve (coşkun basan'a) cevap verdiğim gibi ben istesem warexte taktırırdım fakat ne milleti o kadar fazla rahatsız etmek isterim nede kendimi. Sizide anlıyorum fakat benim yapıcağım egsoz sistemi aman aman bir ses değil sanmıyorum aracınızdaki çocuğu uyandıracağını ve şunuda anlamıyorum o kadar warex takan var motorlarda ki egsozlar cabası taa e5ten geçiyorlar e5e 500 metre uzaklıktaki evimden duyuluyor bunlar sorun olmuyorda benim kimseyi rahatsız etmek istemeden aynı zamanda zevkimi yaşamak mı sorun oluyor gencim ben herkes gençliğinde birilerine rahatsızlık vericek bir şey yapıyor hemen hemen ama ben bunu en aza indirmeye yinede özen gösterdim ama tamamen yapmam desem yalan olur çünkü 1 kere yaşıyoruz hayatı dünün tekrarı yok bilmiyorum ben mi yanlış düşünüyorum ama sorun yok herkes fikrini belirtmekte özgür

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Furkan Avcı yazdı:

4.7 grand chorekee nin fan debriyajı bozulmuştu, sürekli tam devirde dönüyordu. siparişi verdim gelene kadar mecburen bindim. tam gaz yapınca fan, v10 motorlu araba sesi yapıyrodu. bir keresinde racing motorlu bir elemanı korkutmuştum :D bakışı efsaneydi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdem Dertsiz

Anladığım kadarıyla sadece orta susturucu bypass etmek istiyorsun. Bende bir benzeri cut out kullanıyorum. Bende de amaç sesten çok egt yi yüksek devirde düşürüp aracın daha rahat gazı boşaltabilmesi. Orta susturucu önüne çift vana kullanabilirsin.. Yada tek vana ile yapabilirsin. Gaz nerden daha rahat çıkacak ise o yolu takip edecektir. Ama bu yöntem ile ses düşer zaten son susturucu üzerinde oldugundan çok tatlı az bir ses alabilirsin.

Örnek olarak çift vanalı sistem.

b172537e-84c4-4f97-afbf-1855d0aa1ac0_1.1

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

Egzozu bozuk kurye motorları V8 Mustang'den daha fazla ses çıkarıyor, bence abartmamak kaydıyla ufak dokunuşlarda sorun yok, o kadar da gömmeyelim.

Tofaşçılarla Hondacılar dışında sıkıntılı egzoz görmüyorum pek.

Yorum bağlantısı
Ulaş Akduman
Erdem Dertsiz yazdı:

Anladığım kadarıyla sadece orta susturucu bypass etmek istiyorsun. Bende bir benzeri cut out kullanıyorum. Bende de amaç sesten çok egt yi yüksek devirde düşürüp aracın daha rahat gazı boşaltabilmesi. Orta susturucu önüne çift vana kullanabilirsin.. Yada tek vana ile yapabilirsin. Gaz nerden daha rahat çıkacak ise o yolu takip edecektir. Ama bu yöntem ile ses düşer zaten son susturucu üzerinde oldugundan çok tatlı az bir ses alabilirsin.

Örnek olarak çift vanalı sistem.

b172537e-84c4-4f97-afbf-1855d0aa1ac0_1.1

bu sistemi bilmiyordum

ama gayet güzelmiş ve amacım zaten çok fazla bir ses değil hem araba biraz rahatlasın hemde tatlı bir sesi olsun bana yeterli teşekkür ederim bilgilendirdiğin için erdem abi :)

Selim Bilgin yazdı:

Egzozu bozuk kurye motorları V8 Mustang'den daha fazla ses çıkarıyor, bence abartmamak kaydıyla ufak dokunuşlarda sorun yok, o kadar da gömmeyelim.

Tofaşçılarla Hondacılar dışında sıkıntılı egzoz görmüyorum pek.

Teşekkür ederim hocam bi genç olarak heves ettik ve bu hevesimi de başka insanları fazla rahatsız etmeden yapmaya çalışıyorum hondaya takılan warex gibi şeylerden uzak durarak çıkıcak olan ses çok fazla da değil fakat hemen önünü kesmeye çalışıyorlar ya hiç yazdığımıda okumadan direk karşı çıkmaya çalışan insanlar var ve bu durum can sıkıcı sorsan kendisi gençken dayalı döşeli tofaşında mahalle arası son ses gezmiştir :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Talha Bilgi

Peki bir şeyi merak ediyorum ; Bu vanalı egzozlarda vana kapatılınca sessiz modda aracın performansı düşermi ? 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...