İçeriğe Yönlendir

Fiesta Mk6.5 Yan Aynaların Elektrik Bağlantılarını Mk6'ya Uyarlamak

Ferit Gür

Recommended Posts

Ferit Gür
(düzenlendi)

Herkese iyi forumlar. Aracımda ufak tefek değişimler yapmaya devam ediyorum. Şu an planladığım şey makyajsız kasaya makyajlı kasa aynaları... Normalde kullananların da dikkatini çekti mi bilmem ama makyajsız kasaların yan aynaları bana oldukça küçük geliyor. Çevremi görmek bazen zor oluyor. Ben de makyajlı kasa aynalarını takmak istiyorum. (Daha önce konuşulmuş ama o arkadaş sinyalli ayna için takmış ve aynaları manuel değilse soketi nasıl uydurdu merak ediyorum. Kendisine soracaktım ama uzun süredir forumda aktif olmamış)

Aynalarım yurtdışından gelecek ve öncesinde biraz yardım fena olmaz diye düşündüm. Hem daha şık geliyor bana, hele bir de kapakları gövde rengine boyatınca güzel duracağını düşünüyorum, hem de bizimkilere oranla daha geniş ve hafif dışbükey olmasıyla daha fazla alanı gösteriyor. Bağlantıları aynı ancak elektrik soketleri farklı. Yabancı sitelerde eski soketi deneme yanılmayla kablolarını bulup bağlantı yaptıklarını yazmışlar ancak net bir tarif bulamadım. Bunu ölçü aletiyle tespit edebilir miyim yoksa teker teker kabloları bağlayıp deneme mi yapmalıyım. Yeni gelecek aynalar ısıtmalı olacak bizimkilerde ısıtma var mı bilgim yok varsa doğru kabloyu doğru yere bağlarsam çalışır diye düşünüyorum (2006 comfort paket). Soket ve bağlantı yerleri resimlerini ekliyorum

MAKYAJSIZ KASA                                                   MAKYAJLI KASA

WKjl2i

ErwDhM

JLOeNt

6WYqg2

Sanırım eskisinin soketini buna uydurmam lazım. Bunu daha önce deneyen oldu mu? Ayrıca bu yeni aynalara 2007 focusun sinyalli ayna kapağı da oluyormuş. Tesisat çekilerek çamurluk sinyallerinden bağlantı yapılabiliyor

tarihinde Ferit Gür tarafından düzenlendi
edit
Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar

Ayna ne kadar büyükse o kadar iyi, sizin araç mk5 olarak geçiyor, bence hiç değiştirmeyin. 

Yorum bağlantısı
Ferit Gür
(düzenlendi)
Mustafa Yanar yazdı:

Ayna ne kadar büyükse o kadar iyi, sizin araç mk5 olarak geçiyor, bence hiç değiştirmeyin. 

mk5 degil mk6.. fiesta 5. nesil olarak geciyor (2006 model). mk5 ise 4. nesil fiestadir

mk5 95-2002 arasi; mk6 2002-2006 arasi; mk6.5 2006-2008 arasi

Yorum bağlantısı
Ferit Gür
(düzenlendi)
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Ford_Fiesta_(fifth_generation)

Mk5 facelift yani makyajlı diye geçer sizin araç.

Orası öyle de google’a mk5 yazınca daha eski, 6 yazınca da görsellerde ve yerli/yabancı bir çok forum, dergi vs yerlerde benim arabam çıkıyor. Baktım şimdi bu karışıklığın sebebi galiba şu “Beşinci nesil, Birleşik Krallık'ta makyajlı dördüncü nesil Fiesta'nın Mark V olarak adlandırılmasından dolayı Mark VI olarak tanımlanır (https://tr.m.wikipedia.org/wiki/Ford_Fiesta).” Artık her neyse :) benim amacım aynayı kullanmak ve resimlerin sol kısmı benim mevcut aynalarım  

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
(düzenlendi)

Kayınbirader 2006 Fiesta alınca gösterge paneli için bakmıştım verdiğiniz gibi bir karışıklık var nedense ama 2008 e kadar olan araç mk5 :)

https://www.autoexpress.co.uk/ford/fiesta/98102/ford-fiesta-mk5-review

Ayna işi bir şekilde olur, ölçü aleti ile ayna kontrol tuşlarına basarak ölçmek gerek tespit etmek için. İki kasada da yapmak lazım ama.

tarihinde Ahmet İhsan Akşen tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ferit Gür
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

ölçü aleti ile ayna kontrol tuşlarına basarak ölçmek gerek tespit etmek için. İki kasada da yapmak lazım ama.

Bendekine bakarım orda sorun yok da diğer kasa kullanan tanıdık yok, en olmadı elektrikçi halleder. Ben yine de yabancı forumlara göz atayım belki bi diyagram bulurum

Yorum bağlantısı
Ferit Gür
(düzenlendi)

Söyle bir şey buldum keşke hangi rengin ne ise yaradığını da yazsaymış

post-39671-141902627432_thumb.jpg

Yorum bağlantısı
Ferit Gür
Ferit Gür yazdı:

Söyle bir şey buldum keşke hangi rengin ne ise yaradığını da yazsaymış

post-39671-141902627432_thumb.jpg

Mirror Switch Connector C527 2008

Uzun aramalar sonucu nihayet buldum

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
(düzenlendi)

Focus da aynı soket, 4 boş, 6-8 de ayna altı aydınlatma diyorlar, demekki farklı Fiesta ile soketleri aynı olmasına rağmen.

tarihinde Ahmet İhsan Akşen tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ferit Gür

Aynalar gelince pinlerine 12v verip gösterdiği tepkiye göre kabloları sınıflandırırım sonra da ayni işlemi araç içinde eski aynama yapar doğru kabloları birleştiririm. Dikkatimi çeken fabrikasyon bağlantılarda bile sağ ayna bağlantılarıyla sol ayna bağlantıları birebir ayni değil. Bunun nedeni de içindeki motorların konumu sanırım örneğin sol tarafta aynayı sola çeviren pinler sağ aynada tam tersi sağa çeviriyor

Yorum bağlantısı
Mehmet Yeter
(düzenlendi)

Elektronik açısından birşey diyemem ancak benim bir önceki aracım 2005 fiesta idi. On da makyajlı kasanın aynaları vardı. Çok yakışıyordu ve elektrikliydi. Size diğer yapabilecekleriniz açısından fikir vermesi açısından farkları ve stopları makyajlı kasanınki ile değiştirebilirsiniz. Bütçeniz var ise ön ve arka tamponları st modeli ile değiştirebilirsiniz. St spoiler takabilirsiniz. 16lık jantlar ile ayrı bir boyuta geçer aracınız. Bulabilirseniz st koltuk takarsanız baya bir değişiklik yapmış olursunuz. Hatta @Ali Cihangiroğlu eski aracını sattı onda st tamponlar duruyor olabilir. 

tarihinde Mehmet Yeter tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ferit Gür
Mehmet Yeter yazdı:

Elektronik açısından birşey diyemem ancak benim bir önceki aracım 2005 fiesta idi. On da makyajlı kasanın aynaları vardı. Çok yakışıyordu ve elektrikliydi. Size diğer yapabilecekleriniz açısından fikir vermesi açısından farkları ve stopları makyajlı kasanınki ile değiştirebilirsiniz. Bütçeniz var ise ön ve arka tamponları st modeli ile değiştirebilirsiniz. St spoiler takabilirsiniz. 16lık jantlar ile ayrı bir boyuta geçer aracınız. Bulabilirseniz st koltuk takarsanız baya bir değişiklik yapmış olursunuz. Hatta @Ali Cihangiroğlu eski aracını sattı onda st tamponlar duruyor olabilir. 

Bir dönem st tamponun yuvarlak sis farlarına takılmıştım ancak tampon+izgara+alt karlık arka taraf için de tampon ve diğer parçalar yanlar için maspiyel... sonu yok yani :) Ben aynaları daha geniş görüş açısı var diye istiyorum ve kesinlikle daha güzel duruyor. Bizdekiler oyuncak ayna gibi geliyor 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...