İçeriğe Yönlendir

Oto Teybini Kontağa Bağlamak

Hakan Cem Tekin

Recommended Posts

Hakan Cem Tekin

Merhaba arkadaşlar sizlere kısa bir sorum olacaktı. Oto teybim kontakla birlikte çalıştığı halde akü bitirmektedir. Lakin aküyü çıkardığımda akü bitmemektedir. O yüzden teybi garantiyi almak için kontağa bağlamak istiyorum. Sorum şu : arabadan gelen soketlere baktığımda 2 tane 12 V çıkış buldum. Biri kontak ile çalışıyor diğeri ise sürekli elektrik bulunduruyor. Sürekli 12 gelen kablo teyp de battery bölümüne bağlı. Buraya kontak ile 12V gelen elektriği bağlasam teyp güçlü gelebilir ve sigorta yanar mı? Yoksa oraya gelen tüm kabloların sigortası teybe uygun mudur ? Teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Hakan Cem Tekin yazdı:

Sürekli 12 gelen kablo teyp de battery bölümüne bağlı. Buraya kontak ile 12V gelen elektriği bağlasam

Olması gereken bu, o hattı kontağa bağlarsanız her kontak kapandığında teyp ayarlarınız ve radyo hafızanız sıfırlanır. Başka bir kaçak var muhtemelen.

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

Dediğiniz gibi aküyü sökünce bitseydi zaten akü sorunu derdik. 

Bağlantı o şekilde olmaz. Sigortaları çıkar tak yaparak kaçak bulunmalı. Bu şekil harici bağlantı size çile çektirir ve ayrıca bir sorunu örtpas edip olası büyük problemi gözle almanıza yol açar

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Radyo değildir bence.
Aküye ampermetre bağlanacak.
Sigortalar tek tek sökülüp denenerek aşırı akım çeken donanım bulunacak.

Sorun radyodan çıkarsa, bozuk demektir. Ben olsam bağlantıyı bozmaz radyoyu onarttırır veya değiştirirdim.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Hakan Cem Tekin

Anladım. Sorun her türlü radyoda gözüküyor kaçağın sebebi radyo imiş daha önceden elektrikçi ampermetre ile ölçmüştü oradan biliyorum. Aslında hafızanin silinmesi benim için sorun değil ama bu değişiklik sonradan bana sorun çıkarır mı onu bilemiyorum. Acaba İstanbul Anadolu tarafında radyomu tamir ettirebileceğim düzgün bir yer biliyor musunuz ?

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Hakan Cem Tekin yazdı:

Merhaba arkadaşlar sizlere kısa bir sorum olacaktı. Oto teybim kontakla birlikte çalıştığı halde akü bitirmektedir. Lakin aküyü çıkardığımda akü bitmemektedir. O yüzden teybi garantiyi almak için kontağa bağlamak istiyorum. Sorum şu : arabadan gelen soketlere baktığımda 2 tane 12 V çıkış buldum. Biri kontak ile çalışıyor diğeri ise sürekli elektrik bulunduruyor. Sürekli 12 gelen kablo teyp de battery bölümüne bağlı. Buraya kontak ile 12V gelen elektriği bağlasam teyp güçlü gelebilir ve sigorta yanar mı? Yoksa oraya gelen tüm kabloların sigortası teybe uygun mudur ? Teşekkür ederim.

teyp kaç miliamper çekiyor?

Yanlışlıkla teybin kontak girişi de sabit 12V ye bağlanmış olabilir. Ben land rover rıfkıda uzun süre araç yatabildiği için her ikisini de kontağa bağladım. HAfıza gidiyor. Ona razı oluyorum.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Göktürk yazdı:

. Ben land rover rıfkıda uzun süre araç yatabildiği için her ikisini de kontağa bağladım.

rıfkı maslakta iken aküsü hiç bitmezdi, bitemeden çalarlardı 2 defa gitti akü :mamba:

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Çağlar Bayur yazdı:

rıfkı maslakta iken aküsü hiç bitmezdi, bitemeden çalarlardı 2 defa gitti akü :mamba:

Açması çok kolay. Bir de sağolsun otomatik kutup başı yapmış değerli arkadaşımız yangına karşı. ben içerden uğraşmıyorum artık kaputu açmaya.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hakan Cem Tekin

Radyonun kaç miliamper çektiğini bilmiyorum açıkcası. Ampermetre ile ölçebilir miyim ? 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...