İçeriğe Yönlendir

Akaryakıt Alırken Dikkat

Ahmet Çankaya

Recommended Posts

Ahmet Çankaya

Akaryakıt ve istasyonlar hakkında EPDK bazı hatırlatmalarda bulunmuş,

En dikkatimi çekenler :

"Akaryakıt kalitesi her lisanslı bayide aynıdır"

Katkılı ve Pahalı akaryakıt daha kalitelidir anlayışı doğru değildir."

EPDK afiş düzenlenmiş.

8aLUkG.jpg

https://i.hizliresim.com/8aLUkG.jpg

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Onu bi de benim arabaya anlatsınlar. Hepsi aynı kalitede olsa bile birbirleri arasında kesinlikle farklar var. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Yakıt aynı da tankın içindekiler aynı değil.

Tank da aynı değil.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık

Şimdi yol kenarında adı sanı duyulmamış bir istasyondan aldığım yakıtla gerçekten işini düzgün yapan kaliteli ve bilindik bir istasyondan aldığım akaryakıtın kalitesi aynımıymış. 

Vay be.. 

Demekki araç kullanıcılarının çoğu piskilojik olarak değerlendirmiş kaliteyi ben dahil.. 

Yorum bağlantısı
Muhammet Ali Deli
(düzenlendi)

Üstte ortada Avrupanın en kaliteli akaryakıtı Türkiye'de yazan bir kısım var. Oradan sonrasını okuma gereği duymadım. Alay etmeyi amaçlamışlar sanırım.

Katkılı yakıtla normali arasında fark yok yazmaya utanmamışlar. Bugüne kadar hiç araba kullanmamış biri belki inanır bu afişte yazanlara.

tarihinde Muhammet Ali Deli tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Bana gercekci gelmedi fakat bazı yabancı kanallarda Türkiye benzinin kaliteli olduğunu söylemişlerdi. Rast geldim yani. 

Yorum bağlantısı
Ümit Türk

Saçma. Çok kalite farkı var.  Her birinin püf noktası var elbet ama aynı kalite değil. 

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Özünde hepsi ham petrol. Marka dan çok istasyon önemli bence

Rakam farklarını sonuçta istasyon belirliyor.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Deniz Kom

Rafineriden çıkan yakıt aynı ancak pompadan gelen ne yazık ki aynı değil. Sarı markalı istasyondan aldığım mazot benim arabamı her seferinde tıkarken yeşil markalıdan aldığım ciğerini açıyor. Mavi markalı olan çok hızlı tükenirken, kırmızı markalı ofisli istasyondan aldığım yakıt bana ekonomi yaptırıyor. Bence içi boş bir açıklama olmuş. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bizim petrolcü hasan bana bir mazot verdi. 

Katkılı kalmamışlar ellerinde, bundan al dedi. Bak enjektörlerime falan bir şey olmasın dedim..

Bir şey olmaz, senin arabanın üretildiği tarihte zaten katkılılar yoktu dedi..

İyi doldur bakalım dedim. 

Doldurdu test ettim, çalışmasında çekişinde bir fark görmedim.. Tüketim tam bir litre düştü.. 

Uzun yol tüketim verisi, 112 km ortalama hız ve dolu araba ile. 4,4 litre 

• Beğen 6
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Ümit Türk
(düzenlendi)
Mehmet Ozyurek yazdı:

Katkılı kalmamışlar ellerinde, bundan al dedi. Bak enjektörlerime falan bir şey olmasın dedim..

Doldurdu test ettim, çalışmasında çekişinde bir fark görmedim.. Tüketim tam bir litre düştü.. 

Nasıl yani katkı para tuzağı mı şuanda ? Hani çabuk bitsin gelsinler gibisine. 

tarihinde Ümit Türk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ahmet Çankaya

üçkağıtçı her zaman üçkağıtçı...

marka popüler de olsa üçkağıtçı, popüler olmasa da üçkağıtçı...

Susurluk ilçemizde dinlenme tesisi shell istasyon var.

Otobüslerin aldığı pompada mazot 1 lira daha ucuz...

Geçen sene pompacıya sordum biz de buradan alabiliyormuyuz diye..

bu sadece dinlenme tesisine giren otobüsler için geçerli fiyat dedi...

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Mehmet Ozyurek yazdı:

Benzer bir durum benim başıma geldi. Akşam geç bir saatte normalde ara ara makul rakamlı diye aldığım bir markanın şehirlerarası istasyonundan yakıt almak durumunda kaldım.

İlk soru eurodizel mi normal mi diye bir soru geldi bana. Ben hepsi eurodizel değil mi diğeri kalmadıki artık dedim. Yok katkılı eurodizel diğeri değil falan dedi. Bende katkılı istemiyorum dedim(euro olmayan yok hepsi eurodizel mesajı vermek için) doldurdu depoyu benim araçta tüketim 1 litre gibi düştü. Ancak performansta düştü 🙄

Sanıyorumki yakıtların etiketi aynı dahi olsa bir salınım var kalite kıstasında. Kalorisi düşük 😅

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

trt de de başka tip tasarruf programları başladı, konu kalite değil bence

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Mehmet Ozyurek yazdı:

Dpf olmayan da katkısız alıyordum. Alalım yani ok 😛

Yorum bağlantısı
İnan Çınar

Doktor arkadaşta  dizel picasso var. Buradaki Alpetten  mazot aldığını söyledi. 2 defa aldım ve tesadüf mü  bilmiyorum ama 2  sefer de  dolumdan kısa süre sonra  dpf rejenerasyona girdi. 2013 den beri opetten  katkılı alıyorum ve araç 150.000 km de.  Çok çok nadir  rejenerasyona girdiğine denk geldim opette.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Mustafa Tüfekçi yazdı:

Dpf olmayan da katkısız alıyordum. Alalım yani ok 😛

Valla az yakıyor :)

Ama ben bugün bp'den fulledim, en pahalısından ver dedim.. 

Bu gece zam gelecek galiba. 

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Kutluay Selçuk

Tüpraşta çalışan Kimya Mühendisi akrabam var,bizzat rafineriyi ziyaret ettim,tüm markalar aynı rafineriden sıraya girip tankerleri dolduruyor,opet,shell,bp,petrol ofisi,total falan filan...

hepsinde aynı yakıt var,boşuna marka seçimi yapmaya gerek yok,ha sonradan akaryakıt bayi yolda alavere dalavere yapar mı bilmem

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Baha Kanberoğlu
Mehmet Ozyurek yazdı:

Bu gece zam gelecek galiba. 

Zam gelecek ama nasıl. Bende korkuyla bekliyorum. Hali hazırda bütün yakıtlarda 80 kuruş civarı eşel mobil uygulaması var. Yeni bir ÖTV düzenlemesi veya eşel mobil sisteminin iptali bir ara ceplerimizi ziyaret edecek. 

Yorum bağlantısı
Fırat Önal

Focusumla 6 yıl bitti 7. yıla girdik. Yakıt konusunda çok seçici. Tadını beğenmediği mazot olunca hemen tüketim artıyor . Hadi tüketim artıyor ,şahlanıyor mu? Hayır. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Biz düşüremiyoruz fiyatı siz başınızın çaresine bakın afişi gibi

• Beğen 3
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tahir İlter yazdı:

Biz düşüremiyoruz fiyatı siz başınızın çaresine bakın afişi gibi

yavaş yavaş ona da sıra geldi, ah şu 2 kişi birlikte çay içenlerin yaydığı virüs te olmasa

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Baha Kanberoğlu yazdı:

Zam gelecek ama nasıl. Bende korkuyla bekliyorum. Hali hazırda bütün yakıtlarda 80 kuruş civarı eşel mobil uygulaması var. Yeni bir ÖTV düzenlemesi veya eşel mobil sisteminin iptali bir ara ceplerimizi ziyaret edecek. 

Ötv den karşılanacakmış 

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

Madde madde gideyim soldan sağa doğru. (imla hatalarını görmüyoruz tabi)

-  Akaryakıt kalitesi her lisanslı bayide aynıdır.

- Tüm istasyonlarda satılan akaryakıtın, standartlara uygun olma zorunluluğu vardır.

- Vatandaşlarımız ucuz olanı tercih edebilir.

+ Aynı değildir, bu mantığa göre PO, OPET, SHELL, farkı olmaması gerekir, kullanıcı bile yakıtı anında hisseder. Cümleyi akaryakıt kalite standardı aynıdır demek daha doğrudur. 

Şöyleki "Standart" ölçütü rakamla en az 2 olmalıdır ise diğer ürünün 2,3 2,5 2,6 olması aynı kalite anlamına gelmez, simit gibi, standart 10 cm çap ise, susamlı simidi es geçemezsin.

Zaten alt cümlede standarda uygun olur diyor. Ucuz olanı tercih etme meselesi, tercih meselesidir. Fakat,  "Ucuz mala para verecek kadar zengin değilim" atasözünü de unutmamak gerekir.

- Şehirler arası yakıt kalitesi değişmez.

+ Kalite standardı olarak değişmez doğru, ancak her şehrin mevsimsel şartları gereği akaryakıtın fiziki özellikleri değişir şu aylarda batı illeri ile doğu illeri arasındaki sıcaklık farkı ürünü değiştirir. 

- Bayiler arası fiyat farkı, akaryakıt kalitesinden kaynaklanmaz.

+Doğru fakat bayi kısmını açmak gerekir ilk olarak. Yolda "BilmemNeOil" olarak görülen bayide "Motorin 5,50" olarak bir fiyat ile karşılaşılırsa, aracın motor sağlığı açısından uzak durmak gerekir. İkinci olarak fiyatlama kısmı, akaryakıt istasyonunun ortalama karlılığı %8-%10 arasındadır. Motorin fiyatı şimdi 6,84 ise en büyük rakam %10 düşelim 6,15 e kadar kabul edilebilir. Ancak bu rakamı adı sanı belli olan, köklü firmalarda kabul edebiliriz ki karşılaşması zordur. "Gel abi mazut bizde 5,85" diye bir fiyat varsa orda bir PÜRÜZ vardır.

-Katkılı ve pahalı akaryakıt daha kalitelidir. Anlayışı doğru değildir.

+ Burada çok ciddi bir acemilik veya mantık hatası var. Katkılı akaryakıt denilen aslında "Farklılaştırılmış Ürün" demektir. Özetle akaryakıtın içine katılan kimyasallar ile daha fazla yanma veya daha az kurum oluşturma veya oluşan kurumları temizleme özellikleri verilir akaryakıta. Buna binaen şimdi 6,84 olan motorin fiyatını "yok kardeşim ben katkı koydum bunu 7,20 ye satıcam" diyemez hiç bir istasyon veya bayi. Çünkü fiyatı belirleyen bizatihi EPDK nın kendisidir. Yani sen ister katkılı yap ister katkısız yap fiyat aynı kalır bayiler arasında. Misal Po Active3 teknolojisini çıkarttı, Opet de yıllardır Full Force vardı, yok bunlar katkılı ürünler bunları şu paradan satacağız diye bir durum söz konusu değildir. Zaten katkılı ile katkılı olmayan akaryakıt atasındaki fiyat farkı 3 kuruşdur, 55 lt depoda  1,65 TL fark yapar :D. 1,65 TL fark yukarıdaki verdiğim simit örneğindeki gibi susam üstü çörek otu gibi düşebilirsiniz.

- İstasyondan alınan yakıt sebebi ile oluşan zarar bayi tarafından karşılanır.

+ Doğru buradaki sorumluluk istasyondadır. Zaten istasyonların paket sigortasının içerisinde kloz olarak alınır bu standarttır, sadece teminatı düşük veya yüksek kısmında inisiyatif kullanılır.

+ Aracın alınan yakıttan dolayı arıza yapması durumunda aranan en önemli şart, oluşan bu arızanın belgelendirilmesidir. Motorunuz bozuldu servis veya ustaya gittiniz, servis veya usta arızanın kötü yakıt kaynaklı olduğunu bir rapor ile size vermek zorundadır ki siz de o rapora istinaden hak arama talebinde bulunabilesiniz. Ancak bu iş genelde lafta kalır, usta araç sahibine "Abi arıza mazuttan" der fakat bunu bir rapora yaz kaşe imza yap desen yapamaz.

• Beğen 9
  • Teşekkür 3
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...